4 rytuały szczęścia, który odmienią Twoje życie

Wierzcie lub nie, szczęście znajduje się w naszym zasięgu i jest go znacznie łatwiej znaleźć, niż nam się wydaje. Naucz się czerpać radość z małych, codziennych rzeczy i przekonaj się, że poczujesz się najzwyczajniej w świecie szczęśliwy.
4 rytuały szczęścia, który odmienią Twoje życie

Ostatnia aktualizacja: 14 lipca, 2019

Każdy rytuał szczęścia wymaga ogromnej odwagi. W pierwszej kolejności powinniśmy sobie uświadomić, że prawdziwe szczęście i wewnętrzny spokój znajdują się poza granicami strachu. Tylko osoby, które wykażą się wielką odwagą, są w stanie osiągnąć ten idealny stan wewnętrznej harmonii.

Do szczęścia dążymy absolutnie wszyscy, bez wyjątku. Ale jak go osiągnąć? Przecież nikt nie uczy nas, jak żyć w harmonii ze sobą samym i otaczającymi nas ludźmi. Stąd też tyle życiowych błędów, pomyłek, porażek, łez…

Bardzo często błędnie łączymy szczęście z miłością. I nie wyobrażamy sobie radosnego życia bez kochającego partnera i uroczych dzieci. Otóż, do szczęścia miłość ani bogactwo nie są wcale potrzebne.

Zadowolone z życia osoby czują się dobrze ze sobą. Mają wysokie poczucie własnej wartości. Kochają siebie i osoby, z którymi żyją.

Dobre samopoczucie, magiczna równowaga wewnętrzna, w której niczego nie brakuje ani niczego nie zbywa. Stan ten znajduje się jednak w innym miejscu niż większość naszych życiowych celów.

Nie ma nic wspólnego z sukcesem zawodowym, przystojnym mężem czy wielkim domem. Prawdziwe szczęście kryje się poza materialną otoczką współczesnego społeczeństwa.

Rytuały szczęścia, które odmienią Twoje życie

Chcielibyśmy dziś zaprosić cię do refleksji na temat szczęścia. Poznaj cztery codzienne rytuały, które ułatwią ci drogę do osiągnięcia wewnętrznej harmonii i prawdziwego szczęścia. Jest to łatwiejsze niż ci się może wydawać!

1. Rytuał odpowiedzialności

Pierwszy z rytuałów szczęścia polega na nauce odpowiedzialności. Nie chodzi tu jednak o odpowiedzialność, jaką wpajają nam wszyscy od najmłodszych lat życia. Mamy tu na myśli przyjęcie odpowiedzialności za nas samych. Czyli wdrożenie działań, które mają na celu ograniczenie zależności od innych osób w życiu codziennym.

Dmuchawiec w słoiku

Dzięki takiej postawie będziemy w stanie osiągnąć upragnioną wolność i wewnętrzną harmonię. Pamiętaj, że Ty sam jesteś odpowiedzialny za swoje życie. Otaczające nas osoby nie mają obowiązku dostarczania Ci szczęścia. Leży ono w głębi Twojej duszy i sam musisz po nie sięgnąć.

Pokaż światu swoje nowe oblicze. Osobę w pełni akceptującą siebie, bez lęków i obaw. Pewną siebie, która jest w stanie samodzielnie sięgnąć po swoje marzenia i odnaleźć prawdziwe szczęście, które niekoniecznie tkwi w relacji z partnerem.

Poniżej przedstawiamy kilka prostych strategii, które mogą ci się okazać pomocne we wdrażaniu rytuału odpowiedzialności.

  • Każdego ranka, gdy wstajesz z łóżka, przekonaj samego siebie, że zrobisz wszystko, by nikt ani nic nie wytrąciło się dziś w równowagi. Postanawiasz sobie, że we wszystkich sytuacjach wykażesz się spokojem i zapanujesz nad swoimi nerwami.
  • Rozmawiaj ze sobą samym. Często przypominaj sobie, że jesteś wolnym człowiekiem i Ty sam odpowiadasz za siebie. Taka postawa oznacza, że masz prawo do sprzeciwiania się wszystkiemu, co ci przeszkadza i skupić się na tym, co cię interesuje i jest dla ciebie źródłem przyjemności i wewnętrznego rozwoju.

Szczęście nie przychodzi samo. Zwykle musimy podjąć szereg decyzji, by osiągnąć wewnętrzny spokój i harmonię. Za twoje szczęście odpowiadasz wyłącznie ty!

2. Rytuał wolności prowadzący do szczęścia

Rytuał wolności, którego celem jest odnalezienie prawdziwego szczęścia, może być realizowany w dwóch formach: poprzez zmianę sposobu myślenia oraz wykonywanie codziennych prostych ćwiczeń. Poniżej wyjaśnimy ci, na czym rytuał ten polega.

