Spokój wewnętrzny i czysty umysł w 5 krokach
Spokój wewnętrzny to niezwykle trudny do osiągnięcia stan, zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy z każdej strony atakują nas setki informacji, a każdą cząstkę naszego umysłu zajmuje inne zmartwienie.
Mimo wszystko warto jednak zawalczyć o to, by raz na jakiś czas umieć się wyłączyć i oczyścić swoją głowę na tyle, by móc prawdziwie odpocząć. Wiele osób mylnie uważa, że skoro ich umysł jest ciągle na najwyższych obrotach, to jest to synonimem ogromnej produktywności i inteligencji.
Niestety, mimo że czasami takie ukierunkowanie wewnętrznej energii rzeczywiście świadczy o potrzebie nauki, w wielu przypadkach jest jedynie objawem wewnętrznego chaosu i bałaganu. Naszemu umysłowi jednak także potrzebny jest spokój.
Umysł, któremu nie dajemy ani chwili wytchnienia, pogrąża się w chaosie, negatywnych emocjach i gubi się nawet w najprostszych sprawach. Często powtarza się, że naszym najgorszym wrogiem jest ten, którego stworzymy we własnej podświadomości i jest to w zupełności prawda.
W dzisiejszym artykule nie chcemy jednak obwiniać samych siebie za to, że pozwalamy sobie na taki informacyjny chaos i pracujemy bez wytchnienia. Wato bowiem wspomnieć także o innych czynnikach, które się do tego przyczyniają, a jednym z nich jest stres.
Aby nie były to puste słowa, poniżej znajdziesz kilka sugestii, jak oczyścić umysł i uzyskać wewnętrzny spokój. Kluczem do sukcesu będzie siła woli.
Wzburzone fale Twojego umysłu
Jedną z najlepiej znanych książek opisujących problem wewnętrznego chaosu ściśle powiązanego z rozwojem depresji jest ,,Niespokojny umysł” autorstwa Kay Redfield Jamison, amerykańskiej psycholog klinicznej z Uniwersytetu Johna Hopkinsa w Baltimore. W tej niezwykle ciekawej pozycji Jamison pisze tak:
Już jako mała dziewczynka, nie byłam zbyt stabilna emocjonalnie. Przez cały okres dorastania towarzyszył mi smutek i nawet, gdy zaczęłam już swoje dorosłe zawodowe życie, ciągle wpadałam w błędne koło strachu, niepewności i chaosu umysłowego, które ledwo pozwalało mi normalnie funkcjonować.
Jeśli w tych krótkich prostych słowach odnajdujesz także siebie, może to oznaczać, że sama również potrzebujesz oczyścić swój umysł i przywrócić sobie wewnętrzny spokój. Poniżej znajdziesz 5 sposobów, jak to osiągnąć.
1. Uwolnij się i zyskaj wewnętrzny spokój
Ciężar wątpliwości i lęku dźwigasz na swoich barkach, nawet nie zdając sobie z tego sprawy. Jeśli tylko uświadomisz sobie, co i dlaczego ogranicza i krępuje Twoje ruchy, wówczas łatwiej będzie Ci pokonać ten problem.
- W otoczeniu każdego z nas obecne są osoby, które obdzierają nas z energii i pozytywnych emocji. Nie pozwól im na to!
- Zastanów się nad listą swoich priorytetów i skup się na tym, co naprawdę ważne i korzystne dla Ciebie.
- Zrozum, że bardzo często ,,mniej znaczy więcej”.
2. Zatrzymaj się na chwilę, odetchnij i wycisz się
Przeszłości nie da się zmienić, a przyszłość jeszcze nie nadeszła. Skup się więc na tym, co jest tu i teraz. Poświęć swoją uwagę na to, na co masz wpływ. Odnajdź się w momencie i miejscu, w którym jesteś, nie zerkając za siebie i nie wyglądając zanadto naprzód.
