Sok z winogron - 6 korzyści regularnego picia

Czy wiesz, że dzięki zawartości przeciwutleniaczy, sok z winogron pomaga poprawić kondycję naszego układu odpornościowego i korzystnie wpływa na funkcjonowanie mózgu?
Sok z winogron - 6 korzyści regularnego picia
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Winogrona są wysoko cenione w gastronomii i medycynie tradycyjnej. Nie tylko dlatego, że są uniwersalne, ale także ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych, które przynoszą korzyści dla organizmu. Poza tym sok z winogron to najłatwiejszy sposób na ich skonsumowanie.

Wyróżniają się one głównie jako źródło resweratrolu i polifenoli, dwóch silnych przeciwutleniaczy, które przeciwdziałają oddziaływaniu stresu oksydacyjnego, zmniejszając tym samym ryzyko chorób przewlekłych.

Zawierają związki bioaktywne, które wraz z witaminami i minerałami mają działanie moczopędne, oczyszczające i przeciwzapalne. Podczas gdy winogrona można jeść same lub dodawać do deserów, od jakiegoś czasu zaleca się robienie z nich soku, aby jak najlepiej wykorzystać ich właściwości.

Ułatwia to włączenie ich do regularnej diety, a także oferuje pyszny sposób na poprawę kilku aspektów zdrowia. Odkryj 6 dobrych powodów, aby zacząć pić sok z winogron. Miłej zabawy!

1. Sok z winogron obniża poziom cholesterolu

Dzięki znacznej zawartości naturalnych włókien, wody i polifenoli sok z winogron sprzyja kondycji układu sercowo-naczyniowego.

 • Resweratrol zapobiega utlenianiu złego cholesterolu (LDL) w tętnicach, zapobiegając w ten sposób tworzeniu się płytki miażdżycowej.
 • Substancja ta minimalizuje wchłanianie tłuszczów przez jelita, rozkładając je, zanim dotrą one do krwiobiegu.
 • Pomaga chronić wątrobę, organ, który odgrywa kluczową rolę w produkcji i syntezie cholesterolu całego organizmu.
Sok z winogron obniża poziom cholesterolu, zatkane tętnice

2. Pomaga w detoksykacji krwi

Sok z winogron jest znaczącym źródłem witaminy C, potasu i polifenoli, które są niezbędne do stymulacji detoksykacji krwi.

 • Absorpcja tych składników odżywczych stymuluje funkcjonowanie układu limfatycznego, który jest odpowiedzialny za filtrowanie i usuwanie toksyn i metali ciężkich.
 • Wzmacnia funkcjonowanie wątroby i pęcherzyka żółciowego, które uczestniczą w trawieniu tłuszczów i odpadów.
 • Łagodzi podrażnienia śluzówki żołądka i pomaga odzyskać naturalne pH krwi.

3. Sok z winogron walczy z infekcjami dróg moczowych

Ze względu na działanie zasadowe naturalny napój stanowi doskonałe uzupełnienie neutralizacji działania wirusów i bakterii powodujących infekcje dróg moczowych.

Walczy z infekcjami dróg moczowych
 • Picie go zmienia środowisko, w którym te mikroorganizmy muszą się rozmnażać, co ułatwia kontrolę infekcji.
 • Zawiera związki przeciwzapalne, które regenerują zainfekowane tkanki, minimalizując objawy, takie jak ból i pieczenie podczas oddawania moczu.
 • Dzięki swoim właściwościom moczopędnym pomaga w promowaniu produkcji moczu, ułatwiając w ten sposób eliminację zarazków.
 • Zawarty w nim resweratrol działa jak naturalny antybiotyk, skutecznie zwalczając przywieranie bakterii.

4. Chroni zdolności poznawcze

Chociaż może wydawać się niewiarygodne, właściwości przeciwutleniające naturalnego soku z winogron mają interesujące korzyści dla zdolności poznawczych.

 • W badaniach przeprowadzonych przez Uniwersytet Leeds (Wielka Brytania) ustalono, że napój ten jest korzystny dla aktywności mózgu, szczególnie dla osób po 50. roku życia.
 • Jego przeciwutleniacze poprawiają zdrowie układu nerwowego, a dzięki temu optymalizują przewodnictwo między komórkami nerwowymi.
 • Pomaga poprawić krążenie krwi, co jest kluczowe w transporcie tlenu i składników odżywczych do mózgu.
 • Poprawia koncentrację i pomaga zmniejszyć utratę pamięci spowodowaną starzeniem się.

5. Sok z winogron uśmierza bóle migrenowe

Dzięki działaniu przeciwzapalnemu, sok winogronowy jest uważany za naturalne rozwiązanie dla bólów głowy spowodowanych migrenami.

Uśmierza bóle migrenowe sok z winogron
 • Jego zawartość witaminy B2, a także magnezu i aminokwasów, zmniejsza napięcie mięśni i pomaga utrzymać prawidłowy proces utleniania.
 • W przeciwieństwie do czerwonego wina nie zawiera alkoholu, co pomaga kontrolować ten objaw.
 • Zaleca się picie soku z winogron w godzinach porannych jako metodę zapobiegawczą przeciwko tej dolegliwości.

6. Zwiększa poziom energii

Zamiast pić napoje gazowane i komercyjne napoje energetyczne, lepiej zrobić sobie szklankę naturalnego soku z winogron.

 • Chociaż ma niską zawartość kalorii, jego zawartość naturalnych cukrów, takich jak glukoza i fruktoza, pomaga zwiększyć sprawność fizyczną i umysłową.
 • Poprawiając krążenie, pomaga transportować tlen do komórek, co jest kluczem do utrzymania dobrego poziomu energii.

Jeszcze nie próbowałaś? Teraz kiedy już wiesz, jak dobrze wpływa na poprawę Twojego zdrowia, spróbuj uwzględnić go w regularnej diecie. Staraj się robić go w domu ze 100% naturalnych składników, ponieważ wersje sklepowe zawierają cukry i chemiczne dodatki, które zmniejszają jego właściwości.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Folts, J. D. (2002). Potential health benefits from the flavonoids in grape products on vascular disease. In Flavonoids in cell function (pp. 95-111). Springer, Boston, MA.
 • Krikorian, R., Nash, T. A., Shidler, M. D., Shukitt-Hale, B., & Joseph, J. A. (2010). Concord grape juice supplementation improves memory function in older adults with mild cognitive impairment. British journal of nutrition, 103(5), 730-734.
 • Rowe, C. A., Nantz, M. P., Nieves Jr, C., West, R. L., & Percival, S. S. (2011). Regular consumption of concord grape juice benefits human immunity. Journal of medicinal food, 14(1-2), 69-78.
 • VINSON, J. A., YANG, J., PROCH, J., & LIANG, X. (2000). Grape juice, but not orange juice, has in vitro, ex vivo, and in vivo antioxidant properties. Journal of medicinal food, 3(4), 167-171.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.