Arbuz – 3 rzeczy, których o nim nie wiesz!

Arbuz – 3 rzeczy, których o nim nie wiesz!
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Niektóre owoce i warzywa są autentycznym darem natury. Oprócz tego, że są cudownie słodkie i orzeźwiające, dbają o nasze zdrowie oraz dostarczają organizmowi wiele cennych składników odżywczych. Jednym z takich owoców jest arbuz!

Arbuz jest ogromnym źródłem antyoksydantów i substancji odżywczych – głównie witaminy A i C. Ze względu na wielką zawartość wody, owoc ten wspaniale orzeźwia. Jest on zatem idealnym składnikiem soków, koktajlów, deserów i sałatek.

Innymi, cennymi substancjami odżywczymi arbuza są likopen i beta karoten – obydwie wykazują silne działanie przeciwrakowe, dzięki czemu stanowią znakomite wsparcie w leczeniu wszelkiego rodzaju nowotworów.

Warto podkreślić, że dojrzały arbuz składa się aż w 90% z wody. Im dojrzalszy owoc, tym większe korzyści przynosi naszemu organizmowi. Sok z arbuza skutecznie zwalcza między innymi ostre odwodnienie, kolki nerkowe oraz anemię. Poznaj dziś z nami 3 praktycznie nieznane fakty na temat arbuza!

Arbuz – jak wpływa na nasze zdrowie?

1. Wzmacnia serce i układ sercowo-naczyniowy

Cudowne właściwości lecznicze arbuza tkwią w zawartych w jego miąższu wartościowych substancjach odżywczych. Za utrzymanie zdrowego serca odpowiada między innymi cytrulina, która z kolei przekształca się w argininę.

Są to dwa aminokwasy, które w naturalny sposób wzmacniają ściany naczyń krwionośnych (żył i tętnic), usprawniają krążenie krwi oraz poprawiają kondycję całego układu sercowo-naczyniowego.

Arbuz na Zdrowe serce

Zarówno arganina, jak i cytrulina są niezbędne do produkcji tlenku azotu. To właśnie ten związek chemiczny jest kluczem do utrzymania jędrnych i elastycznych naczyń krwionośnych.

2. Poprawia zaburzenia erekcji

Chociaż zabrzmi to niewiarygodnie, arbuz wykazuje właściwości, które w naturalny sposób rozszerzają naczynia krwionośne męskich narządów płciowych. Stąd tez owoc ten jest niezwykle pożądanym elementem leczenia zaburzeń erekcji.

Odkrycie to rozbudziło wielką debatę. Czy rzeczywiście arbuz wzmacnia potencję i zapobiega problemom z erekcją? Warto przekonać się o tym na własnej skórze. Niestety dotychczas nie ustalono odpowiedniej dziennej dawki, która stanowiłaby gwarancję poprawy sprawności seksualnej u mężczyzn.

Para jedząca arbuz

Jedno jest pewne – arbuz to owoc o ogromnym zdrowotnym potencjale. Kiedy nadejdzie sezon, zjadaj codziennie przynajmniej kilka jego soczystych plastrów. Bez wahania przygotowuj soki, koktajle, sałatki owocowe, dodatki do dań głównych… Pamiętaj, że arbuz jest niskokaloryczny i nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszej sylwetki.

Sięgaj po arbuzy jak najczęściej i ciesz się satysfakcjonującym życiem seksualnym!

3. Stanowi cenne źródło substancji odżywczych

Arbuz słynie głównie ze swych silnych właściwości moczopędnych i nawadniających. Niewiele osób wie jednak, że arbuz nie tylko gasi pragnienie, ale także znakomicie odżywia nasz organizm. Specjaliści zalecają włączenie arbuza do codziennej diety, gdyż pomaga on uzupełnić niedobór składników mineralnych, a przy tym jest niskokaloryczny i nie tuczy.

Arbuz zawiera Składniki odżywcze

Poznaj cudowną moc arbuza! Już 100 gramów tego owocu (jeden plaster) dostarcza naszemu organizmowi:

 • Węglowodanów: 8g
 • Białek: 0,6 g
 • Tłuszczów: 0,2 g
 • Kalorii: 30
 • Błonnika pokarmowego: 0,5 g
 • Witaminy A: 570 IU
 • Witaminy C: 9,1 mg
 • Potasu: 112 mg
 • Magnezu: 11 mg
 • Żelaza: 0,2 mg
 • Innych witamin: B1, B2, B3 i B6
 • Innych składników mineralnych: manganu i fosforu

Przeczytaj koniecznie artykuł: Niedobór substancji odżywczych a depresja

Na zakończenie

Warto zaznaczyć, że zwykle zjadamy znacznie więcej niż 100 g arbuza. Gruby plaster waży przynajmniej trzykrotnie więcej. Wyobraź więc sobie ogrom składników odżywczych, jakich w ten sposób dostarczasz swojemu organizmowi.

Arbuz jest szczególnie zalecany sportowcom oraz osobom prowadzącym aktywny styl życia. Stanowi on w 100% naturalny zamiennik dla popularnych, komercyjnych napojów izotonicznych.

Świeży, schłodzony plaster arbuza w mig przywraca prawidłowy poziom elektrolitów w organizmie oraz przyspiesza proces jego regeneracji po treningu, nawet tym najbardziej wymagającym.

Jesteśmy przekonani, że po lekturze niniejszego artykułu za każdym razem, gdy zobaczysz arbuza, spojrzysz na ten owoc zupełnie innymi oczami. Od tego momentu nie będzie on dla ciebie tylko wspaniałym źródłem orzeźwienia w upalne dni, lecz wartościowym składnikiem codziennej diety.

Arbuz jest pyszny, słodki, orzeźwiający i odżywczy. Niech od dziś nigdy nie zabraknie go na twoim talerzu!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.