Sok z granatów – 7 niesamowitych korzyści
Picie soków naturalnych jest korzystne dla naszego zdrowia. Pewnie już gdzieś czytałaś takie stwierdzenie lub ktoś Ci o tym mówił. Jednak podczas gdy wszystkie owoce są pełne składników odżywczych, niektóre z nich mają swoją własną „specjalną moc”. Takim przykładem jest granat i sok z granatów.
W tym artykule przedstawimy korzyści picia soku z granatów. Jesteśmy przekonani, że po przeczytaniu tego tekstu od razu będziesz chciała po niego sięgnąć!
Sok z granatów to wspaniała propozycja dla zdrowia
Drzewo, które rodzi te bogate owoce to granatowiec, który zakwita pomiędzy kwietniem a czerwcem i osiąga aż do 3 metrów wysokości. Ten owoc pochodzi z Azji, ale jest również hodowany w okolicach Morza Śródziemnego (na przykład na Wyspach Kanaryjskich), w Ameryce Południowej, Australii i Południowej Afryce.
Zostały znalezione ślady granatów, po które sięgano w wioskach na pustyniach, ponieważ można je długo przechowywać. To był doskonały owoc na kilkutygodniowe wyprawy.
Wiadomo też, że owoce granatu były używane w starożytnym Egipcie do przygotowywania pewnego rodzaju wina. Co więcej, granatowce zostały zasadzone w wiszących ogrodach w Babilonie i były zalecane przez Hipokratesa do zwalczania gorączki.
Granaty zostały nawet wymienione w Biblii i zabrane do Europy przez Berberów.
Również mitologia i popularne wierzenia skupione wokół tego owocu są bardzo interesujące.
Na przykład w Grecji mówiło się, że pierwszy granatowiec został zasadzony przez Afrodytę. Na Jawie ten owoc jest używany w obrzędach związanych z brzemiennością, a w Chinach daje się go nowożeńcom jako znak, że życzy się im posiadania wielu dzieci.
Jakie korzyści ma sok z granatów?
Po przytoczeniu tych wszystkich informacji jesteśmy przekonani, że masz ochotę na skosztowanie pysznego i słodkiego granatu. Możesz także skorzystać z korzystnych właściwości soku z tego owocu.
Ten super owoc jest bardzo odżywczy, ponieważ daje nam minerały (wapń, żelazo i potas), witaminy (A, C i E, oraz B5) i zawiera wiele błonnika.
Oto niektóre z korzyści soku z granatów:
Jest antynowotworowy
Sok z granatów nie jest lekiem na raka, ale za to pomaga złagodzić jego objawy i jest idealnym uzupełnieniem tradycyjnej terapii. Przyczyną są zawarte w nim składniki, które niszczą lub osłabiają komórki rakowe. Aby opóźnić progresję raka prostaty u mężczyzn, zalecamy picie jednej szklanki tego soku dziennie.
Sok z granatów ma działanie oczyszczające
Sok z granatów jest bardzo dobry na wątrobę, ponieważ wzmacnia ją i pomaga wyeliminować toksyny. To samo dzieje się z krwią (zostaje poddana detoksykacji i oczyszczeniu).
Co więcej, picie szklanki soku z granatów dziennie przez trzy miesiące poprawia przepływ krwi. Ponadto, ze względu na dużą zawartość kwasu cytrynowego, potasu i wody sprzyja eliminacji płynów i korzystnie wpływa na pracę nerek.
Zalecamy picie tego soku osobom z nadciśnieniem, hiperurykemią i kamicą nerkową.
Zobacz także: Nasiona selera – naturalny lek na nadciśnienie
Ma działanie antystresowe
Picie soku z granatów o poranku na pusty żołądek zwiększa pozytywne emocje, witalność i ułatwia skupienie. Zmniejsza również niepokój i stres. Ten sok jest również używany w przypadkach bezsenności lub przewlekłego zmęczenia i pomaga nam się odstresować.
