Gdy Twoja pasja do życia zanika - co wtedy zrobić?

Jeśli Twoja pasja do życia gdzieś znikła, musisz nauczyć się zaskakiwać samego siebie małymi rzeczami i uświadomić sobie, że nie potrzebujesz wiele do tego, aby być znów szczęśliwym. Czas nauczyć się ponownie czerpać małe przyjemności z życia i znów wrócić na drogę prowadzącą do szczęścia.
Gdy Twoja pasja do życia zanika - co wtedy zrobić?

Napisany przez Okairy Zuñiga

Ostatnia aktualizacja: 23 sierpnia, 2022

Pasja do życia. Zawsze miałeś jej pod dostatkiem, ale ostatnio zauważyłeś, że Twój entuzjazm przygasa. Musisz się z tym zmierzyć w tym, czy w innym momencie swojego życia. W końcu nie zawsze jest ono usłane płatkami róż, pełne radości i podniecenia. Zdarzają się także i trudne momenty.

Byłoby wspaniale, gdyby tak nie było, ale prawda jest taka, że nie możesz być szczęśliwy przez cały czas. Przeżyjesz także i smutne chwile oraz trudne momenty, które sprawią, że Twoja pasja do życia.

Co przyniesie przyszłość? Po co walczyć o jutro, jeśli dzień dzisiejszy jest tak pusty i trudny? Dlaczego szczęście do mnie nie przyszło i lub dlaczego tak nagle odeszło? Oto niektóre z pytań, które mogą w pewnym momencie pojawić się w Twoim życiu.

Wielu ludziom udało się przezwyciężyć te problemy i odnaleźć na nowo sens swojego istnienia. Do ich codzienności wróciła dzięki temu pasja do życia. Jednak inni wciąż walczą i szukają dodatkowej pomocy. W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy podać im pomocną dłoń.

Pamiętaj, że poniższe punkty nie będą dotyczyć wszystkich ludzi, nie każdy także sprawdzi się w Twoim przypadku. Przeczytaj jednak je wszystkie i zastosuj w swoim życiu te, które Twoim zdaniem pasują do sytuacji, a gwarantujemy Ci, że wkrótce ujrzysz kilka niezwykłych zmian.

1. Zrzuć ten ciężar ze swoich barków, a pasja do życia wkrótce powróci do Ciebie.

Wszystkie te wskazówki, które możesz spotkać w różnych mniej lub bardziej udanych poradnikach, takie jak: “Pozbądź się tej złej energii!” mogą wprawdzie być nacechowane dobrymi intencjami, ale w rzeczywistości przez większość czasu są całkowicie bezużyteczne.

Nikt, kto nie przeszedł przez taką sytuację, z jaką Ty masz właśnie do czynienia nie będzie w stanie tego zrozumieć.

Pasja do życia nie jest czymś, co może ot, tak sobie wrócić do Ciebie w ciągu jednej nocy. Autorzy takich porad tak naprawdę nie rozumieją, co się z Tobą dzieje, a Ty przecież nie zamierzasz im tego tłumaczyć.

Szczęście

Jest tylko jeden sposób pozwalający na to, aby ból i ciężar, który nosisz na duszy, zniknęły. Musisz pamiętać jednaj o tym, że nie będzie to łatwe zadanie. Najpierw musisz zawrzeć pokój z samym sobą.
Zadanie to polega dokładnie na tym, jak można spodziewać się po jego nazwie.

Musisz dojść do ładu z samym sobą. Musisz zawrzeć pokój z tym wszystkim, co spowodowało, że Twoja pasja do życia Cię opuściła.

Może to być wiele różnych rzeczy, ale nie musisz ich wszystkich umieć zdefiniować od początku. Jeśli potrafisz wybaczyć, zapomnieć lub zrozumieć, co Ci przeszkadza, poczujesz się lepiej. I to będzie pierwszy, niezwykle cenny krok.

Jest to stopniowy proces, w wielu wypadkach długotrwały, ale naprawdę Ci on pomoże.

2. Małe rzeczy, które pomagają odzyskać entuzjazm i chęć do życia.

Filmy takie jak “Jedz, módl się, kochaj” (oryg. “Eat, Pray, Love“) mają całkiem ciekawe założenia, ale ich fabuła tak naprawdę nie jest zbyt realistyczna. Kiedy napotykasz jakiś problem w życiu, nie każdy może po prostu pozwolić sobie na rzucenie wszystkiego i rozpoczęcie podróżowania po świecie.

Jednak pod powierzchnią tego filmu kryje się pewna cenna, głęboko ukryta prawda.

