Pożądanie seksualne: wszystko co musisz o nim wiedzieć

Braku pożądania seksualnego nie należy ignorować, ponieważ seks jest istotną częścią naszego życia, a przede wszystkim daje nam przyjemność.
Pożądanie seksualne: wszystko co musisz o nim wiedzieć
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 maja, 2023

Czy wiesz czym są seksualne emocje? Cóż, stanowią one nieodłączną część codziennego życia. Aby wzmocnić pożądanie seksualne muszą być obecne następujące czynniki: żądza, pociąg do drugiej osoby, zakochanie.

Wszystkie te elementy mają swoje indywidualne znaczenie, ale gdy w grę w chodzi seks, muszą być zjednoczone.

omówmy je pojedynczo:

 • Żądza: lub inaczej pragnienie, jest tym, co napędza Cię do poszukiwania interakcji seksualnych. Ma nie tylko aspekt psychologiczny, ponieważ nasila się po okresie dojrzewania lub gdy zachodzą zmiany hormonalne.
 • Pociąg: Gdy już odczuwasz pożądanie, dzieje się coś, co w niewytłumaczalny sposób przyciąga Cię do konkretnej osoby.
 • Miłość: jest to faza, w której zawarte są pozostałe etapy. Zakochujesz się, gdy pragniesz i czujesz pociąg do drugiej osoby.

Byłoby idealnie, gdyby osoba względem której odczuwasz pożądanie seksualne, była również w stanie spełnić Twoje potrzeby.

Czym jest pożądanie seksualne?

Jest również nazywane motorem seksualności. W najprostszym ujęciu jest to pragnienie przebywania z drugą osobą w sensie seksualnym.

Jednak błędem wielu ludzi jest to, że utożsamiają pożądanie seksualne z podnieceniem. To drugie jest reakcją fizjologiczną, które można rozpoznać po erekcji lub wilgotności pochwy.

Z drugiej strony pragnienie jest po prostu siłą, która napędza cię do szukania przyjemności. W niektórych przypadkach może pojawiać się pożądanie, ale jakieś czynniki blokują seksualne podniecenie.

Dlaczego nie możesz osiągnąć podniecenia seksualnego?

W niektórych przypadkach Twoje myśli nie pozwalają Ci się zrelaksować podczas aktu seksualnego.

pożądanie seksualne, kobieta z partnerem

Mogą to być między innymi:

 • Strach: wstydzisz się lub boisz odrzucenia z powodu niepewności co do swojego ciała.
 • Niepokój: martwisz się tym, co się stanie, więc nie pozwalasz, aby poniosły Cię emocje. Dowiedz się, jak się zrelaksować!
 • Stres: To jest wróg wszystkich ludzkich działań. Oczywiście zestresowanie może blokować również sprawność seksualną.
 • Ocenianie: Znacznie się łatwiej tego nauczyć niż pozbyć. Społeczeństwo jest pełne tematów tabu, które sprawiają, że masz poczucie winy. Uwolnij się!
 • Komunikacja: Ten element jest niezbędny w związku. To jedyny sposób na wyrażenie tego, co oboje naprawdę lubicie.
 • Pasja: w tym przypadku nie chodzi tylko o Twoje cielesne instynkty. Negatywne nastawienie życiowe i brak pasji nie pozwoli Ci cieszyć się seksem.
 • Ignorancja: Nie ma nic piękniejszego niż odkrywanie, do czego zdolne jest ludzkie ciało. Czasami możesz się czegoś bać, ale jeśli posiadasz na ten temat wiedzę, nic nie może Cię zaskoczyć.
 • Leki: Niektóre leki, takie jak antydepresanty lub leki wpływające na ciśnienie krwi, mają skutki zmniejszenie libido.

Czy istieje rozwiązanie na brak pożądania seksualnego?

Na szczęście pożądanie seksualne można stymulować, niezależnie od tego, czy jesteś mężczyzną czy kobietą.

Uprawianie seksu leży w naszej naturze, ale czasami trzeba popracować trochę ciężej, aby przezwyciężyć pewne problemy. Zwróć uwagę na następujące triki:

1. Kontakt fizyczny

Oddalenie się od partnera może rozpocząć się od zwykłej przerwy. Obie osoby chcą trochę czasu, ale nic nie mówią; po prostu dystansują się. Powoduje to zniknięcie kontaktu fizycznego. Pieszczoty, uściski i pocałunki zostają zapomniane.  Dopóki nie powrócą, sam seks również pozostanie w zawieszeniu.

2. Nie bój się gier erotycznych

Spędzenie satysfakcjonującej nocy nie jest wcale takie trudne. I nie chodzi o to, że nie wolicie zabaw erotycznych czy fetyszy. Kluczem jest to, aby aby sięgnąć po to czego pragniesz, ale jednocześnie sznować upodobania swojego partnera.

pożądanie seksualne

3. Przerwij rutynę

Kiedy ostatni raz przełamaliście rutynę? Tak przyzwyczailiśmy się do tego szybkiego życia i przestrzegania zasad i harmonogramów, że nasze życie seksualne staje się nudne. Jesteś w stanie powtórzyć wasze zbliżenia z zamkniętymi oczami.

Dobrym pomysłem jest zmiana przestrzeni i zapewnienie ciekawego niuansu w każdym stosunku.

4. Stymulujące słowa

Szepcząc podczas seksu nieprzyzwoite słówka, musisz dobrze znać wartości jakie wyznaje Twój partner, aby uniknąć zranienia jego uczuć. Sprośne słówka nie muszą wcale być obraźliwe. Musicie poznać się jako para i wiedzieć jak daleko możecie się posunąć.

pożądanie seksualne

5. Kochaj siebie

Nie każdy ma odwagę kochać i akceptować samego siebie. Poprzednie kroki są bezużyteczne, jeśli nie kochasz siebie. Pewna siebie, szczęśliwa osoba zawsze będzie pożądana i nie będzie nieśmiała w łóżku.

Czas poznać siebie dosłownie od stóp do głów. Rozważ swoje emocje i swoje fizyczne ciało. Czego pragniesz? Czy jest coś czego nie lubisz robić? Staraj się zachować pozytywne i energiczne podejście, ale miej otwarty umysł.

Nie zapominajcie, że w sypialni nie ma ograniczeń, dopóki jedno z was nie powie “stop”. Oczywiście ważne jest również dbanie o swoje zdrowie. Nie chodzi tylko o zbilansowaną dietę, ale także o ćwiczenia fizyczne.

Zadbaj o swój wygląd! To sposób na pokazanie partnerowi, że dbasz o siebie, a także obudzenie jego fantazji.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Echeverría-Lozano, A. (2017). Deseo sexual en jóvenes de la Ciudad de México: amor vs. placer. Journal of Behavior, Health & Social Issues, 9 (2), 45–53. https://doi.org/10.1016/j.jbhsi.2017.10.001
 • Ferreira, LC, Narciso, I. y Novo, RF (2012). Intimidad, deseo sexual y diferenciación en la pareja: una revisión teórica y metodológica. Revista de terapia sexual y marital, 38 (3), 263–280. https://doi.org/10.1080/0092623x.2011.606885
 • Lazar, Susan; Licthenberg, Joseph D. (2005). Placer sensual, excitación sexual y feminidad: apreciar la respuesta sexual femenina. Psychoanalytic Inquiry, vol. 23, No. 4, p. 592-614, 2003. Copyright 2003 The Analytic Press, Inc. Traducido y publicado con autorización de The Analytic Press, Inc. http://www.aperturas.org/articulo.php?articulo=347

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.