Ból a emocje - Poznaj 7 rodzajów

Nasze ciało i umysł pozostają w bardzo silnej relacji. Nic więc dziwnego, że bóle emocjonalny może wywoływać ból fizyczny.
Ból a emocje - Poznaj 7 rodzajów

Ostatnia aktualizacja: 29 października, 2020

Ból nie musi mieć fizycznego podłoża i źródła. Często zdarza się, że źródłem przewlekłego bólu szyi, pleców czy głowy jest nic innego jak właśnie emocje. Umysł i ciało pozostają bowiem w bardzo silnej relacji i jedno potrafi wpływać bezpośrednio na drugie.

Jeśli nie do końca radzimy sobie ze swoimi emocjami, w efekcie możemy zacząć odczuwać różne fizyczne dolegliwości – na przykład przewlekły ból czy też bruksizm (uporczywe szczękanie zębami), wrzody żołądka, tachykardię i wiele innych. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak rozpoznawać ból związany z emocjami, koniecznie czytaj dalej.

Wyniki wielu badań wskazują na bezpośredni związek pomiędzy stanami emocjonalnymi a naszym zdrowiem i samopoczuciem fizycznym. Udowodniono, że przewlekły ból i liczne inne dolegliwości wynikają bezpośrednio z nadmiaru stresu czy traumatycznych przeżyć z przeszłości, które nie zostały odpowiednio przepracowane.

Warto zdać sobie sprawę z tego, że nie każdy rodzaj bólu da się uśmierzyć lekami czy też naturalnymi sposobami. Aby zwalczyć ból wynikający z negatywnych emocji, należy zacząć od samych podstaw i wyeliminować przyczynę, a nie zaleczyć objawy.

7 oblicz bólu związanego z emocjami

1. Ból zębów

Gdy nie w danej sytuacji nie czujemy się komfortowo lub nie potrafimy znaleźć rozwiązania jakiegoś problemu, bardzo często pojawiają się bóle zębów i szczęki. Musisz odpowiednio skanalizować i skoncentrować energię, tak aby dać upust negatywnym emocjom.

Gdy przerażenie, stres czy smutek ustąpią, uporasz się także z bólem zębów.

2. Bóle głowy

Bóle głowy mogą mieć swoje źródło w podwyższonym poziomie stresu lub nieumiejętności wyrażania swoich emocji. Oczyść swój umysł z negatywnych odczuć i pozwól, by negatywne myśli przeminęły. Chwila relaksu i wyciszenia, na przykład podczas spaceru, pozwoli Ci spojrzeć na świat w lepszych barwach i jednocześnie zwalczyć bóle głowy.

Ból głowy

3. Bóle szyi i karku

Taki rodzaj bólu świadczy najczęściej o skumulowanej złości, agresji, frustracji i zagubieniu. Aby go zwalczyć, należy zacząć od wybaczenia samej sobie, a dopiero później innym. Ból szyi może też wynikać z problemów z komunikacją z innymi ludźmi.

Często jest to związane z lękiem i nieumiejętnością przebaczania, a także zaakceptowania życia takim, jakie jest.

4. Spięcie ramion

Spięte i obolałe barki oraz ramiona to znak, że masz na swojej głowie zbyt wiele problemów i obowiązków. Pamiętaj, że nie możesz być zawsze i dla wszystkich wsparciem, jednocześnie stale zaniedbując swoje potrzeby. Każdy z nas musi brać odpowiedzialność za swoje życia.

Ból barków

Nie masz obowiązku brać na swoje barki problemów innych ludzi, uwolnij się więc od tego ciężaru, a fizyczny ból również powinien ustąpić.

5. Bóle żołądka

Każda niekomfortowa i stresująca sytuacja może wpływać negatywnie na procesy trawienne. Czasami, gdy musimy zrobić coś, na co zupełnie nie mamy ochoty, albo czekają nas niezbyt mile widziane zmiany, żołądek zaczyna się buntować.

Musisz nauczyć się akceptować rzeczywistość taką, jaka jest. Każdy ma prawo inaczej patrzeć na życie i podejmować swoje własne decyzje – otwórz się na inne punkty widzenia, a na pewno sama poczujesz się szczęśliwsza.

6. Bóle w krzyżu

Uważa się, że ból krzyża to domena osób zmagających się z problemami finansowymi i związanym z tym stresem. Może być to także objaw tego, że bierzesz na siebie zbyt dużą odpowiedzialność za życie innych ludzi. Gdy czujesz, że zostałaś sama na polu walki, nic dziwnego, że zarówno Twoje ciało, jak i Twój umysł zaczynają się buntować.

Ból w krzyżu

Rozwiązaniem jest poznanie sztuki delegowania i dzielenia obowiązków i odpowiedzialności. Niezależnie od tego, czy uda Ci się to osiągnąć w pracy czy w rodzinie – efekty na pewno będą zadowalające.

7. Obolałe dłonie

Nasze dłonie stanowią poniekąd nasze połączenie z otaczającym światem. Jeśli czujesz, że dłonie są zmęczone i obolałe, może to świadczyć o tym, że bardzo starasz się osiągnąć coś niemożliwego. Pamiętaj, że sztuka odpuszczania ma ogromną moc.

Nie zawsze musimy być najlepsi we wszystkim i nie zawsze dany cel jest wart naszego poświęcenia. Odpuść, zrelaksuj się, a ból ustąpi z czasem.

Jak leczyć różne rodzaje bólu?

1. Strategia Louise Hay

Louise Hay, autorka książki Możesz uzdrowić swoje życie, pisze wprost o tym, że złe zarządzanie emocjami prowadzi bezpośrednio do poważnych chorób naszego ciała. Warto wsłuchać się w siebie i nauczyć się rozpoznawać i nazywać swoje emocje. Pomoże to osiągnąć spokój i żyć w zgodzie z samą sobą.

Zdjęcia kobiety

Nie można też zapomnieć, jak ważna jest sztuka przebaczania, wdzięczności i kochania. To trzy kluczowe słowa, które pozwolą Ci zwalczyć nie tylko choroby duszy, ale i ciała.

2. Strategia Enrica Corbera

W swoich książkach i filmach motywacyjnych publikowanych na Youtube, Corber podkreśla, że kluczem do wyleczenia ciała jest odkrycie tych negatywnych emocji, które wytwarzają w naszym umyśle ukryty konflikt.

Autor podkreśla, że samo zdefiniowanie problemu jest już gwarancją sukcesu i uleczenia swojego ciała i duszy. Corber tłumaczy także, jak ważne jest pozbycie się irracjonalnych i ograniczających nas przekonań, które stawiają barierę pomiędzy naszym ciałem a umysłem.

To, co myślimy, co czujemy i co robimy pozostaje w sobie w ścisłym związku. Niemożliwe jest więc szczęśliwe i spokojne życie w oderwaniu od tych elementów.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.