Nie musisz spędzić wielu lat na podróżach lub poznać proroctwa wygłoszonego przez jakiegoś guru. Problem jest o wiele bardziej trywialny. Tylko ty sam możesz osiągnąć stan szczęścia w życiu i wykonać do tego pierwszy krok.

Postęp będzie powolny i nie można pominąć poszczególnych etapów. Są one konieczne, aby Twoja pasja do życia powróciła. Jeśli chcesz odnaleźć ją ponownie, nie przeprowadzaj się do innego miasta, nie wydawaj swoich oszczędności na podróże, nie wychodź tylko po to, by uciec od swojego codziennego życia.

Turyści

Odkryj na nowo swoją dawną pasję lub znajdź sobie nową. Może to być nawet coś małego i prostego, co pozwoli Ci się skoncentrować w pełni.

Wypróbuj to nowe zajęcie, delektuj się małymi jego kawałkami i rób to z innymi ludźmi w miarę możliwości. Poświęć swój czas na te rzeczy, które sprawiają ci przyjemność. Nie rób tego od razu, ale raczej w małych dawkach, aż poczujesz, że Twoja dusza zaczyna się znów powoli rozwijać.

To może być długi krok i do tego nawet dość trudny, ale na pewno jesteś w stanie go wykonać.

3. Musisz zrozumieć, że niezależność jest dobra, ale samotność już nie.

Jeśli nie czujesz się zbyt dobrze, prawdopodobnie nie jesteś także otoczony przez ludzi, którzy się o Ciebie troszczą, nieustannie pytają Cię o samopoczucie lub po prostu masz w swoim otoczeniu osoby, które nie szanują Twojego czasu i przestrzeni.

Nie oznacza to jednak, że powinieneś odizolować się od świata, nawet jeśli tego bardzo chcesz. Jeśli tak postąpisz, nie powinieneś mieć złudzeń, że Twoja pasja do życia wróci do Ciebie. Dobrze jest spędzać czas samotnie, aby dowiedzieć się, kim jesteś i zobaczyć rzeczy z innej perspektywy.

Pamiętaj tylko, że kiedy zamienia się to w nieustanną samotność, masz w tym momencie znacznie większy problem.

Aby odzyskać chęć do życia i entuzjazm, nie potrzebujesz do tego nowego związku uczuciowego ani wielkiego grona przyjaciół, które musi Ci towarzyszyć przez cały czas.

Ludzie tacy jak nomadzi czy samotni turyści mogą mieć duszę, którą pasja do życia wręcz wypełnia, ale nie z uwagi na samotne życie, ale raczej dlatego, że nigdy nie są tak naprawdę całkowicie sami.

Musisz dzielić swój czas z innymi i mieć kontakt z innymi ludźmi. Dowiedz się, co ci się w nich podoba, a czego nie lubisz. Podczas takich kontaktów towarzyskich z innymi możesz się wciąż się uczyć, doświadczać i robić o wiele więcej pożytecznych rzeczy.

4. Nie ma jednej, słusznej drogi, którą należy podążać.

Przypomnij sobie wszystko to, co inni ludzie w tym, czy w innym momencie życia Ci mówili. Przypomnij sobie ich rady, co musisz zrobić, aby być szczęśliwym, odnoszącym sukcesy lub po prostu dobrym człowiekiem.

Czy udało Ci się to zrobić? Tak? To w takim razie weź wszystkie te wspomnienia i po prostu wyrzuć je do kosza. Te “ścieżki do szczęścia” w rzeczywistości nie istnieją. Pasja do życia jest indywidualną cechą każdego człowieka, nie ma uniwersalnego na nią sposobu.

Gdyby życie naprawdę miało tak proste ścieżki do wyboru, to byłoby naprawdę zbyt łatwe. Jednak ludzie lubią czuć się tak, jakby mieli na wszystko gotową receptę, którą należy tylko zrealizować. Musisz tylko zapamiętać jedną podstawową zasadę: nie krzywdź innych. Poza tym możesz robić, co tylko chcesz, o ile będziesz przestrzegasz tej jednej, złotej zasady.

Znajomi

Ludzie będą Cię krytykować, osądzać, nawet próbować Cię upokorzyć, ale nic nie przebije satysfakcji z poczucia szczęścia, jakie masz w środku. Kiedy tak się stanie, to szybko zdajesz sobie sprawę z tego, że jedynym powodem, dla którego ludzie osądzają innych jest to, że sami nie są szczęśliwi i nie wiedzą, czym jest pasja do życia.

Teraz kiedy Ty już to wiesz i potrafisz odnaleźć na nowo swoją pasję do życia, wygląda na to, że tylko Ty decydujesz o tym, kiedy rozpocząć ten proces.

Grafika tytułowa pochodzi ze zbiorów serwisu wikiHow.com


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.