Ból - posłuchaj co chce powiedzieć twoje ciało

Twoje ciało jest mądre i wie kiedy dokładnie zasygnalizować, że pojawił się problem, na który powinieneś zareagować. Naucz się słuchać tego, co chce ci przekazać twoje ciało.
Ból - posłuchaj co chce powiedzieć twoje ciało

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Kiedy odczuwasz ból, twoje ciało chce cię poinformować o jakimś problemie. To sposób komunikacji pomiędzy twoim ciałem a umysłem. Być może zauważyłaś, że jeśli nie reagujesz na ból zaraz po tym, jak się pojawia, ma on tendencję do nasilania się.

W ten sposób twoje ciało chce się upewnić, że twój mózg otrzymał wiadomość i odpowiednio ją zrozumiał. Naucz się interpretować sygnały, które wysyła do ciebie organizm i dowiedz się jak zareagować kiedy coś zaczyna boleć.

Ból wędruje, przyczyna jest ta sama

ból głowy

Wyobraź sobie kobietę, powiedzmy o imieniu Anna. Zawsze była w związku bo od zawsze bała się samotności.

Kiedy weszła w związek ze swoim trzecim partnerem, zaczęła cierpieć na zaburzenia lękowe. Najpierw czuła ucisk w gardle, potem pojawiła się egzema, a potem zapalenie skóry. Problemy te pojawiły się nagle i Anna nie potrafiła znaleźć ich przyczyny. Była zatem przekonana, ze były wywołane stresem lub uwarunkowaniami genetycznymi.

Nie wiedziała jednak, jak bardzo dalekie od prawdy było to założenie.

kobieta zwinięta w łóżku

Dopiero kiedy Anna rozstała się ze swoim trzecim partnerem, zauważyła, że w jej ciele zaszły zaskakujące zmiany i w końcu zrozumiała jaka była przyczyna jej problemów.

Po tym, jak stała się niezależną singielką i nie szukała na siłę kolejnego partnera, wszystkie fizyczne symptomy jej niewyjaśnionej choroby zniknęły.

Okazało się, że ciało Anny dawało fizyczne oznaki zależności emocjonalnej. Ból pojawiający się w różnych formach był sygnałem, że istniał dysonans pomiędzy jej życiem a prawdziwymi potrzebami.

Jeśli odczuwasz nieustanny ból, boisz się kogoś stracić lub żyjesz w cierpieniu, twoje ciało chce ci dać znak, ze czas coś zmienić jeśli chcesz pójść naprzód.

Ból różnych części ciała to różne wiadomości od organizmu

W zależności od tego, w jakiej okolicy ciała odczuwasz ból, można go interpretować na różne sposoby. Warto pamiętać, że te same symptomy mogą mieć różne podłoże u dwóch różnych osób.

Pewne objawy powtarzają się jednak u wielu osób w bardzo podobnych sytuacjach życiowych. Poniżej znajdziesz listę tych najczęściej spotykanych. Sprawdź, czy któreś z nich dotyczą ciebie.

ból kolana

Oto kilka przykładów bólu i przypisanych do nich sytuacji, które mogą go wywoływać.

  • Ból gardła: Chcesz coś powiedzieć, ale się przed tym powstrzymujesz.
  • Grypa: Jesteś niezadowolona z jakiegoś aspektu swojego życia. Musisz wprowadzić zmiany, żeby pozbyć się choroby.
  • Ból kostki: W twoim życiu istnieją jakieś sprzeczności.
  • Problemy z żołądkiem: Przechodzisz przez jakiś trudy moment w życiu.
  • Ból pleców: Brak wsparcia lub konieczność dźwigania cudzych problemów.
  • Ból uda: Zamartwiasz się oczekiwaniami innych.
  • Migrena i ból głowy: Masz wątpliwości i nie pozwalasz im wypłynąć na światło dzienne.
  • Nadciśnienie: Paraliżuje cię strach.

Zatroszcz się o spokój umysłu

Ludzki umysł ma ogromną moc i zdecydowanie zbyt rzadko to doceniamy i wykorzystujemy. Kiedy zaniedbujemy umysł, cierpi na tym również ciało. Przykładowo, grypa może mieć podłoże czystko fizyczne, ale czasem jest ważną informacją od twojego umysłu, że jakiś obszar twojego życia wymaga zmian.

Kiedy w twoim życiu pojawiają się problemy, to właśnie twój umysł musi sobie przede wszystkim z nimi poradzić. Zamartwianie się prowadzi z kolei do niepokoju, wycofania i psychicznego cierpienia.

Jeśli odpowiednio zadbasz o swój umysł, przekonasz się, że wiele niepokojących objawów ustąpi, a ty sama będziesz w stanie zidentyfikować źródła problemów wywołujących ból.

dziewczyna z balonikiem

Skup się przez jakiś czas bardziej na swoim umyśle, niż na ciele. Pamiętaj, że większość problemów ze zdrowiem fizycznym wynika z kłopotów zdrowotnych na poziomie psychiki.

Naucz się słuchać swojego umysłu i ciała oraz reagować na sygnały, które ci wysyła. Im dłużej będziesz z tym zwlekać, tym trudniej będzie ci znaleźć przyczynę twoich problemów zdrowotnych.

Nie wahaj się i poproś o pomoc kiedy jest ci trudno. Psycholog pomoże ci znaleźć odpowiednie narzędzia, dzięki którym łatwiej poradzisz sobie z bieżącymi wyzwaniami.

Przestań zaniedbywać swoje zdrowie – powinno ono być twoim priorytetem, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Zdrowy umysł to najlepsza gwarancja zdrowego ciała.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lipowski ZJ. Somatization: the experience and communication of psychological distress as somatic symptoms. Psychother Psychosom. 1987;47(3-4):160-7. doi: 10.1159/000288013. PMID: 3333284.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.