Wysoki cholesterol i 6 przyczyn jego pojawiania się

· Luty 3, 2018
Chociaż istnieją aspekty związane z wysokim cholesterolem, których nie możesz kontrolować, zawsze możesz poprawić niektóre nawyki oraz dbać o formę, aby uniknąć większych problemów.

Wysoki cholesterol to dolegliwość, która może zniszczyć zdrowie Twojego serca, ponieważ przyczynia się do formowania szkodliwych substancji na ściankach Twoich arterii.

Ten lipid, który jest naturalnie wydzielany przez wątrobę, wspomaga aktywność komórkową całego organizmu. Ponadto, Twoje ciało potrzebuje go do produkcji żółci, produkcji hormonów oraz innych ważnych zadań.

Niestety problem zaczyna się, kiedy ciało zaczyna wchłaniać zbyt dużą ilość tego lipidu lub traci zdolność do jego syntezowania oraz poprawnego zastosowania. To wtedy właśnie zaczynamy mieć wysoki cholesterol.

W rezultacie, wrasta ryzyko zachorowania na miażdżycę. W ostrych przypadkach, możesz doświadczyć zawału serca, problemów z wątrobą oraz innych symptomów, które obniżą jakość życia.

To, co martwi najbardziej to fakt, że dużo osób ignoruje swój cholesterol i nie jest świadomych konsekwencji, jakie może wywołać jego zawyżony poziom.  To dlatego pragniemy poświęcić temu nieco miejsca oraz wymienić sześć czynników, które mogą powodować wysoki cholesterol.

1. Nawyki żywieniowe a wysoki cholesterol

Twoje nawyki żywieniowe mogą mieć wiele wspólnego z poziomem Twojego cholesterolu. Spożywanie bardzo tłustego lub przetworzonego jedzenia może spowodować wysoki cholesterol. Dlatego, dieta bogata w warzywa oraz zdrowe tłuszcze ułatwia kontrolowanie tego lipidu.

wysoki cholesterol, Parówki z boczkiem

  • Ważne jest przeanalizowanie swojej diety oraz wykluczenie produktów, które mogą zwiększyć poziom cholesterolu w Twoim krwiobiegu.
  • W zamian powinieneś zwiększyć konsumpcję kwasów tłuszczowych omega 3, witaminy E oraz niezbędnych aminokwasów.

2. Prowadzenie siedzącego trybu życia

Prowadzenie siedzącego stylu życia jest jedną z przyczyn wysokiego cholesterolu. Kiedy nie jesteś aktywny, Twoje ciało traci zdolność do zamiany źródła tłuszczu w energię, sprawiając, że jest on zatrzymywany.

  • Regularne ćwiczenia fizyczne – przynajmniej 30 minut dziennie – pomogą Ci kontrolować wysoki cholesterol.
  • Ćwiczenia krążeniowe, takie jak chodzenie czy jazda na rowerze mogą znacząco zmniejszyć cholesterol.

3. Nadwaga

Osoby z nadwagą posiadają większe ryzyko wykształcenia wysokiego poziomu cholesterolu w porównaniu z tymi, którzy otrzymują stabilną oraz zdrową wagę ciała. Tłuszcz nagromadzony w ciele zmniejsza Twoją zdolność do eliminowania tego lipidu z żył i tętnic.

W rezultacie, zwiększa to tendencję do osiadania się płytki miażdżycowej.

nadwaga a wysoki cholesterol

To bardzo ważne, abyś kontrolował swoją wagę ciała. Jeśli borykasz się z otyłością, postaraj się prowadzić zdrowy styl życia, który pomoże Ci ją lepiej kontrolować.

  • Zmniejszenie przynajmniej o 10% swojej masy ciała może pomóc w uniknięciu poważnych schorzeń sercowo-naczyniowych.

4. Stres

Słabe radzenie sobie ze stresem może potencjalnie spowodować wysoki cholesterol oraz choroby związane z krążeniem. Poza tym, wpływając na Twoje zdrowie emocjonalne, ten naturalny wróg organizmu może również mieć wpływ na procesy związane z usuwaniem lipidów z tętnic.

Dodatkowo, osoby szczególnie narażone są na silny stres przejawiają większą tendencję do sięgania po niezdrowe jedzenie, aby walczyć z negatywnymi emocjami.

  • To dlatego ważne jest codziennie praktykować techniki relaksacyjne oraz ćwiczenia oddechowe.
  • Ponadto, możesz również wybrać zdrową żywność, która pozytywnie wpływa na sprawność umysłową. Poprawia ona nastrój oraz zapobiega osadzaniu się szkodliwych lipidów w Twoich żyłach.

5. Nadużywanie alkoholu

Spożywanie nadmiernej ilości napojów alkoholowych to czynnik wpływający na wysoki cholesterol. W końcu toksyny zaburzają funkcjonowanie serca, naczyń krwionośnych oraz wątroby.

To wszystko może sprawić, że cholesterol nie będzie syntetyzowany w Twoich komórkach w normalny sposób. Poza tym, może przeobrazić się w szkodliwy tłuszcz osadzający się w Twoich tętnicach.

Unikaj spożywania dużej ilości alkoholu, niezależnie od okazji. Jeśli masz problem z uzależnieniem, poszukaj profesjonalnej pomocy.

Alkohol a wysoki cholesterol

6. Uwarunkowania genetyczne

Historia rodziny oraz uwarunkowania genetyczne mogą również wpływać na wysoki cholesterol. Osoby, których bliscy cierpią na ten problem, sami posiadają dwa razy większe ryzyko na posiadanie wysokiego cholesterolu w którymś momencie swojego życia.

Z tego powodu powinieneś prowadzić zdrowy styl życia już we wczesnym wieku. Poza tym warto ograniczyć spożywanie produktów bogatych w cholesterol tak bardzo, jak to tylko możliwe. Nie zapomnij o regularnych badaniach, które pomogą Ci określić jak poważny jest Twój stan.

Czy poznajesz jakiekolwiek z tych czynników? Czy martwisz się, że wysoki cholesterol dopadnie i Ciebie? Unikaj żywności, która go zawiera oraz nie zapominaj o zdrowych nawykach i ćwiczeniach fizycznych.