Zatrzymywanie płynów w organizmie – 5 przydatnych rad

· Lipiec 26, 2017
To bardzo ważne, by zmniejszyć ilość spożywanej przez nas soli oraz przetworzonej żywności, ponieważ sprzyja to zatrzymywaniu płynów w organizmie.

Zatrzymywanie płynów w organizmie to dolegliwość dokuczliwa i występująca częściej, niż nam się wydaje.

Nasz organizm jest złożony z rozmaitych, skomplikowanych układów, które potrzebują naszej troski i odpowiedniego utrzymywania. Jeżeli zaniedbamy nasze zdrowie, zwiększa się prawdopodobieństwo wystąpienia różnego rodzaju zaburzeń i dolegliwości.

Jedną z nich jest właśnie zatrzymywanie płynów w naszym ciele, zwane także retencją płynów. Jeżeli nie odnajdziemy rozwiązania, problem ten może przedłużyć się w czasie i stać się chroniczny. Dlatego, gdy tylko zauważymy pierwsze objawy, musimy jak najszybciej poszukać rozwiązania.

Czym jest zatrzymywanie płynów?

Zatrzymywanie płynów

Jak sama nazwa wskazuje, zatrzymywanie płynów w organizmie odnosi się do substancji, które kumulują się w różnych obszarach naszego ciała.

Ogólnie rzecz ujmując, chodzi o utrudniony drenaż płynów z komórek i tkanek naszego ciała. Najbardziej dotknięte obszary naszego ciała to zazwyczaj nogi i okolice brzucha.

Gdy wszystko w naszym organizmie działa poprawnie, drenażem płynów z naszego organizmu zajmuje się układ limfatyczny. Gdy jednak występują zaburzenia, nagromadzone płyny przejmują kontrolę.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Ananas – naturalny diuretyk i detoks

Przyczyny retencji płynów w organizmie

Istnieje wiele przyczyn, dla których w naszym organizmie zatrzymują się płyny. Najważniejsze z nich to:

 • Schorzenia wątroby.
 • Niewydolność nerek.
 • Nadciśnienie.
 • Problemy z sercem.
 • Ciąża.
 • Menopauza.

Choć mogą one wywoływać rozmaite objawy i dolegliwości, częścią wspólną jest uczucie ciężkości, ból i stany zapalne.

Zatrzymywanie płynów w organizmie – pomocne wskazówki

Okazuje się, że gdy dotyka nas retencja płynów, pomocne może być wprowadzenie kilku zmian w nawykach i stylu życia.

Jeżeli i Ciebie dotyczy ten problem, koniecznie wypróbuj chociaż kilka z nich. Z pewnością już wkrótce poczujesz ulgę.

1. Sięgaj po naturalne diuretyki

Owoce i warzywa

Naturalne diuretyki, czyli produkty wykazujące działanie moczopędne pomagają nam wyeliminować nadmiar wody z naszego organizmu. Są zatem idealne aby zakończyć problem retencji płynów, jak również innych zanieczyszczeń.

Produkty te są bardzo często włączane do diet odchudzających.

Postaraj się jak najczęściej sięgać po produkty takie jak:

 • Pomidory
 • Szparagi
 • Ananas
 • Karczoch

2. Dbanie o zdrową i zbilansowaną dietę

Nie chodzi tylko i wyłącznie o spożywanie produktów uważanych za diuretyki. Jeżeli naprawdę chcemy zwalczyć zatrzymywanie płynów w organizmie, musimy całkowicie zmienić nasz styl życia i sposób odżywiania się.

Zadbanie o zdrową, zróżnicowaną i zbilansowaną dietę jest niezbędne, by czuć się dobrze i cieszyć się zdrowiem. Należy jeść dużo owoców, warzyw, ryb i pełnoziarnistych zbóż.

Z drugiej jednak strony, znawcy w dziedzinie dietetyki i odżywiania się zalecają spożywanie sześciu małych posiłków dziennie. Dzięki temu unikniemy podjadania i napadów wilczego apetytu.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej? Zajrzyj do artykułu: Dieta – wprowadź 7 najlepszych nawyków

3. Unikaj produktów bogatych w sód

sól

Kolejną radą odnoszącą się do osób chcących zmniejszyć zatrzymywanie płynów w organizmie jest wykluczenie z diety produktów zawierających duże ilości sodu. Jeżeli nie jesteśmy w stanie całkowicie ich wyeliminować, można przynajmniej spróbować je ograniczyć.

Jednym z najbardziej znanych produktów należących do tej grupy jest sól. Trudność polega na tym, że jest ona obecna w większości przypraw do naszych potraw. Wiele przetworzonych produktów już ją zawiera.

Dlatego też należy przyznać, że nie jest łatwo ograniczyć spożywanie sodu w naszej codziennej diecie.

Warto postarać się przyprawiać swoje dania naturalnymi, a nie gotowymi przyprawami. W miarę zmniejszania ilości spożywanej soli przyzwyczaimy się do nowych smaków.

Może zainteresuje Cię też artykuł: Różowa sól himalajska na migreny!

4. Picie wody

Choć może się to wydawać nieco paradoksalne, jeżeli chcemy zaradzić zatrzymywaniu płynów w organizmie, powinniśmy pić dużo wody. Pobudza ona bowiem ruch płynów w naszym organizmie i wydalanie ich złogów.

Odpowiednie nawadnianie się pobudza do pracy nasz układ moczowy i nerki. Z drugiej strony, doskonale oczyszcza organizm, uwalniając go od toksyn i innych szkodliwych elementów.

Chodzi o to, aby wypić minimum pięć – sześć szklanek wody dziennie.

5. Odpowiednia rutyna ćwiczeń fizycznych

Mężczyzna ćwiczy

Wysiłek fizyczny przyczynia się do dobrego samopoczucia oraz zdrowia. Nie tylko wzmacnia on nasze mięśnie i pomaga unikać siedzącego trybu życia, ale też pomaga nam oczyścić organizm ze szkodliwych elementów i toksyn. Wydalamy je wraz z potem.

 • Spośród wszystkich rodzajów ćwiczeń fizycznych, na zatrzymywanie płynów w organizmie najbardziej poleca się ćwiczenia aerobowe. Zwiększają one potliwość, dzięki czemu doskonale wydalamy płyny nagromadzone w tkankach naszego ciała.

Dobrze byłoby również rozważyć uprawianie jakiegoś sportu wymagającego wysiłku i zwiększającego pocenie się.

Dobrym pomysłem jest pływanie, jazda na rowerze oraz lekkoatletyka. Mogą one nam pomóc zdrowo i nieco szybciej schudnąć.