Sok z granatów chroni serce
Picie soku z granatów kilka razy w tygodniu zmniejsza poziom cholesterolu we krwi i zapobiega pojawianiu się takich chorób jak nadciśnienie.
Zmniejsza także ryzyko miażdżycy. Co więcej, granat zapobiega tworzeniu się blaszki miażdżycowej na ścianach tętnic, a tym samym zapobiega ich patologicznemu stwardnieniu. Po dwóch tygodniach codziennego picia soku z granatów u grupy woluntariuszy biorącej udział w badaniach Uniwersytetu w Neapolu (Włochy) ciśnienie skurczowe było 5% mniejsze.
Ze względu na wysoką zawartość potasu, sok z granatów jest idealny dla osób z wysokim ciśnieniem krwi. Zawiera także tlenek azotu, który rozluźnia mięśnie, umożliwia rozszerzanie naczyń i reguluje przepływ krwi.
Przeczytaj również: Czerwone soki – czy pozwolą Ci schudnąć?
Chroni mózg
Uniwersytet w Waszyngtonie (USA) stwierdził, że gdy kobiety w ciąży piją sok z granatów, chroni to płód przed możliwymi powikłaniami (zwłaszcza jeśli dziecko urodziło się przedwcześnie).
Kiedy dziecko jest wcześniakiem, do mózgu nie dostaje się wystarczająca ilość krwi lub tlenu. Sok z granatów zmniejsza obrażenia mózgu, a nawet pomaga przy dysfunkcjach neurologicznych, na przykład przy Alzheimerze.
Sok z granatów walczy z otyłością
Zarówno owoce i sok pomagają ludziom zrzucić zbędne kilogramy. Są idealnym suplementem dla tych, którzy są na diecie, ponieważ eliminują zgromadzone toksyny, mają działanie moczopędne i zaspokajają apetyt.
Sok z granatów i granaty dostarczają w zamian energię potrzebną do prawidłowego funkcjonowania.
Jest przeciwwirusowy
Dzięki dużej ilości przeciwutleniaczy zawartej w granatach, te owoce wzmacniają układ odpornościowy i zapobiegają chorobom, szczególnie zimą.
Spożywanie soku z granatu jesienią zwiększa obronność organizmu, dzięki czemu można radzić sobie z grypą, przeziębieniami i infekcjami.
Więcej korzyści
Granat (i sok z granatów) ma oczywiście więcej korzyści. Niektóre z nich to:
- Zapobieganie wczesnemu pojawianiu się zmarszczek.
- Leczenie bólów brzucha, biegunki i wymiotów.
- Zwiększenie żywotności spermy.
- Zapobieganie zużyciu chrząstek stawowych.
- Złagodzenie objawów menopauzy.
- Pomaganie organizmowi we wchłanianiu żelaza i zmniejszenie ryzyka zachorowania na anemię.
- Leczenie obrzęków.
- Złagodzenie objawów w przypadkach zapalenia gardła, zapalenia zatok oraz zapalenia ucha środkowego.
- Złagodzenie objawów hemoroidów, zapalenia spojówek i dyzenterii.
- Pomaga zwiększyć popęd seksualny.
- Pomaga sportowcom wyczynowym.
Zacznij korzystać z soku z granatów! Jest pyszny, zdrowy i ma wiele zalet.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Gil, M. I., Tomas-Barberan, F. A., Hess-Pierce, B., Holcroft, D. M., & Kader, A. A. (2000). Antioxidant activity of pomegranate juice and its relationship with phenolic composition and processing. Journal of Agricultural and Food Chemistry, 48(10), 4581–4589. https://doi.org/10.1021/jf000404a
- Jurenka, J. (2008, June). Therapeutic applications of pomegranate (Punica granatum L.): A review. Alternative Medicine Review.
- Guenther, L. (2015, April 3). Pomegranate. Wasafiri. Routledge,. https://doi.org/10.1080/02690055.2015.1011403