- Zatrzymaj się na chwilę i weź głęboki oddech. Wytrzymaj kilka sekund, a następnie głośno wypuść powietrze.
- To bardzo proste ćwiczenie, ale niezwykle oczyszczające, pozwalające uporządkować myśli i emocje. Dostarczając tlen do swojego umysłu, uspokoisz się i wyciszysz.
- Aby zapanować nad umysłem, trzeba nauczyć się także panować nad ciałem. Poczuj, że te dwa wymiary są jednością, tworzącą Ciebie jako całość.
- Zapytaj samą siebie, czego chcesz od życia, czego poszukujesz, o czym marzysz i gdzie zmierzasz.
Wykonuj takie ćwiczenia codziennie, najlepiej tuż po przebudzeniu. Zobaczysz, że pomogą Ci osiągnąć spokój i wyciszyć umysł.
3. Zbuduj swoją strefę komfortu
Umysł obciążony zbyt dużą ilością informacji staje się niezwykle chłonny i przyjmuje na siebie także zmartwienia i lęki z otoczenia. Taka ilość negatywnych emocji zaburza Twój wewnętrzny spokój i sprawia, że czujesz się słaba i bezradna. To toksyczna kombinacja.
Właśnie dlatego czas postawić wyraźne granice i stworzyć swoją własną bezpieczną przystań, swego rodzaju strefę komfortu.
- Zdystansuj się od ludzi i rzeczy, które zaburzają Twoją równowagę. Nie potrzebujesz wokół siebie osób, które skupione na własnych celach niszczą Ciebie.
- Zbuduj wokół siebie mur, który uchroni Cię przed burzami i niepokojem.
- Nie dopuszczaj do siebie osób, które Cię nie szanują. Możesz im wybaczyć, ale im nie ufaj.
4. Cisza koi nerwy
Cisza to niezwykłe lekarstwo na stres i emocjonalny chaos. Poświęć co najmniej półtorej, a nawet dwie godziny codziennie na zanurzenie się w kompletnej ciszy.
- Taki moment wytchnienia pozwala przywrócić wewnętrzny spokój i pomaga połączyć się z samą sobą. Dzięki temu odkryjesz swoje pragnienia i oczyścisz umysł.
- Nieustannie zamartwiając się i skacząc myślami z jednego problemu na drugi, mamy tendencję do zapominania o tym, co naprawdę ważne. Przypomnij sobie, jak wartościową osobą jesteś i zacznij o to dbać.
- Zrelaksuj się w absolutnej ciszy i wyłącz swoje lęki. Niech otoczy się atmosfera satysfakcji, wewnętrznego spokoju i równowagi pomiędzy sercem a umysłem.
5. Naucz się dziękować
Jest to prawdopodobnie najtrudniejszy krok, który należy wykonać, by osiągnąć wewnętrzny spokój. Zrelaksuj się i weź pod rozwagę kilka następujących myśli:
- Wprawdzie wymaga to sporej odwagi i determinacji, ale nie bój się zdystansować od osób, które Cię nie kochają, a tylko sprawiają Ci ból.
- Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, pozwól sobie na zmianę. Wyłącz na chwilę emocje i przypomnij sobie, co jest dla Ciebie ważne i jaką sama masz wartość.
- Dziękuj i bądź wdzięczna za małe rzeczy, które Cię otaczają. Ciesz się tym, co masz, bo być może przeoczyłaś coś naprawdę ważnego.
- Ciesz się ze swojego zdrowia, otaczających Cię dobrych ludzi.
- Naucz się dziękować za każdy nowy dzień. Witaj go z otwartymi ramionami, gdyż jest on szansą na nowe otwarcie i wykonanie kolejnego kroku w drodze do celu.
Zapamiętaj te trzy słowa klucze: szczęście, spokój, równowaga.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Redfield Jamison, Kay. (1996). Una mente inquieta. Editorial Tusquets. https://books.google.es/books/about/Una_mente_inquieta.html?id=jPa7AAAACAAJ&source=kp_book_description&redir_esc=y