Stres, niepokój i lęk? Wypróbuj 14 trików, aby je ujarzmić

· Lipiec 2, 2017
Jeśli jesteś jedną z milionów osób cierpiących na nadmiar stres, lęku i niepokoju, koniecznie poznaj triki, które pomogą Ci ukoić nerwy i opanować emocje.

Stres, lęk czy niepokój to jedne z najczęstszych problemów emocjonalnych i zarazem zdrowotnych, z którymi boryka się współczesne społeczeństwo. Żyjemy w końcu w nieustannym pośpiechu i napięciu, które na dłuższą metę odbijają się na naszym życiu fizycznym i psychicznym.

Na szczęście zarówno stres jak i zbyt wysoki poziom lęku można złagodzić za pomocą prostych trików. Koniecznie czytaj dalej, poznaj aż 14 z nich i wprowadź je do swojego codziennego życia, aby zapanować nad emocjami i cieszyć się każdym dniem.

1. Jak pokonać stres?

Stresująca praca

Naturalną reakcją organizmu na stres czy zagrożenie jest chęć ucieczki, jednak musisz nauczyć się panować nad tym odruchem i zmierzyć się z tym, co Cię męczy czy przeraża.

Zamiast toczyć ze sobą i otoczeniem wieczną walkę i łatwo się poddawać, weź głęboki oddech i poczuj, jak wraz z powietrzem wstępuje w Ciebie nowa energia do walki. Dzięki tak prostym technikom relaksacyjnym jak ćwiczenia oddechowe spojrzysz na każdą sytuację z dystansu i zapanujesz nad emocjami.

2. Zmierz się ze strachem

Terapia polegająca na wychodzeniu ze swojej strefy komfortu i mierzeniu się z tym, co nas przeraża, może być naprawdę skuteczna, jeśli lęk i niepokój uniemożliwiają Ci normalne funkcjonowanie.

Sprawdzi się ona przede wszystkim w takich przypadkach jak paniczny strach przed wystąpieniami publicznymi – gdy już się odważysz, z każdym kolejnym razem będzie Ci coraz łatwiej. Bądź ze sobą szczera i stań ze swoimi lękami twarzą w twarz – to naprawdę potężne narzędzie, by pokonać strach i niepokój.

3. Nie pozwól, by lęk Cię ograniczał

Nie bój się przyznać, że to, co powstrzymuje Cię przed działaniem to tak naprawdę strach. To naturalne, że boimy się zmian, gdyż nie wiemy, jakie konsekwencje mogą one za sobą pociągnąć. Aby poczuć się pewniej i nie pozwolić lękom kontrolować Twojego życia, możesz wypróbować różne techniki refleksji i analizy sytuacji.

Dobrym rozwiązaniem jest prowadzenie dziennika, w którym zapisywać będziesz swoje przemyślenia. Raz spisane myśli łatwiej jest poukładać i zracjonalizować – na papierze wszystko wyda się prostsze, a to przełoży się na Twoją chęć do działania.

4. Ćwiczenia fizyczne, by uspokoić umysł

Jogging

Czy wiesz, że jedną z najlepszych technik relaksacyjnych, jakie istnieją, są jakiekolwiek ćwiczenia fizyczne? Dzieje się tak dlatego, że wysiłek fizyczny wyzwala w naszym organizmie endorfiny, które pozwalają się uspokoić, wyciszyć i skutecznie łagodzą stres.

Co więcej, aktywność fizyczna poprawia odporność organizmu i podnosi temperaturę ciała, dzięki czemu czujemy się lepiej  – zarówno psychicznie, jak i fizycznie.

5. Nie myśl o lęku tylko o ekscytacji

Niepokój nie zawsze musi być czymś negatywnym; w pewnych sytuacjach, które z pozoru wydają nam się trudne, warto spojrzeć na lęk, jak na rodzaj podekscytowania przed czekającym nas nowym i nieznanym.

Potwierdzają to badania naukowe, z których wynika, że osoby, które interpretują swój lęk jako ekscytację, a nie jako przerażenie, mają większą szansę na to, by działać skutecznie i odnosić sukcesy.

6. Poznaj swoje dobre strony

Przygotuj listę rzeczy, nad którymi powinnaś popracować oraz listę tego, co wychodzi Ci dobrze. Porównaj ze sobą obie listy – dzięki temu zauważysz, że Twoje życie nie ma samych negatywnych stron, ale także przydarza Ci się wiele pozytywnych rzeczy.

Może się nawet okazać, że Twoich dobrych stron jest więcej niż problemów, z którymi się mierzysz. Czy może być coś bardziej podnoszącego na duchu?

