Talalgia czyli nawracający ból pięty - naturalne leczenie
Talalgia to nazwa określająca nawracający, uporczywy ból pięty, który czasami zupełnie uniemożliwia nam swobodne poruszanie się i prowadzenie normalnego życia. Czy zdarzyło Ci się kiedyś odczuć ten ból?
Przyczyną, dla której pojawia się talalgia jest między innymi zapalenie powięzi podeszwowej bądź ostrogi kości piętowej. Dlatego właśnie, gdy pojawia się uporczywy ból, zawsze warto skonsultować się z lekarzem.
My z naszej strony polecimy Ci kilka prostych metod leczenia, które mogących przynieść ulgę. Koniecznie przeczytaj.
Talalgia, powszechny problem
Prawdopodobnie choć raz w życiu Ci się to przydarzyło: wstajesz z rana i gdy tylko stawiasz stopę na podłodze, pojawia się bardzo silny ból w pięcie.
Zjawisko to jest bardzo częste zwłaszcza po dużym wysiłku fizycznym, długim okresie chodzeniu bądź stąpnięciu w niewłaściwy sposób i doprowadzeniu w ten sposób do naciągnięcia bądź nadwyrężenia. Do wszystkich tych przyczyn doliczyć można także nieodpowiednio dobrane obuwie.
- Talalgia może zostać spowodowana również stanem zapalnym powięzi stopy oraz mięśni stóp łączących piętę i śródstopie.
- Na ten obszar stopy wywiera się zawsze silny nacisk. Jeżeli jednak oprócz zwykłych cech anatomicznych, wspólnych wszystkim ludziom, występuje u Ciebie na przykład płaskostopie, będziesz bardziej podatny na zapalenie ścięgien, ostrogi piętowe i inne schorzenia.
- Stosowanie bardzo płaskiego obuwia bądź wręcz przeciwnie – butów na wysokich obcasach, może u nas wywołać ból pięty.
- Co ciekawe, talalgia to objaw, który może się pojawić również u najmłodszych. Przyczyną takiego zjawiska jest fakt, że mięśnie stóp u dzieci rosną czasem wolniej niż kości. W takich przypadkach pojawia się ból. Najlepszym wtedy rozwiązaniem będzie zastosowanie podkładek ortopedycznych pod pięty i wkładek do butów aby wyeliminować nieprawidłowości i ułatwić poprawny rozwój.
Talalgia – leczenie dolegliwości
Przede wszystkim musisz pamiętać, że wyleczenie tej dolegliwości wymaga czasu. Niekiedy, podobnie jak w przypadku ostróg piętowych, potrzebny będzie zabieg chirurgiczny aby przynieść ulgę i pozwolić na pozbycie się bólu.
Jeżeli jednak Twoja talalgia zdaje się być jedynie przejściowym problemem bądź efektem na przykład postawienia stopy w niewłaściwy sposób, nie wahaj się wypróbować poniższych, prostych wskazówek.
Masaż podeszwy stopy
Gdy pojawia się talalgia, kluczowe jest odbudowanie i przywrócenie do należytego stanu mięśni podeszwy stopy. Aby tego dokonać wystarczy jedynie masaż podeszwy stopy – przyniesie to ulgę w bólu.
- Postaraj się o piłeczkę tenisową lub twardą piłeczkę wykonaną z plastiku. Przyniesie Ci to ukojenie i pomoże pobudzić krążenie w stopach.
- Umieść piłeczkę na podeszwie stopy i wykonuj okrężne ruchy naciskając na nią lekko – tak samo jak na powyższej ilustracji.
- Wykonuj serię masażu trwającą 10 minut, 4 do 5 razy dziennie. Jako podłoże wykorzystaj dywan lub ręcznik.
Terapia zimnem i ciepłem
Co będzie Ci potrzebne?
- Miska z ciepłą wodą i druga wypełniona wodą zimną.
- W obydwu miskach należy umieścić po 5 łyżek soli gruboziarnistej (50 g) i 3 gałązki rozmarynu.