  • Każdego dnia powinieneś przeznaczyć przynajmniej dwie godziny wyłącznie dla siebie: czytaj, medytuj, pisz, odpoczywaj, spaceruj, uprawiaj sport…
  • Regularnie wykonuj czynności, które sprawiają ci przyjemność, uspokajają się, koją nerwy.
  • Koniecznie zmień swój sposób myślenia: powinieneś uświadomić sobie, że osoby, które cię ranią i ograniczają twoją wolność, tak naprawdę wcale cię nie kochają i – co więcej – nie szanują.
  • Zareaguj odpowiednio na takie sytuacje, wytycz granice cudzego zachowania i stopniowo odkrywaj swój własny, szczęśliwy świat.

3. Rytuał odstraszania lęków

Nikt nie jest w stanie pozbyć się lęków bez ich wcześniejszego zidentyfikowania. Bez wątpienia wszystkie lęki, nawet te największa, można “oswoić” i nauczyć się żyć bez strachu. Dlaczego więc tego nie robimy?

Jabłko z sercem - symbolem szczęścia
  • Często po prostu nie chcemy przyznać się do tego, że pewne sytuacje, rzeczy lub osoby wywołują w nas lęk i strach, ponieważ przyzwyczailiśmy się do życia w naszej małej strefie komfortu. Wyjście poza nią oznacza dla nas podróż w nieznane.
  • A po co to robić, jeśli dobrze się czuję w moim nieprawdziwym światku? “Po co mam zmieniać pracę? Zdaję sobie sprawę z tego, że źle mnie tu traktują, ale przecież lepsze znane zło niż niewiadome ryzyko”.

Tego typu idee i postawy są bardzo popularne w naszym społeczeństwie. Od najmłodszych lat są nam wpajane do dziecięcego umysłu i kiedy dorastamy jesteśmy przekonani, że nabyty konformizm jest czymś naturalnym i stanowi nieodłączny element ludzkiej osobowości.

Nie dostrzegamy jednak tego, że właśnie on odbiera nam prawdziwe szczęście.

W celu odpędzenia lęków postaraj się wcielić w swoje życie poniższą strategię. Proponowany przez nas rytuał szczęścia jest bardzo prosty i obrazowy.

  • Spisz na kartce papieru swoje wszystkie lęki, strachy i obawy, które negatywnie wpływają na twoje codzienne życie. Mogą to być zarówno rzeczy, jaki i osoby czy sytuacje.
  • W równoległej kolumnie zanotuj, jak chciałbyś się czuć w niedalekiej przyszłości, na przykład: wolny, w harmonii ze sobą, zadowolony, spokojny, spełniony…
  • Z kolei w trzeciej kolumnie wpisz to, co uważasz, że powinieneś zrobić, aby poczuć się tak, jakbyś tego pragnął.

Zastanów się w spokoju nad powyższą kwestią i postaraj się przełożyć swoje notatki na prawdziwe życie – po prostu zmień swoje życie na lepsze i bardziej harmonijne!

4. Najważniejszy rytuał: zasługujesz na choć trochę swego szczęścia!

Ten rytuał ma wiele wspólnego z poczuciem własnej wartości. Bardzo często uginamy się pod ciężarem opinii osób trzecich na nasz temat i podświadomie zaczynamy sobie wmawiać, że nie zasługujemy na szczęście.

Róża w butelce

To ogromny błąd, który trwale uniemożliwia nasz wewnętrzny rozwój i harmonijne życie w szczęściu.

  • Nigdy nie daj sobie wmówić, że twoja szansa już przepadła i jest już zbyt późno na zmiany i walkę o spełnienie swoich młodzieńczych marzeń. Za każdym rogiem czeka niepowtarzalna szansa na szczęście, wystarczy tylko ją dostrzec!
  • Nigdy nie myśl, że lepiej powstrzymywać się od decyzji o zmianach i tkwić w nieszczęśliwym związku tylko dlatego, że obawiasz się samotności i bliscy ci ludzie wmawiają ci, że lepiej żyć w ten sposób niż samemu.
  • Za namową społeczną jest bardzo łatwo popaść w destrukcyjne dla samego siebie zachowania, poprzez które rezygnujemy ze szczęścia i harmonijnego życia. Pamiętaj, że nieustające niezadowolenie prędzej czy później staje się przyczyną rozmaitych chorób oraz prowadzi do depresji.

Głębokie chowanie emocji w zakątkach duszy bardzo niekorzystnie wpływa na nasze zdrowie psychiczne. Koniecznie powinniśmy nauczyć się stawiać czoła destruktywnym myślom i negatywnym emocjom.

Każdy z nas ma prawo do drugiej szansy na znalezienie szczęścia. Każdy z nas ma prawo do podążania za głosem swego serca i czekającymi na spełnienie marzeniami.

Nie pozwól, by ktokolwiek usiłował cię przekonać, że na coś nie zasługujesz. Być może to wynik jego zgorzknienia i rozczarowania życiem. Naucz się nie reagować na toksyczne słowa i kieruj się tylko tym, co naprawdę dla ciebie ważne, czyli głosem swojego serca.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Lyubomirsky. Sonja (2008) La ciencia de la felicidad. Urano (Madrid)

  • Graziano. Loretta (2016) Los hábitos de un cerebro feliz”. Obelisco (Barcelona)


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.