Całowanie: wszystko co musisz o nim wiedzieć

Historycy twierdzą, że pocałunek powstał w roku 2500 p.n.e. Powierdzają to opowieści prymitywnych plemion w indiach. Ale czy ktoś tak naprawdę wie, jak się całować?
Całowanie: wszystko co musisz o nim wiedzieć
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Jak oceniasz siebie, jeśli chodzi o całowanie? Czy myślisz, że umiesz dobrze całować? Całowanie to coś więcej niż dotyk. Używasz 34 mięśni twarzy i dodatkowo 134 mięśni w innych częściach ciała.

Istnieje nawet nauka, która bada to zjawisko, znana jako filematologia. Jej celem jest zbadanie ludzkich reakcji, które zachodzą podczas pocałunku.

Bez względu na płeć, każdy przechodzi przez moment lęku i nerwowości przed pocałowaniem drugiej osoby.

Martwisz się swoim występem, wątpisz, czy naprawdę umiesz całować, i myślisz o innych sprawach, takich jak: używanie zbyt dużej ilości języka, zastanawianie się, czy powinieneś ugryźć wargę drugiej osoby, ile śliny powinno tam być? Na pewno nie chcesz, żeby to było nieprzyjemne doświadczenie.

Co się dzieje, gdy się całujemy?

Podczas pocałunku aktywowane są zmysły smaku, dotyku i zapachu. Stwarza to emocjonalną i chemiczną reakcję pomiędzy dwiema osobami. Ponadto uwalniane są niektóre substancje obecne w ślinie.

Trzy hormony są odpowiedzialne za dostarczanie poczucia euforii po pocałunku: oksytocyna, dopamina i endorfina.

To, że czerpiesz przyjemność z całowania, nie oznacza jednak, że robisz to dobrze. Do tego prawdziwego szoku w Twoim ciele potrzebne jest połączenie psychiczne i fizyczne przyciąganie, które zdaniem ekspertów jest podobne do przedawkowania amfetaminy.

Zwróć szczególną uwagę na poniższe wskazówki, aby zaskoczyć partnera następnym razem, gdy będziecie się całować.

Komunikacja fizyczna i psychiczna

Osoba, która Cię przyciąga, niekoniecznie będzie posiadać konkretne cechy, które uznawane są za piękne, ponieważ Ty patrzysz na nią w subiektywny sposób. To przyciąganie pozwala zachować pożądanie i zainteresowanie tą osobą, ale jeśli skupisz się tylko na aspekcie fizycznem, całowanie szybko Cię zmęczy.

całowanie, kobieta caluje

Kluczem jest to, aby druga osoba przyciągała Cię intelektualnie. To znaczy, że lubisz sposób w jaki działa i myśli. Lubisz z nią rozmawiać, śmiać się i przeskakiwać z tematu na temat. Kiedy zakochasz się w czyimś umyśle, nigdy nie przestaniesz całować tej osoby,  ponieważ jest to silna więź emocjonalna.

Właściwe miejsce na całowanie

Większość ludzi czuje się bardziej komfortowo będąc intymnym w prywatnym miejscu. Daje to szansę na prawdziwą bliskość. Pamiętaj, że całowanie jest sztuką i potrzeba nieco kreatywności, aby stworzyć odpowiedni nastrój.

W ten sposób ustanowisz inną formę komunikacji. Uczucia między wami będą intensywniejsze, ponieważ obecni będziecie tylko wy. A kiedy nikt nie patrzy, łatwiej jest dać się ponieść emocjom.

Wybierz odpowiedni moment

Nie chodzi tylko o podejście, ale także o sposób, w jaki jest realizowany. Bardzo ważne jest wzięcie pod uwagę kontaktu wzrokowego. Kiedy wasze oczy się spotkają, spróbuj zrozumieć znaczenie i zwróć uwagę na język ciała drugiej osoby.

całowanie pary

Jest oczywiste, że uwodzenie jest obecne przed pocałunkiem. Czy teraz jest odpowiedni czas? Jeśli druga osoba wykona następujące czynności, to znaczy, że jest gotowa:

 • wyciąga rękę, by Cię dotknąć
 • ma przyspieszony oddech
 • patrzy, czy zwracasz uwagę

Zwróć także uwagę czy zwilża swoje usta. Jest to naturalna reakcja, gdy ktoś czuje się nerwowy lub niepewny, co może wskazywać, że chce Cię pocałować.

Ale uważaj! Być może mowa ciała drugiej osoby mówi Ci, że nie chce być pocałowana. Jeśli trzyma się na dystans, kiedy jesteś blisko niej, lub krzyżują ręce, najlepiej nie atakować ich osobistej przestrzeni.

Nie spiesz się

Najważniejsze, aby delikatnie zbliżyć się do swojego partnera. Zrób to miękko i powoli, zanim dotrzesz do ust. Możesz zacząć od lekkich pocałunków na obojczyku, szyi lub uszach i szeptania słodkich słówek. Uważaj, aby nie używać zbyt dużo języka lub śliny.

Gdy sięgniesz do ust, spróbuj kilku małych pocałunków. Tylko wtedy otwórz usta i zwiększ intensywność.

Zwracaj uwagę na drugą osobę

Dlaczego ludzie całują się? Ponieważ chcemy cieszyć się naszym partnerem i jest to czyn, który pozwala nam się lepiej poznać, zrozumieć, co im nam podoba, a co nie.

Dlatego ważne jest, aby analizować szczegóły i zwracać uwagę na uczucia drugiej osoby.

całowanie pary

Kiedy skończysz z oceną, spróbuj zdecydować, cze naprawdę umiesz się całować. Z drugiej strony nie zapominaj o innych ważnych ruchach. To dobry moment, by dotknąć włosów, pogłaskać po plecach, opuszkami palców musnąć twarz. Kiedy opanujesz tę technikę, pozwól swojej kreatywności wziąć górę.

Korzyści płynące z umiejętności całowania

 • Całowanie zmniejsza stres
 • Poprawia wygląd Twojej skóry
 • Zmniejsza poziom cholesterolu
 • Pomaga zapobiegać próchnicy
 • Poprawia krążenie
 • Dodatkowo pomaga spalić kalorie
 • Jest naturalnym lekiem na depresję
 • Zmniejsza skutki bólu

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • Karim, A K M Rezaul et al. “The right way to kiss: directionality bias in head-turning during kissing.” Scientific reports vol. 7,1 5398. 14 Jul. 2017, doi:10.1038/s41598-017-04942-9
 • Wlodarski, Rafael, and Robin I M Dunbar. “Examining the possible functions of kissing in romantic relationships.” Archives of sexual behavior vol. 42,8 (2013): 1415-23. doi:10.1007/s10508-013-0190-1

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.