Sposób przygotowania:
- Kuracja przy użyciu zimna i ciepła jest jedną z najlepszych na zmniejszenie bólu pięt. Aby ją przeprowadzić, potrzebujemy czasu i odpowiedniego miejsca – przestrzeni wystarczającej aby umieścić obok siebie dwie miski wypełnione wodą o odmiennej temperaturze. Należy moczyć stopy naprzemiennie w obu miskach.
- Najlepiej trzymać stopy po dwie minuty w każdej z misek. Umieszczenie w wodzie gałązek rozmarynu również jest pomocne. Ta roślina o właściwościach leczniczych doskonale łagodzi stany zapalne. Dobrze wypływa też na mięśnie.
Bandaż na powięź podeszwy stopy
Bandażowanie podeszwy stopy (rodzaj terapii znany jako “taping”) wykonuje się używając specjalnej taśmy pokrytej klejem. Jest to bardzo skuteczna technika. Przyniesie ulgę w bólu i załagodzi stany zapalne.
- Aby przeprowadzić terapię wystarczy przyjrzeć się dokładnie obrazkowi powyżej i postępować według przedstawionych kroków. Zacznij obwiązując dookoła górną część stopy, tuż pod palcami.
- Następnie owiń taśmą piętę tak, aby wywierała ona lekki nacisk. Kolejny ruch jest krzyżowy i przechodzi przez spód stopy. Aby dokładnie wszystko nanieść, użyjemy 3 plastrów.
- Pozostaw taśmy na cały dzień – poczujesz wyraźną ulgę.
Daj sobie czas na odpoczynek
Aby talalgia ustąpiła i doszło do wyleczenia, potrzeba czasu. Gdy zatem jest to możliwe, postaraj się dużo odpoczywać i nie przeciążać nóg. Pomoże Ci to uniknąć nadwyrężenia stóp i rozwinięcia się dolegliwości takich jak zapalenie powięzi stopy czy ostróg piętowych.
Sprawdź także: Stopy w górę! – 20 minut dziennie dla zdrowia
Talalgia – najlepszy olejek eteryczny
Okazuje się, że istnieje cała gama olejków eterycznych przydatnych przy leczenia talalgii, a także problemów ze stawami czy ścięgnami.
- Olejek z arniki jest najlepszy na ból pięty. Przy delikatnym masażu podeszwy stopy wywołuje uczucie ciepła i poprawia krążenie w stopach. Co więcej, zmniejsza bóle wywoływane przez dyslokacje, skręcenia bądź zapalenia podeszwy stopy.
Prawdopodobnie zainteresuje Cię również fakt, że olejek z arniki jest ulubionym olejkiem sportowców, zwłaszcza w przypadku kontuzji.
Czy masz ochotę spróbować?
Olejek z arniki znajdziesz w sklepach zielarskich. Na rynku są również dostępne gotowe kremy i maści wykonane na bazie tego składnika. Jest to jedno z najskuteczniejszych domowych remediów, po jakie możesz sięgnąć. Dobrym pomysłem jest wykonywanie masażu na dotkniętym talalgią obszaru pięty, dwa razy dziennie.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
Alvarez-Nemegyei, J., & Canoso, J. J. (2004). Evidence-based soft tissue rheumatology. V: Plantar talalgia. Journal of Clinical Rheumatology. https://doi.org/10.1097/01.rhu.0000141506.15255.ca
Bravo Acosta, T., López Pérez, Y. M., Hernández Tápanes, S., Martín Cordero, J. E., Gómez Lotti, A., & Blanco Aliaga, S. (2008). Talalgia. Revisión bibliográfica. Revista Iberoamericana de Fisioterapia y Kinesiologia. https://doi.org/10.1016/S1138-6045(08)71833-1
Jiménez Leal, R. (2010). Tratamiento de la fascitis plantar. J. Sport Health Res. https://doi.org/10.1016/S0211-5638(07)74421-8