Miłość a pożądanie – Co zrobić, gdy się wypala?

Z czasem związek opiera się bardziej na przywiązaniu, a mniej na pożądaniu. Ogień namiętności można jednak ponownie rozpalić.
Miłość a pożądanie – Co zrobić, gdy się wypala?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Miłość może trwać latami, nawet ,,do grobowej deski”, czy jednak taka sama zależność dotyczy również pożądania? W wielu związkach prędzej czy później pojawia się problem braku namiętności i coraz większego rozluźnienia więzi fizycznej pomiędzy partnerami.

Nic dziwnego – codzienna rutyna, obowiązki i stres bardzo często odbierają nam ochotę na seks. Czy oznacza to jednak, że miłość bez pożądania nie ma szans na przetrwanie? Czy da się coś zrobić, by rozpalić płomień namiętności na nowo i uratować związek? O tym właśnie porozmawiamy w dzisiejszym artykule.

Miłość bez pożądania – Nie panikuj!

Kiedy orientujesz się, że pożądanie pomiędzy Tobą a Twoim partnerem znacznie osłabło, może wydawać Ci się, że świadczy to o nieuchronnie zbliżającym się końcu Waszego związku. Kolejną reakcją jest zazwyczaj obsesyjna chęć przywrócenia wszystkiego na dawne tory, co oczywiście jest z góry skazane na porażkę.

Pamiętaj, że nie da się cofnąć czasu. Zarówno Ty, jak i Twój partner, przez lata związku zmieniliście się jako osoby, tak samo jak zmieniało się Wasze wspólne życie.

Wiadomo, że większość z nas darzy szczególnym sentymentem lata młodości, mamy więc poważną tendencję do ich idealizowania. W rzeczywistości jednak wcale nie musi być tak, że zmiany, które zaszły w Waszym związku były zmianami na gorsze.

Kobieta w histerii

Nawet jeżeli nie ma już między Wami takiej namiętności jak kiedyś, pamiętaj, że macie coś równie, o ile nie bardziej cennego – Waszą miłość. Tak długo, jak między Wami ta miłość będzie, ze wszystkim innym można sobie poradzić.

Miłość to nie tylko pożądanie

Ludzka natura jest skonstruowana w taki sposób, że zazwyczaj na zmiany reagujemy negatywnie. Boimy się ryzyka związanego z odważnymi decyzjami. Nie zdajemy sobie jednak sprawy z tego, że każda zmiana może być mimo wszystko zmianą na lepsze.

Może zmieniać nasz punkt widzenia i otwierać nas na zupełnie nowy rozdział życia. Weź pod uwagę, że już sama decyzja o wejściu w związek czy posiadaniu dzieci jest zmianą. Przyznasz chyba, że nie ma w takiej zmianie nic złego. Życie po takiej decyzji staje się inne, to fakt, ale na pewno nie gorsze.

Kolejnym aspektem, który warto poruszyć jest fakt, że jako społeczeństwo przywiązujemy nieco zbyt dużą wagę do fizycznego wymiaru związku. Miłość często mylimy z pożądaniem, a związek bez seksu uważamy za wybrakowany i gorszy.

Będąc przez lata karmieni wizją związku jako niekończącego się pasma namiętności, gdy naszą relację dopada lekkie ochłodzenie, wpadamy w panikę i nie potrafimy racjonalnie zareagować. To błąd, gdyż rodzi to wzajemne pretensje, frustrację i konflikty.

Dlaczego namiętność wygasa?

Zanim wpadniesz w panikę i spiszesz swój związek na straty, pozwól sobie ochłonąć i rozsądnie przeanalizować sytuację. Miłość bez pożądania wcale nie jest przypadłością tak rzadką jakby się mogło wydawać. Istnieje co najmniej kilka powodów, przez które w wielu związkach namiętność z czasem wygasa.

Nie oznacza to jednak, że musicie się rozstać. W wielu przypadkach szczera rozmowa o swoich oczekiwaniach i obawach może zdziałać cuda i pozwolić Wam żyć dalej razem. 

Kłótnia w związku a miłość

Bądź także szczera wobec siebie i przyjrzyj się potencjalnym przyczynom:

  • rutyna, nawyki, obowiązki
  • lęk przed zmianami
  • brak czułości
  • brak czasu
  • stres
  • drażliwość i frustracja
  • brak komunikacji w związku
  • zdrada
  • brak uczucia

Analizując te możliwe przyczyny Twoją pierwszą reakcją może być zaprzeczenie. Jeśli jednak głębiej wejrzysz w historię Waszego związku i swoje związane z tym uczucia, może się okazać, że wygasła pomiędzy Wami nie tylko namiętność, ale i miłość, a trzyma Was ze sobą tylko siłą przyzwyczajenia.

Inną możliwością jest brak umiejętności wybaczenia sobie zdrady lub innych błędów z przeszłości.

Gdy partnerów wypełnia gorycz i frustracja, ciężko, by ratowanie związku było możliwe. Jeśli jednak po przeanalizowaniu listy możliwych przyczyn dochodzisz do wniosku, że po prostu przytłoczyła Was rutyna nadmiar obowiązków, pamiętaj, że wszystko da się rozwiązać.

Jeśli jest między Wami miłość, na pewno Wam się uda!

Terapia dla par

W przypadku niektórych związków, które zmagają się z brakiem pożądania i innymi problemami intymnymi, dobrym rozwiązaniem może być terapia. Rozmowa ze specjalistą pozwala oczyścić się z dawnych frustracji, oskarżeń czy poczucia winy. Jest to także dobry sposób, by nauczyć się mówić o swoich odczuciach i oczekiwaniach.

Terapia małżeńska

W pierwszej chwili możesz mieć wrażenie, że terapia nie jest dla Was. Będziesz zaprzeczać i tłumaczyć się sama przed sobą, że nie jesteście jedną z ,,tych” par. Jeśli jednak uwolnisz się od uprzedzeń i lęku, okaże się, że terapeuta może naprawdę Wam pomóc.

Spojrzycie na Wasz związek z innej perspektywy i być może odnajdziecie rozwiązanie Waszych problemów. Aby odbudować w związku namiętność, potrzebna jest odpowiednia doza kreatywności i odwagi. Rozluźnij się i przemyśl, jak uratować Waszą miłość.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.