Przyjaźń i miłość - jak poradzić sobie z ich stratą

Jeśli zdarzyło ci się stracić przyjaciela lub ukochaną osobę, nie rozpaczaj. Wciągnij wnioski i wyjdź z tej sytuacji jeszcze silniejsza.
Przyjaźń i miłość - jak poradzić sobie z ich stratą

Ostatnia aktualizacja: 30 kwietnia, 2019

Przyjaźń i miłość tworzą w naszym życiu bardzo silne więzy, z zerwaniem których czasem niezwykle trudno sobie poradzić. Jeśli z naszego życia znika ktoś, kto stanowił bardzo ważną jego część, pozostaje po nim niewymowna pustka.

Ludzki mózg jest zaprogramowany na potrzebę przebywania z ludźmi. Dzięki temu jesteśmy w stanie przetrwać, rozwijać się i stale iść do przodu. Choć każdy z nas chciałby mieć w życiu ludzi, którzy nigdy nas nie opuszczą to często przekonujemy się, że ani przyjaźń ani miłość nie trwają wiecznie.

Kiedy musisz zakończyć przyjaźń, która stanowiła bardzo ważną część twojego życia, możesz popaść w głęboki smutek i czuć się zagubiony.

Przyjaźń to bardzo bliska więź. Jest źródłem radości, siły i wsparcia emocjonalnego. Niestety, zdarzają się w życiu sytuacje, w których z różnorakich powodów więzy przyjaźni stopniowo słabną.

To samo dotyczy relacji między partnerami. Czasem ktoś zdradza, zawodzi lub uczucie po prostu wygasa, bez żadnego konkretnego powodu.

Choć są to trudne sytuacje, tak naprawdę są one nieodłączną częścią życia i warto wiedzieć jak sobie z nimi poradzić.

Kiedy kończy się przyjaźń

Przyjaźń oznacza co innego dla mężczyzn, a co innego dla kobiet. Nie znaczy to oczywiście, że dla którejś z płci więzy przyjaźni są ważniejsze. Chodzi raczej o to, czego oczekujemy od przyjaciela.

Według badań przeprowadzonych przez University College London, dla kobiet przyjaźń jest czymś, co im daje ukojenie.

Kobiety widzą przyjaźń z innymi kobietami jako przestrzeń, w której znajdują pocieszenie, pomoc w rozwiązaniu problemów, odreagowaniu stresu i nabraniu dystansu.

Więzy przyjaźni pomiędzy kobietami są tak silne, że czasem nie da się opisać ich słowami.

Trudna rozmowa

W przypadku mężczyzn, przyjaźń ma aspekt nieco bardziej praktyczny – wspólne plany, rozrywka, osiąganie celów zawodowych itp.

Mężczyźni szukają ukojenia i pociechy raczej u partnerki lub u osób z rodziny, niż u przyjaciół. To właśnie przy tych osobach czują, że mogą się otworzyć i porozmawiać o głębszych problemach.

Choć męska przyjaźń bywa bardzo silna, ma ona całkiem inny wymiar, niż ta sama więź pomiędzy kobietami. Dlatego też przyjaźń i przyjaciółki wywierają zazwyczaj dużo silniejszy wpływ na inne kobiety, niż w przypadku mężczyzn.

Strata przyjaciela – jak sobie poradzić?

Kiedy znika z Twojego życia ktoś, kogo nazywałeś przyjacielem, nie walcz o tę osobę. Nie próbuj jej również zastąpić. Jedyne, co warto zrobić w takiej sytuacji to pójść przed siebie i wyciągnąć wnioski z zaistniałej sytuacji.

Każda przyjaźń, każda relacja i każdy związek mają za zadanie czegoś nas nauczyć. Dlatego też nie warto szukać kogoś podobnego do osoby, która się oddaliła.

