Oznaki starzenia się - Jak je zatrzymać?

Sekretem zdrowa i urody jest odpowiednie nawilżanie organizmu - nie zapominaj więc o piciu dużej ilości wody dziennie!
Oznaki starzenia się - Jak je zatrzymać?
Karla Henríquez

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Karla Henríquez.

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Aby zatrzymać oznaki starzenia się na poziomie poznawczym, starajmy się utrzymywać aktywność umysłu – nieustannie uczmy się nowych rzeczy, czytając albo wykonując rozmaite ćwiczenia.

Być może zawarte w tytule artykułu pytanie wyda Ci się bezzasadne, a wręcz i szalone, ponieważ doskonale wiemy, że starzenie się komórek organizmu jest odpowiedzią na naturalny cykl życia, którego nie jesteśmy w stanie zahamować. Nie możemy jednak zaprzeczyć, że jako istoty lubujące się w estetyce, niestrudzenie będziemy szukać sposobów na jak najdłuższe zachowanie młodości.

Z drugiej strony powinniśmy pamiętać o tym, że odpowiednie dbanie o ciało z pewnością przyniesie wiele korzyści również naszemu zdrowiu, zarówno pod względem umysłowym, jak i fizycznym, a także pomoże opóźnić oznaki starzenia się.

Niestety jednak, bez względu na to, jak gorąco pragniemy być wiecznie młodzi, nie jesteśmy w stanie powstrzymać pewnych procesów. Oznaki starzenia się prędzej czy później wymalują się na Twoim ciele. Możemy jednak opóźnić ich pojawienie się, stosując się do poniższych zaleceń.

Oznaki starzenia się – Jakie szkody powodują w organizmie?

Szkody wyrządzone w naszym organizmie przez upływający czas są praktycznie nieodwracalne. Co więcej, nie dotyczą one jedynie fizycznej sfery życia, następuje również pogorszenie i spowolnienie pracy mózgu.

Utrata ostrości zmysłów

Mimo, iż na twarzach wielu osób dostrzegamy wyraźne oznaki starości, pamiętajmy, że w rzeczywistości mogą być one znacznie zdrowsze i żywotniejsze niż niejedna osoba w młodym wieku.

Stąd też, aby postawić poprawną diagnozę, nie należy koncentrować się wyłącznie na stanie fizycznym, lecz także brać pod uwagę oznaki o charakterze biologicznym i psychologicznym.

Pogorszenie pracy mózgu

Wraz z utratą ostrości zmysłów, pogorszenie pracy mózgu jest jednym z najczęstszych problemów, jakie niesie ze sobą starość. Na poprawę pracy mózgu mogą wpłynąć pozytywne emocje generowane przez rodzinę lub osoby z najbliższego otoczenia.

Jak chronić skórę przed starzeniem się?

Ze względów zdrowotnych i estetycznych dążymy do tego, by nasza skóra była zdrowa, jędrna i bez widocznych zmarszczek. Jednak nie wszystkie dostępne na rynku produkty okazują się w tym pomocne (bez względu na to, jak są dobre czy drogie).

Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek, dzięki którym powstrzymamy oznaki starzenia się i jak najdłużej zachowamy piękną skórę i młodzieńczy wygląd.

Szczególna troska o ręce i szyję

Twarz nie jest jedyną częścią ciała, która wymaga szczególnej pielęgnacji w walce z procesem starzenia się organizmu. Ręce i szyja również nieustannie są wystawiane na szkodliwe działanie promieni słonecznych.

Najczęściej pojawiającymi się oznakami starzenia się tych części ciała są ciemne plamy, wysuszona skóra i utrata jędrności. Pamiętaj zatem o kremie nawilżającym i codziennej ochronie przed słońcem.

Walka z niedoskonałościami

Pryszcz na skórze

Wahania poziomu hormonów są jedną z przyczyn występowania trądziku nawet w wieku dorosłym. Największe nasilenie problemu występuje jednak wśród kobiet po 40. roku życia.

Najlepszym sposobem na walkę z niedoskonałościami jest dokładne oczyszczanie twarzy i stosowanie kremu nawilżającego raz dziennie.

Cierpliwie stosuj kosmetyki

Jeśli zniechęcasz się brakiem szybkich efektów nowych kremów nawilżających lub przeciwzmarszczkowych, lepiej żebyś wykazała się odrobiną cierpliwości, zanim zmienisz kosmetyk na inny.

Pamiętaj, że z czasem rezultat może być naprawdę zaskakujący i  na długi czas pożegnasz się z oznakami starzenia.

Nie stosuj wielu kosmetyków na raz

kobiera sięga po krem

Nadmiar różnych produktów na skórze może doprowadzić do jej podrażnienia, a w rezultacie nie zdołasz zapobiec oznakom starzenia się w postaci zmarszczek czy ciemnych plam na skórze. Na początek stosuj tylko jeden produkt, a następnie stopniowo sięgaj po inne.

Wysypiaj się

Dobry, regenerujący sen to najskuteczniejsza broń przeciw oznakom starzenia się komórek skóry.

Jeśli nie przeznaczasz odpowiedniej ilości na nocny wypoczynek i regenerację organizmu, pojawiają się worki pod oczami, a skóra staje się matowa i przybiera ziemisty kolor. Pamiętaj – komórki skóry regenerują się tylko podczas snu!

Zdrowe produkty, które pomagają zatrzymać młodość

Marchew

Świeży sok z marchwi

Liczne badania potwierdzają, że codzienne spożywanie marchewki przyczynia się od zatrzymania oznak starzenia się organizmu. Składnikiem o tych cudownych właściwościach jest zawarty w tym pomarańczowym warzywie betakaroten.

Awokado

Chociaż awokado nie zawiera dużych ilości betakarotenu, również doskonale walczy z oznakami starzenia się komórek naszego ciała. Owoc ten jest bowiem bogatym źródłem witaminy E, która przyczynia się do zachowania zdrowej skóry.

Owoce leśne

czerwona porzeczka

Owoce leśne są prawdziwą bombą antyoksydantów. Śmiało wybieraj te, które lubisz najbardziej: jagody, maliny, porzeczki…

Woda

Sekretem zdrowa i urody jest odpowiednie nawilżanie organizmu – nie zapominaj więc o piciu dużej ilości wody dziennie!

W ten sposób organizm usuwa toksyny i wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia oraz zapewnia skórze gładkość. Zalecamy picie ośmiu szklanek wody dziennie. Pamiętaj, że źródłem wody mogą być również owoce czy woda kokosowa.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.