Wybacz rodzicom, zrobili wszystko, co mogli

Wybacz rodzicom. Niezależnie od tego, czy w to wierzysz czy nie, ich błędy miały pozytywny wynik. To, że teraz jesteś ich świadomy sprawia, że możesz pójść inną drogę, bo jesteś lepszym człowiekiem.
Wybacz rodzicom, zrobili wszystko, co mogli

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Wybacz rodzicom brak uczuć, których ci nie dali, każde straszne przeżycie, cały ból i niewłaściwe traktowanie, którego doświadczyłeś.

Wiemy, że cierpisz z powodu konsekwencji czynu, które teraz ponosisz. Rozumiemy, że rodzice cię skrzywdzili, przez co czujesz do nich urazę.

Jeśli jednak o tym pomyślisz, to zrobili wszystko, co w ich mocy. Jeśli podzielisz ich doświadczenia i problemy, w przyszłości będziesz popełniać te same błędy. Wybacz rodzicom, a sam będziesz szczęśliwy.

Wybacz rodzicom, bo zrobili co w ich mocy

Wybaczaj rodzicom, bo nikt nie nauczył ich, jak spełnić tę ważną rolę, jakiej się podjęli.

Pewnie nie raz fraza „Lepiej byłoby, gdyby nigdy mnie nie było!” przebiegała przez twój umysł. To niesprawiedliwe, jednak żaden rodzic nie zasługuje na to, aby usłyszeć takie słowa. Postaw się w ich miejscu i zapytaj, jak byś się czuł, jeśli twoje dziecko wymówiłoby te słowa w Twoją stronę.

Przebaczenie rodzicom pomoże Ci też wybaczyć samemu sobie, kiedy popełnisz podobne błędy, a nawet zupełnie inne. Nikt nie jest wolny od popełniania błędów, zwłaszcza gdy jesteśmy odpowiedzialni za wychowanie innej osoby.

Wybacz rodzicom i uwolnij się z tego ciężaru

Czasami złość o katastrofalnym dzieciństwie spowodowanym przez rodziców, którzy nie byli w stanie wychować cię lepiej, może powodować, że od wielu lat nosisz ciężar na swoich barkach.

Może nie wiesz dlaczego, ale nie możesz znaleźć prawdziwego szczęścia. Może być coś, czego nie chcesz widzieć lub naprawić. Twoja pycha może czasem uniemożliwić zrobienie tego pierwszego kroku ku przebaczeniu, a ty czekasz na nich, aż przyjdą cię przeprosić.

Dlaczego twoje cierpienie trwa dłużej niż to konieczne? To twoje własne szczęście, które teraz wisi na włosku.

Twoim obowiązkiem jest wybrać ścieżkę, którą chcesz podążać. Nie jesteś już dzieckiem na łasce rodziców. Teraz jesteś dorosłym człowiekiem, który musi podjąć pierwszy krok, nie czekając na krok kogoś innego. To nie jest oznaka upokorzenia samego siebie.

Jest to jedna z najlepszych decyzji, którą możesz podjąć, ponieważ uwolni cię od tego ciężaru, który pokrywa twój świat gęstą ciemnością.

Wszystko czego możesz się nauczyć

Nawet jeśli rodzice nie wyciągnęli wniosków z całego bólu, który ci zadali, to jest ktoś, kto nauczył się na ich błędach –tą osobą byłeś ty!

Krzywda, która została wyrządzona, może głęboko zranić, ale bądź pewny, że to było coś dobrego w tym wszystkim. W końcu to Ty decydujesz, czy zmienić to wszystko, czy też nieść te brzemię, które doprowadzi cię do podjęcia takich samych kroków, które uważasz za szkodliwe.

Gdyby wszystko w życiu było idealne, niczego byśmy się nie nauczyli. Ciekawe, że często wyciągamy wnioski z najbardziej negatywnych doświadczeń. To właśnie dzięki nim dojrzewamy i stajemy się lepszymi ludźmi.

Kiedyś byłeś małym dzieckiem, które nie miało możliwości zmienić otaczającej go rzeczywistości, ale teraz jesteś dorosłym człowiekiem, który potrafi zmienić swój bieg.

Możesz zdecydować, czy wybaczyć rodziców i uwolnić się od cierpienia, czy żyć swoim życiem w niesmaku i nienawiści wobec dwóch ludzi, którzy popełnili błędy.

Jaka będzie Twoja decyzja?


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • María Martina Casullo. (2005). La capacidad para perdonar desde una perspectiva psicológica. Revista de Psicologia de La PUCP.
  • García, J. A. (2013). Perdonar y pedir perdón.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.