Dziewczynka i zachód słońca

Ludzie się zmieniają, zaczynają ich interesować inne rzeczy i często zdają sobie sprawę, że mają wokół siebie przyjaciół, którzy nie wnoszą do ich życia nic pozytywnego.

Czasem odsunięcie się od przyjaciela jest oznaką samorozwoju i dojrzałości. Ważne jest, żeby mieć blisko siebie osoby, które rzeczywiście dużo dla ciebie znaczą.

Kiedy umiera miłość

Kiedy tracisz miłość, czujesz, jakby ktoś odebrał Ci wiatr, który napędzał twoje żagle i masz wrażenie, że Twoje życie się rozpada.

Nie wiadomo, jak to się dzieje, ale czasem miłość po prostu umiera śmiercią naturalną.

Kobieta i czerwony dym

Niektórzy łudzą się nadzieja, że jeśli zmienią coś w swoim postępowaniu, partner zmieni zdanie i do nich wróci. Niestety, zazwyczaj nie ma to najmniejszego sensu.

Taka złudna nadzieja to tylko źródło niepotrzebnego bólu. Jeśli Twój partner jasno wyraża swoje uczucia i poglądy, zaakceptuj jego decyzję, a obojgu wam będzie łatwiej pójść naprzód.

Strata partnera – jak sobie poradzić?

Utrata ukochanej osoby przynosi cały szereg uczuć i myśli, z którymi nie jest łatwo poradzić sobie w krótkim czasie.

Według badań, większość osób potrzebuje na ten proces od sześciu miesięcy do nawet dwóch lat. Każdy musi znaleźć swój sposób na przebycie trudnej drogi po rozstaniu, ale pewne sposoby są dosyć uniwersalne.

Przede wszystkim zachowuj się z godnością – jeśli ktoś ci mówi, że Cię nie kocha, przyjmij to do wiadomości i nie błagaj o uczucie.

Kiedy zdaje Ci się, że wszystko co dobre należy do przeszłości, może Ci być trudno patrzeć z optymizmem w przyszłość.

Przyjaźń, czy strata?

Musisz jednak przestać podsycać swoją tęsknotę i zadawać sobie nieustannie pytania typu ‘Co by było gdyby’. Zamiast tego, skup się na teraźniejszości.

Oto, co powtarzają sobie po rozstaniu silne osoby:

  • Muszę zadbać o siebie i własne potrzeby. Muszę się pozbierać i pójść naprzód.
  • Moja rodzina i przyjaciele dają mi siłę do działania, wyznaczania nowych celów i szukania szczęścia, na które zasługuję.

Daj sobie czas na wyleczenie ran. Twoje pozytywne podejście to najlepszy sposób na to, żeby przyciągnąć do swojego życia kogoś, kto doskonale wypełni miejsce w Twoim sercu.

To może Cię zainteresować ...
Przyjaźń – gdy ją tracisz, boli jak rozstanie
Krok do Zdrowia
Przeczytaj na Krok do Zdrowia
Przyjaźń – gdy ją tracisz, boli jak rozstanie

Przyjaźń to więź tak ważna i silna, że jej utrata może boleć niczym rozstanie z ukochaną osobą. Należy umiejętnie przyjąć tę lekcję życia.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Bierwiaczonek, B. (2000). Religijne subkategorie miłości. Język a Kultura.
  • Pankalla, A., & Świerad-Piskor, B. (2010). Mit miłości w kulturoterapii. Pankalla, A., Świerad-Piskor, B. (2010). Mit Miłości w Kulturoterapii. Poznań: PWP (Monogr. Popularnonaukowa).

Treść niniejszej publikacji ma charakter wyłącznie informacyjny. W żadnym wypadku nie może ona służyć postawieniu lub zastąpieniu diagnozy lekarskiej, samego leczenia lub zaleceń specjalisty. W razie pytań lub wątpliwości należy skonsultować się z zaufanym specjalistą i uzyskać jego zgodę przed rozpoczęciem jakiejkolwiek procedury.