Czerwone soki - czy pozwolą Ci schudnąć?

Dzięki czerwonym sokom i smoothie uzyskujemy cały szereg potrzebnych przeciwutleniaczy i witamin. Pomogą one odtruć nasz organizm, jednocześnie wspierając utratę wagi. Czy możemy więc stwierdzić, że czerwone soki pomogą nam schudnąć? 
Czerwone soki - czy pozwolą Ci schudnąć?
Sofía Quintana Alonso

Przejrzane i zatwierdzone przez: fizjoterapeuta Sofía Quintana Alonso.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Każdy z nas zdaje sobie sprawę, że utrata wagi i idealna sylwetka to obsesja naszych czasów. Oczywiście, nie jest to negatywny cel, jeśli szukamy zdrowych środków aby go osiągnąć. Zamiast głodówek i diety cud, proponujemy czerwone soki.

Dowiedzmy się dlaczego to właśnie one wspierają proces odchudzania. Przede wszystkim powinniśmy wybierać wyłącznie zdrowe metody odchudzania. Warto wdrożyć do naszej codzienności proste, ale skuteczne i nie wymagające nadmiernego wysiłku mechanizmy i nawyki.

Mowa tu o możliwości utraty wagi, przy spożywaniu smacznych napojów. Czy to możliwe? Owszem! Czerwone soki są zdrowe i nie narażają nas na potężne wydatki. Ponadto niosą ze sobą fantastyczne korzyści. Dowiedzmy się jakie!

Czerwone owoce – dlaczego warto je wybrać?

Owoce o czerwonych odcieniach, zarówno te mniej i bardziej intensywne w swych barwach – zawierają dużą ilość witamin i minerałów. Mogą pomóc nam na różne sposoby.

Między innymi dbając o stan naszej skóry i wspomagając odchudzanie. W jakiej formie powinniśmy je spożywać, aby zmaksymalizować ich skuteczność?

czerwone soki jegody

Czerwone soki dla zdrowia i pięknej sylwetki

Przygotowując czerwone soki, w których łączymy kilka rodzajów czerwonych owoców – zwiększamy ich pozytywne właściwości. Dostarczamy do organizmu szereg witamin i minerałów, zawartych w wybranych owocach. Jest to potężna dawka zdrowia w czerwonym kolorze.

Ponadto ze względu na wysoką zawartość wody w sokach – dostarczamy organizmowi tego najważniejszego dla życia płynu. Co istotne, wzmocni to działanie moczopędne.

Alkalizacja i czerwone soki

Soki w tych wyrazistych odcieniach, pozwolą nam uzyskać dużą ilość składników odżywczych i przeciwutleniaczy. Przynoszą nam też szereg pierwiastków alkalizujących. Właśnie dlatego stanowią doskonały środek w procesie odchudzania. Jednocześnie pozwalają zachować dobre zdrowie, bez obciążeń dla organizmu.

Alkalizacja pozwala naszemu organizmowi przeciwdziałać zakwaszaniu się organizmu. Do zakwaszenia dochodzi w wyniku najróżniejszych czynników. Wśród nich wyróżniamy: nieodpowiednie odżywianie, brak aktywności fizycznej, zanieczyszczenie i inne szkodliwe nawyki siedzącego trybu życia.

Udowodniono, że czerwone soki pomagają spalić tłuszcz brzuszny. Ponadto naturalna zawartość cukru, pozwoli nam spożywać mniej produktu w rafinowanej postaci.

Wszystko to ma ogromne znaczenie w procesie odchudzania.

Największe zalety

Należy zatem zarezerwować szczególnie ważne miejsce dla czerwonych owoców w naszej diecie. Przygotowanie takich soków nie zajmuje wiele czasu, a niesie ze sobą moc zalet i nieprawdopodobny smak. Przekonamy do niego zarówno dzieci jak i dorosłych.

Truskawki, maliny, jeżyny, jagody, arbuzy, winogrona i granaty to tylko niektóre z owoców tworzących tę barwną i wyrazistą grupę. Te produkty spożywcze zawierają między innymi witaminę C, beta-karoten, potas, wapń i żelazo. 

W badaniach nad osobowością Insight Discovery kolor czerwony charakteryzuje liderów, przywódców i osoby bardzo żywiołowe. Jak widać, ma to swoje przełożenie także w kolorystyce owoców. Bez wątpienia czerwone stoją na czele naszego zdrowia i dobrej sylwetki.

Zawarte w nich witaminy i minerały oferują nam wiele korzyści w zakresie oczyszczania skóry. Ponadto mają działanie moczopędne i przeczyszczające. Wszystko to wspomaga procesy detoksykacji i oczyszczania organizmu.

Jak przygotować czerwone soki?

