Czerwone wino - 10 powodów, dla których jest zdrowe

O ile spożywamy je w sposób umiarkowany i rozważny, czerwone wino może się dla nas okazać wielkim sprzymierzeńcem. Dba o zdrowie naszego układu sercowo - naczyniowego, pomaga zapobiec otyłości, a nawet pomaga się rozluźnić i zapobiec stanom depresyjnym.
Czerwone wino - 10 powodów, dla których jest zdrowe

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Czerwone wino to napój alkoholowy, który od wieków towarzyszy ucztom, posiłkom i rytuałom ludów i narodów na całym świecie.

Po czerwone wino sięga się zwykle podczas ważnych uroczystości, oficjalnych okazji, spotkań rodzinnych, ale też po prostu do obiadu, kolacji, bądź przy romantycznym spotkaniu.

W ostatnich latach napój ten nabiera popularności – i to nie tylko dlatego, że jest pyszny i pasuje do wielu posiłków. Znacznie silniejszym argumentem jest tu fakt, że jego właściwości odżywcze doskonale wpływają na nasze zdrowie.

Oczywiście, nie należy go spożywać w zbyt dużych ilościach. Z umiarem jednak może być dla nas zdrowym źródłem przeciwutleniaczy i innych cennych dla zdrowia składników.

Główny aktywny składnik jaki zawiera wino nosi nazwę resweratrol. Zmniejsza on ryzyko przedwczesnego starzenia się komórek oraz innych negatywnych efektów wywoływanych przez bombardujące nas z zewnątrz wolne rodniki obecne w środowisku.

Czerwone wino dostarcza ponadto witamin i minerałów. Po przyswojeniu do organizmu wspomagają one jego prawidłowe funkcjonowanie, umożliwiając tym samym prawidłową pracę podstawowych jego układów.

Dlatego też w dalszej części artykułu podzielimy się z Tobą dziesięcioma powodami, dla których warto w sposób umiarkowany pić czerwone wino. Wyjaśnimy także, że można to czynić bez wyrzutów sumienia.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Resweratrol. Idealna ochrona mózgu

1. Czerwone wino zapobiega otyłości

Przeciwutleniacze, jakie zawiera czerwone wino są w stanie aktywować działanie genu, który zapobiega formowaniu się nowych komórek tłuszczowych.

Kobieta na siłowni
 • Cecha ta w połączeniu z działaniem oczyszczającym, zmniejsza ryzyko otyłości i wspomaga utratę tkanki tłuszczowej u pacjentów z nadwagą.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Nadwaga – zwalcz ją za pomocą cytryny

2. Eliminuje bakterie z jamy ustnej

Codzienne wypijanie małego kieliszka czerwonego wina pomoże nam zapobiegać chorobom zębów i dziąseł. Może się w tym okazać czynnikiem wręcz kluczowym.

 • Dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym, czerwone wino zapobiega namnażaniu się szkodliwych mikroorganizmów i bakterii takich jak streptokoki, powodujących między innymi ubytki oraz zapalenie dziąseł.
 • Ten rodzaj wina jest również idealny w niwelowaniu nieprzyjemnego zapachu z ust, jak również innych symptomów będących skutkiem infekcji jamy ustnej.

3. Poprawia pracę mózgu

Resweratrol i inne przeciwutleniacze zawarte w czerwonym winie są bardzo korzystne również dla zdrowia i pracy naszego mózgu.

Mózg a czerwone wino

Ich regularne dostarczanie organizmowi pomaga zmniejszyć stany zapalne oraz zmniejsza ryzyko utraty elastyczności naczyń krwionośnych. To z kolei jest kluczowym czynnikiem w odpowiednim dotlenieniu naszego mózgu.

 • Już jeden kieliszek wina dziennie wystarczy, by zmniejszyć ryzyko demencji starczej oraz przedwczesnego starzenia się komórek i tkanek.

4. Chroni skórę przed szkodliwym działaniem słońca

Flawonoidy zawarte w tym napoju są doskonałe, aby chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Dotyczy to zwłaszcza promieniowania UV, które znacznie narusza naszą skórę.

 • Te przeciwutleniacze chronią skórę przed zniszczeniem i zmniejszają ryzyko poparzeń oraz nieodwracalnych uszkodzeń skóry.

Masz ochotę dowiedzieć się więcej? Przeczytaj także: Kieliszek wina dziennie jak godzina ćwiczeń

5. Zapobiega depresji

Wypijanie 3 do 4 kieliszków czerwonego wina tygodniowo może nam pomóc pobudzić produkcję hormonów takich jak serotonina czy endorfina . Oba one mają ścisły związek z dobrym samopoczuciem i zadowoleniem.

Kobieta z depresją
 • Antyoksydanty, jakie zawiera czerwone wino zmniejszają wydzielanie kortyzolu, znanego jako hormon stresu. Poprawiają również nasz nastrój, co chroni przed stresem i depresją.

6. Zapobiega przedwczesnemu starzeniu się

Przeciwutleniacze, jak również witaminy i minerały zawarte w czerwonym winie są wielkim wsparciem w ochronie najważniejszych organów naszego ciała przed zniszczeniami spowodowanymi przedwczesnym starzeniem się komórek.

 • Substancje te zmniejszają destrukcyjne działanie wszechobecnych wolnych rodników. To z kolei obniża ryzyko wystąpienia poważnych stanów zapalnych i zaburzeń.

7. Poprawia zdrowie układu oddechowego

Resweratrol, aktywny składnik czerwonego wina, ma zdolność ochrony naszych dróg oddechowych przed zniszczeniami spowodowanymi toksycznymi czynnikami oraz chemią obecną w środowisku.

Płuca
 • Właściwości przeciwzapalne i oczyszczające, jakie wykazuje czerwone wino, ułatwiają oczyszczanie dróg oddechowych oraz zmniejszają ryzyko zniszczeń w komórkach i tkankach.
 • Oznacza to, że picie czerwonego wina w małych porcjach jest wielkim sprzymierzeńcem w unikaniu tworzenia się złośliwych guzów w płucach.

8. Chroni serce

Kieliszek czerwonego wina dziennie dla kobiet i dwa dla mężczyzn może nam pomóc zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób układu sercowo – naczyniowego związanych ze złym cholesterolem LDL oraz z nadciśnieniem.

 • Właściwości przeciwutleniające, jakie wykazuje czerwone wino zmniejszają utlenianie się lipidów w arteriach i zwiększają ich elastyczność. Dzięki temu poprawia się przepływ krwi.

9. Pomaga zwalczyć zmęczenie

Kolejną wielką zaletą tego napoju jest fakt, że może pomóc naszemu organizmowi zebrać energię w momentach zmęczenia lub znużenia.

Zmęczona kobieta
 • Ponadto, właściwości odżywcze czerwonego wina poprawiają pracę naszych komórek i pomagają nam w lepszej wydajności fizycznej oraz umysłowej.

10. Pomaga kontrolować infekcje układu moczowego

Dzięki temu, że jest silnym diuretykiem oraz że wykazuje właściwości przeciwutleniające, czerwone wino pomaga nam zmniejszyć namnażanie się szkodliwych bakterii w układzie moczowym.

Jego właściwości ściągające pomagają nam również zadbać o pęcherz. Wspomagają także wydalanie bakterii oraz szkodliwych czynników chorobotwórczych, które gromadzą się w układzie moczowym.

Czy wiedziałeś więc o tych wszystkich właściwościach czerwonego wina? Po przeczytaniu tego artykułu, możesz zatem bez wahania w sposób umiarkowany uwzględnić je w swojej diecie.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.