Sok z granatu pogromcą kwasu moczowego!

17 maja, 2019
Sok z granatu nie tylko pomaga usunąć nadmiar kwasu moczowego z organizmu – jedna szklanka tego soku dostarcza o 20% więcej antyoksydantów niż zielona herbata czy czerwone wino.

Sok z granatu jest cudownym środkiem leczniczym, który pomaga wyeliminować nadmiar kwasu moczowego. Dzięki ogromnym ilościom polifenoli i antyoksydantów stanowi on idealne uzupełnienie naszej codziennej diety.

Należy pamiętać, że nadmiar kwasu moczowego można zredukować tylko poprzez prawidłową dietę. Dlatego dziś chcemy zaproponować ci naturalny środek, który doskonale wspomaga redukcję nadmiaru kwasu moczowego.

Dowiedz się jak sok z granatu wpływa na nasz organizm i poznaj jego lecznicze właściwości i zalety.

Sok z granatu – naturalny lek na dnę moczanową

Granat nadal pozostaje dla większości z nas nieco tajemniczym owocem i często z rezygnujemy z niego z prostej przyczyny: niewiedzy na jego temat i braku pomysłów na jego zastosowanie w kuchni.

Dodatkowy problem stanowi również obieranie tego owocu. Nieodpowiednia technika może być przyczyną wielu nerwów i brudu w kuchni. Wysiłek jednak bardzo się opłaca, ponieważ sok z granatu stanowi cenne źródło zdrowych dla organizmu substancji odżywczych.

Jedno z badań na ten temat, przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Maryland (Stany Zjednoczone) i opublikowane w czasopiśmie Medical Center, wskazuje na to, że regularne spożywanie granatu naturalnie przyczynia się do zmniejszenia stężenia kwasu moczowego.

Dodatkowo, wspomaga leczenie dny moczanowej oraz pomaga poprawić jakość życia pacjentów cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.

Lecznicze właściwości ziarenek granatu

Bogactwo zdrowych kwasów

 • Granat jest cennym źródłem kwasów: jabłkowego i cytrynowego, które wspomagają usuwanie kwasu moczowego wraz z moczem.
 • Powinniśmy pamiętać, że zaniedbanie problemów wiążących się z nadmiarem kwasu moczowego w organizmie, czyli tzw. hiperurykemii, prowadzi nie tylko do powstania stanu zapalnego dużego palca u nóg, ale również może stać się przyczyną poważnych zaburzeń pracy nerek.Nadmiar kwasu moczowego
 • Dzięki zawartości kwasów i antyoksydantów, ziarenka granatu wspomagają eliminację puryn, których nasz organizm nie jest w stanie samodzielnie metabolizować ani oczyszczać.

Antyoksydacyjna moc granatu

Według badań opublikowanych w czasopiśmie Agricultural and food chemistry granat, dzięki ogromnej zawartości antyoksydantów, pomaga obniżyć poziom kwasu moczowego we krwi.

 • Zawarte w granacie przeciwutleniacze docierają do wątroby – to właśnie tu odbywa się proces usuwania nadmiaru kwasu moczowego.
 • Sok z granatu jest również cennym źródłem polifenoli, które w naturalny sposób usprawniają pracę wątroby oraz sprzyjają obniżaniu poziomu kwasu moczowego i jego późniejszemu wydalaniu z organizmu wraz z moczem.
 • Jeden granat zawiera podobną ilość antyoksydantów co filiżanka zielonej herbaty, lampka czerwonego wina czy porcja jagód.
 • Według wcześniej przytoczonego badania i innego, zrealizowanego przez naukowców z Uniwersytetu Medycznego w Kalifornii, jedna szklanka soku z granatu zawiera o 20% więcej antyoksydantów niż filiżanka zielonej herbaty czy lampka czerwonego wina.
 • Warto pamiętać, że zawarte w ziarenkach granatu przeciwutleniacze „rozbijają” nagromadzone w naczyniach krwionośnych złogi oraz wspomagają usuwanie nadmiaru cholesterolu.

Przeczytaj koniecznie: Zatkane tętnice i stan zapalny? – Naturalny lek

Sok z granatu na mocne kości

Nadmiar kwasu moczowego dotkliwie odczuwają również nasze stawy: pojawia się stan zapalny i silny ból stawów, którym może towarzyszyć gorączka. Szczególnie silne dolegliwości bólowe mogą odczuwać osoby chore na reumatoidalne zapalenie stawów.

 • Dzięki wysokiej zawartości antyoksydantów sok z granatu wykazuje również silne działanie przeciwzapalne, dzięki czemu bardzo dobrze wpływa na kondycję kości i stawów.
 • Już jedna szklanka soku z granatu dziennie stanowi doskonałą kurację zapobiegającą osteoporozie. Co więcej, owoc ten naturalnie łagodzi ból i koi nadwrażliwość u osób cierpiących na reumatoidalne zapalenie stawów.

Przeczytaj koniecznie: Czy aby zapobiec osteoporozie, warto pić mleko?

Sok z granatu – jak pomaga obniżyć poziom kwasu moczowego?

Aby w pełni skorzystać z leczniczych właściwości granatu, należy spożywać codziennie sok z jego ziarenek. Niezwykle ważne jest również to, aby sok z granatu był w 100% naturalny. Warto zatem wykorzystać sezon na te owoce i właśnie wtedy przeprowadzić intensywną kurację leczniczą.

Naturalny sok z granatu

 • Możesz rozpoczynać dzień od szklanki soku z granatu do śniadania.
 • Inną równie skuteczną opcją jest picie połowy szklanki (100 ml) soku 20 minut po obiedzie, a kolejną porcję po kolacji. W ten sposób wspomożesz proces usuwania puryn przez wątrobę.
 • Nie musisz spożywać granatu wyłącznie w postaci soku – równie skuteczne w działaniu są także ziarenka tego owocu dodawane do sałatek, deserów czy innych potraw.
 • Bez względu na to, jak uciążliwe może być dla ciebie obieranie tego owocu, zapewniamy cię, że ten niewielki wysiłek przyniesie twojemu organizmowi ogromne korzyści zdrowotne.

Co robić, gdy sezon na granaty się skończył?

Sezon na granaty trwa od końca września do początku stycznia. Jak już wcześniej pisaliśmy, owoc ten należy spożywać w naturalnej postaci – co więc począć poza sezonem?

Kiedy świeżych i dojrzałych granatów nie ma w sprzedaży, zalecamy stosowanie innych maturalnych metod na obniżenie poziomu kwasu moczowego we krwi. Na przykład:

Granat

 • Szklanka wody z łyżką octu jabłkowego po obiedzie.
 • Szklanka ciepłej wody z cytryną na pusty żołądek.
 • Zjadanie 8 czereśni dziennie.
 • Zjadanie od 8 do 10 truskawek dziennie.
 • Karczochy z sokiem z cytryny na kolację.
 • Włączenie do codziennej diety kurkumy.
 • Filiżanka zielonej herbaty na podwieczorek.
 • Włączenie do codziennej diety selera, który skutecznie redukuje poziom kwasu moczowego we krwi.
 • Spożywanie jednego banana dziennie.