Co najważniejsze, czerwone soki wcale nie wymagają konkretnego przepisu. Pozwalają nam bowiem na uwolnienie swojej wyobraźni. Jedyne o czym musisz pamiętać to o łączeniu smaków, które Ci odpowiadają. Poszukaj czerwonych owoców na targu i w zależności od ich dostępności twórz ulubione kompozycje.

soki truskawki

Aby ułatwić Ci wybór opisaliśmy w kilku zdaniach największe zalety czerwonych owoców.

Czerwone winogrona

Owoce te cieszą się wysoką zawartością ważnego składnika antyoksydacyjnego, znanego jako resweratrol. Występuje on głównie w ich czerwonych skórkach i nasionach owoców.

Resweratrol jest niezwykle korzystny dla naszej skóry. Co ciekawe, niektóre produkty kosmetyczne opierają się właśnie o ten składnik, zawarty w owocach winogron.

Granat

Granat, czyli owoc nieco większy od jabłka wykazuje dużą ilość przeciwutleniaczy. Jest typowy dla jesieni, jednak znajdziemy go o każdej porze roku. Świetnie sprawdza się też w sałatkach.

Arbuz

Ten szczególnie orzeźwiający owoc składa się głównie z wody. Właśnie dlatego tak dobrze nadaje się do tworzenia smoothie i zdrowych koktajlów. Czerwone soki zawdzięczają mu świeży charakter.

Przede wszystkim należy pamiętać, iż arbuz poprawia zdolność organizmu do eliminowania i regulowania płynów. Dochodzi do tego dzięki zawartości potasu. Można go polecić więc osobom, które zmagają się z zatrzymanymi w organizmie płynami.

Truskawka, jeżyna, malina i jagody

Owoce te nie tylko wyróżniają się wyśmienitym smakiem, ale i dużą ilością pierwiastków antyoksydacyjnych. Dzięki nim, Twój zdrowy sok nabierze też bardziej kremowej konsystencji.

Czerwone jabłko

Oprócz zdrowych cukrów, jakich nam dostarcza, jabłko zawiera też sporą ilość wody, dzięki czemu przynosi korzyści odchudzające.

jabłka

Wszystkie jabłka są naturalnie bardzo zdrowe, jednak jeśli zdecydujesz się na ich czerwoną odmianę – zyskasz znacznie więcej. Zawarcie ich w czerwonych sokach, razem ze skórką pozwoli wzbogacić się o błonnik. Ten zaś, jak wiemy wspomaga procesy oczyszczające organizm z toksyn.

Czerwone soki i ich przygotowanie

Jak już wspomnieliśmy, wystarczy połączyć ze sobą ulubione czerwone owoce. Warto pamiętać, że najlepiej jest postępować zgodnie z ich naturalnym występowaniem w sezonie. Czerwone owoce sezonowe pozwolą nam stworzyć niepowtarzalne soki i koktajle.

Aby przygotować taki napój, możesz upłynnić owoce wodą. Jeśli uwzględnisz w przepisie arbuza, oczywiście nie musisz dodawać dużej ilości płynu, bowiem owoc sam w sobie wykazuje ogromne zapasy wody.

Dodatkowe wskazówki

Najważniejszą zasadą jest omijanie cukru. Wykorzystajmy dobro naturalnych owoców, nie dodając do soku rafinowanych słodzików.

Szczególnie jeśli stosujemy soki w celu utraty wagi. Pamiętaj zatem, że owoce same w sobie mają wystarczającą ilość naturalnego cukru.

Z kolei warto też pamiętać o wykorzystaniu skórek z owoców. Choć nie robimy tego na co dzień, to właśnie w skórkach znajdziemy najwięcej właściwości zdrowotnych. Razem z nasionami bardzo przydadzą się naszej doskonałej kondycji.

Ponadto, aby witaminy i minerały mogły wchłaniać się w jak najlepszy sposób – do soków możesz dodać kilka kropli oliwy, oleju kokosowego, bądź jego lnianej odmiany. Wreszcie na sam koniec pamiętaj, że same soki nie wystarczą, aby osiągnąć idealną sylwetkę. Ważne jest, aby zachować zrównoważoną dietę i zadbać o aktywność fizyczną.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • DePhillipo NN, Aman ZS, Kennedy MI, Begley JP, Moatshe G, LaPrade RF. Efficacy of Vitamin C Supplementation on Collagen Synthesis and Oxidative Stress After Musculoskeletal Injuries: A Systematic Review. Orthop J Sports Med. 2018 Oct 25;6(10):2325967118804544.
  • Xia N, Daiber A, Förstermann U, Li H. Antioxidant effects of resveratrol in the cardiovascular system. Br J Pharmacol. 2017 Jun;174(12):1633-1646.
  • Tabrizi R, Tamtaji OR, Lankarani KB, Akbari M, Dadgostar E, Dabbaghmanesh MH, Kolahdooz F, Shamshirian A, Momen-Heravi M, Asemi Z. The effects of resveratrol intake on weight loss: a systematic review and meta-analysis of randomized controlled trials. Crit Rev Food Sci Nutr. 2020;60(3):375-390.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.