7. Patrz na świat przekrojowo

Pierwotny i naturalny instynkt przetrwania sprawia, że bardzo często odczuwamy lęk i niepokój. U wielu osób doprowadza to do sytuacji, w której czujemy się wiecznie zagrożeni i nieustannie pozostajemy w stanie gotowości.

Warto jednak nauczyć się kontrolować swój umysł i odpowiednio selekcjonować wysyłane nam sygnały. Oczywiście w życiu zdarzają się trudne czy nawet niebezpieczne sytuacje, wieczny stres i strach nie powinny jednak warunkować całego Twojego życia. Rozluźnij się.

8. Myśl o życiu jak o grze

!Zestaw małego chemika

Aby zwalczyć stres i lęk, bardzo ważne jest spojrzenie na każdą trudną sytuację jak na wyzwanie i element gry, jaką jest życie. Wyobraź sobie swoje życie jako planszę – pamiętaj, że zawsze, gdy się pomylisz, możesz się cofnąć i zacząć wszystko od początku.

Taki sposób myślenia znacznie ułatwia podejście do codziennych spraw i pomaga nam pozbyć się nieustannie towarzyszącej nam presji.

9. Pamiętaj o swoich zasadach

Zawsze, gdy spotyka Cię trudna sytuacja, powinnaś pamiętać o zasadach i przekonaniach, jakimi kierujesz się w życiu. Każdy z nas ma swoją listę priorytetów, na której w różnej kolejności znajdują się takie elementy jak rodzina, praca, dzieci czy związki.

Taką listę warto mieć zawsze w pamięci, nie zaszkodzi jednak przygotować ją również na piśmie. Dzięki temu zawsze będziesz pamiętać, jakimi wartościami się kierować, i o wiele łatwiej przyjdzie Ci podejmowanie pewnych decyzji.

10. Pomaganie innym sprawia, że czujemy się potrzebni

Czasami nawet najdrobniejsze gesty, takie jak przytrzymanie komuś drzwi, pomoc we wniesieniu wózka dziecięcego czy zrobienie zakupów potrzebującej osobie sprawiają, że nie tylko budujemy wokół siebie sieć dobra, ale także czujemy się potrzebni.

Warto okazywać innym swoje zainteresowanie, wsparcie i chęć niesienia pomocy. Im więcej dajemy z siebie innym, tym więcej otrzymujemy też w zamian, a to doskonale pomaga w walce ze stresem, lękiem czy negatywnymi emocjami.

11. Pij kawę!

Radosna kobieta

Wyniki niektórych badań wskazują, że kawa może być niezwykłym wsparciem w walce ze stresem. Warto jednak zachować umiar, gdyż pita w nadmiernych ilościach może przynosić odwrotny efekt.

Mała filiżanka kawy czy herbaty pozwala oderwać się od rzeczywistości i zrelaksować się – w samotności, tudzież w miłym towarzystwie. Na zdrowie!

12. Medytacja kontra stres

Trening ciała jest równie ważny jak trening umysłu, a ten drugi najlepiej jest przeprowadzać z wykorzystaniem takich technik relaksacyjnych jak medytacja.

Medytacja pozwala ukoić nerwy, zwalcza lęk i niepewność, pozwala także na chwilę refleksji nad swoim życiem – przeszłym i przyszłym. Odpowiednio praktykowana może uśmierzać nie tylko cierpienie psychiczne, ale nawet fizyczne.

13. Otwórz się na wewnętrzny dialog

Badanie przeprowadzone w 2014 roku na grupie studentów wykazało, że prowadzenie ze sobą wewnętrznego dialogu ma o wiele więcej korzyści, niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim zwracanie się do siebie w drugiej osobie zamiast w pierwszej poprawia poczucie własnej wartości.

Dodatkowo zaobserwowano także lepsze wyniki i mniejszy poziom stresu w przypadku wystąpień publicznych u osób bardziej otwartych na rozmowy z samym sobą.

14. Czy stres jest zawsze zły?

Czy stres może mieć swoje pozytywne strony? Niektórzy psychologowie twierdzą, że tak, gdyż stres jest sygnałem, iż troszczymy się o nasze życie i uważamy je za coś ważnego i wartościowego. Co więcej, świadczy to o tym, że bierzemy za swoje czyny i decyzję odpowiedzialność, nieustannie szukamy więc jak najlepszego wyjścia z każdej sytuacji.

Gdy dopada Cię stres, pamiętaj, że nie jest on zawsze w stu procentach negatywny. Jeśli jednak zaczyna Cię ograniczać, nie zapomnij o wszystkich radach, których udzieliliśmy Ci powyżej.