Szczęście w 4 krokach – Proste triki, które je zapewnią

· Październik 5, 2017
Jeśli chcesz żyć szczęśliwie, musisz zmienić kilka nawyków i wprowadzić do swojego życia proste zmiany, zmieniające sposób postrzegania świata.

Szczęście wydaje nam się czasami czymś bardzo trudnym do osiągnięcia. W rzeczywistości jednak jest ono na wyciągnięcie ręki. Czasami wystarczą bardzo proste zmiany w naszym życiu i sposobie myślenia, by poczuć się wolną i szczęśliwą osobą.

Jak sądzisz, czy szczęście zależy od posiadanych przedmiotów, pieniędzy, sławy, uznania czy wysiłku? Dla każdego jest ono czymś zupełnie innym, ale jedna rzecz jest wspólna – kroki, które można wykonać, by żyć szczęśliwie.

Czy czujesz się szczęśliwa? Co jest dla Ciebie w życiu najważniejsze? Co robisz, by walczyć o swoje szczęście? To tylko niektóre z pytań, które warto sobie zadać, by zdać sobie sprawę z tego, jak tak naprawdę układa się Twoje życie.

Dla każdego z nas szczęście ma trochę inny wymiar. Dla niektórych szczęśliwe życie to wolność i niezależność, komuś innemu zależeć może na pieniądzach, a jeszcze innemu na bliskości drugiego człowieka.

Niezależnie od tego, co jest dla Ciebie najważniejsze, warto poznać kilka trików, które zmienią Twoje myślenie i pozwolą docenić to, co już masz.

Wszystkie te triki są niezwykle proste i wręcz oczywiste. Pozwolą Ci krok po kroku spojrzeć na świat z innej perspektywy. Żaden z nich nie wymaga wprowadzania do swojego życia radykalnych zmian i przeprowadzania rewolucji. Dzięki nim w spokojny i dostosowany do Twoich potrzeb sposób, odkryjesz, że szczęście kryje się detalach.

1. Szczęście a zrównoważona i zdrowa dieta

Być może nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wielki wpływ na nasze samopoczucie psychiczne i równowagę emocjonalną, ma nasza dieta. Odpowiednio skomponowany jadłospis może być jednak swego rodzaju kotwicą; podstawą, na której zbudujesz swoją równowagę i szczęście.

Zadaj sobie samej pytanie, ile razy to jedzenie okazywało się być ukojeniem w trudnych chwilach? Pomyśl o kieliszku wina wypitym z przyjaciółką, czy kawałku czekolady zjedzonym w samotności, gdy dopadł Cię smutek i zniechęcenie.

Łosoś z sałatką
Nie sięgaj po ,,poprawiające nastrój” słone, tłuste czy słodkie przekąski, ale dbaj o swoje nawyki na co dzień, budując solidne podstawy do szczęśliwego i zdrowego życia.

2. Minimalizm i świadomość na zakupach

Zastanów się przez chwilę, jak wiele jest w Twoim domu przedmiotów, których nigdy nie używasz, a które tylko zabierają Ci przestrzeń. Później pomyśl, ile pieniędzy każdego roku tracisz na tego typu zbędne zakupy.

Już po chwili zdasz sobie sprawę, że te wydatki w żadnym stopniu nie wpłynęły na poziom Twojego szczęścia. Ile razy słyszymy słowa takie jak ,,zakupy odprężają” albo ,,chodź na zakupy, a poczujesz się lepiej”.

Przyjęło się powszechnie, że wydawanie pieniędzy może przyczynić się do naszego lepszego samopoczucia. Nie jest to jednak prawda, a wręcz może być szkodliwe dla naszej psychiki.

Przeczytaj także:Zdrowe nawyki, które zabiorą 5 minut!

Nie tylko niepotrzebnie marnujemy pieniądze, ale też narażamy się na różne konsekwencje, takie jak stres, długi, lęk, itp. Oczywiście nie chodzi o to, by całkowicie zrezygnować z zakupów.

Ogólnie pojęty minimalizm oraz świadomość są jednak dobrymi cechami, które pomogą Ci przestać otaczać się zbędnymi przedmiotami i jednocześnie zachować spokój i równowagę emocjonalną. 

3. Sztuka relaksu

Czy umiesz korzystać ze swojego wolnego czasu? Czy potrafisz odpoczywać i oczyścić umysł, by w pełni się zrelaksować? Żyjemy w czasach, w którym ciężko jest w pełni się wyłączyć i zwalczyć stres. Wiele osób nie potrafi ani na chwilę zapomnieć o pracy czy licznych obowiązkach, przez co żyje w stałym napięciu.

Co gorsza, w dzisiejszym świecie bardzo często deprecjonuje się wagę sztuki relaksu i medytacji. Błędnie utożsamia się czas dla siebie z lenistwem

Medytacja a szczęście

A Ty jak wykorzystujesz swój wolny czas? Czy poświęcasz kilka godzin tygodniowo na jakieś hobby czy aktywność, która sprawia Ci przyjemność? A czy w codziennym pędzie znajdujesz chociaż kilkanaście minut na refleksję i nierobienie dosłownie niczego? Umiejętność odpoczywania wydaje się być aktualnie naprawdę deficytowa.

Właśnie dlatego chcemy Cię namówić do skorzystania z tego prostego triku – wygospodaruj każdego dnia od 30 minut do 2 godzin, które poświęcisz tylko i wyłącznie na relaks i odpoczynek. Zobaczysz szybko, że szczęście kryje się właśnie w takich chwilach spokoju i ciszy.

4. Koniec z ocenianiem i porównywaniem

Ostatni krok, by osiągnąć szczęście, to także metoda, by lepiej poznać samego siebie. Przede wszystkim musisz zrozumieć, że nigdy nie wiesz o drugiej osobie tyle, by móc bezwiednie i bezrefleksyjnie ją oceniać i krytykować.

Po drugie, oceniając krytycznie innych, w rzeczywistości ograniczasz samego siebie. Zamiast marnować czas na przyglądaniu się innym, lepiej jest skupić się na swoim życiu. Każdy ma prawo do własnych decyzji, nie warto więc frustrować się postępowaniem innych ludzi.

Pamiętaj także, że krytykując innych obnażasz poniekąd swoje własne wady i słabości. Najczęściej bowiem wytykamy innym takie błędy, które sami popełniamy, ale nigdy nie chcielibyśmy się do tego przyznać.

Krytykowanie to swego rodzaju mechanizm obronny, który pozwala nam poczuć się lepiej, jednak niestety działa to tylko na krótką metę. Skończ z ocenianiem innych i porównywaniem się do kogoś, a na pewno odzyskasz spokój i szczęście.

Tak jak wspomnieliśmy na samym początku – każdy z opisanych powyżej trików to prosta zmiana, która krok po kroku zbliży Cię do szczęśliwego i udanego życia. To logiczne i proste nawyki pomagające zmienić perspektywę i nadać życiu nowy sens, bez zbędnego wysiłku.