Taoizm: cztery zasady osiągania spokoju wewnętrznego

Taoizm: cztery zasady osiągania spokoju wewnętrznego

Ostatnia aktualizacja: 18 września, 2018

Cztery reguły życiowe na jakich opiera się taoizm są wyjątkowymi przewodnikami pozwalającymi na znajdowanie spokoju wewnętrznego. Jest to szczególnie istotna kwestia zwłaszcza teraz, gdy nasza teraźniejszość jest wypełniona presją, stresem i niepewnością.

Jeśli więc borykasz się z trudami dnia codziennego, spróbuj poznać taoizm, a w szczególności siłę płynącą z tej starożytnej chińskiej filozofii.

Jedną z rzeczy, które najbardziej negatywnie wpływają na Twoją równowagę psychiczną, nie licząc oczywiście codziennych obowiązków, jest “niewiedza”.

Pojęcie to obejmuje brak pewności tego, czy zdołasz osiągnąć swoje cele, zanim dzień (lub ogólniej rzecz biorąc termin) dobiegnie końca, niewiedza na temat tego, czy nadal będziesz mieć pracę jutro i brak poczucia pewności wobec tego, czy wszystkie Twoje wysiłki okażą się zapewniać Ci wymierne korzyści w przyszłości.

Opisany powyżej brak pewności i wyczerpanie w sferze umysłowej negatywnie wpływają na nasze zdrowie i samopoczucie.

Dlatego też dwie zasadnicze podstawy na jakich opiera się taoizm, czyli filozoficzna i duchowa mądrość przekazywana przez ludzi takich jak Laozi i Konfucjusz pomagają nam uzyskać inspirację i odnaleźć wewnętrzny spokój, który czasami tracimy po drodze przez życie.

Refleksja nad czterema zasadami życia głoszonymi przez taoizm pozwoli Ci zobaczyć wszystko z zupełnie innej perspektywy. Może także pomóc Ci wprowadzić odpowiednie zmiany w swoim życiu i skoncentrować cele na innych priorytetach.

Taoizm – cztery zasady życiowe pozwalające osiągnąć wewnętrzny spokój

Termin “taoizm” kryje bardzo interesujące znaczenie symboliczne. Jego źródłem, czy też podstawą jest filozofia tao. Odnosi się ona do jednej z dwóch dostępnych ścieżek. Są to ścieżki natury lub nieba.

Spokój wewnętrzny

Poznanie tej bardzo ogólnikowej definicji oznacza, że po prostu występuje u nas potrzeba odnalezienia naszej wewnętrznej ścieżki, która nada zupełnie nowe znaczenie naszemu istnieniu. Odnosi się ona do ścieżki, w której wszystko musi znajdować się w pełniej harmonii.

Oznacza to, że należy szanować cykle, akceptować zmiany i uczyć się z kolei tego, że życie oznacza płynięcie z prądem i posuwanie się przy zachowaniu jak najmniejszego oporu.

Proponujemy spojrzeć na poniższe cztery zasady, które pomogą Ci lepiej zrozumieć ideę, na jakiej opiera się taoizm. Są one następujące:

Szczęście jest dostosowane do każdej osoby. Nie jest ono takie samo dla wszystkich.

Pomyśl o tym przez chwilę. Przez całe życie powtarzałeś sobie, że znalezienie szczęścia to ważna kwestia, która od czasu do czasu powraca do Twojego umysłu i zaprząta Ci głowę. Co więcej, są na świecie ludzie, którzy próbowali nawet wyjaśnić sposób, w jaki można je znaleźć:

Zdobądź dobrą pracę, miej wspaniałą partnerkę lub partnera, stwórz wspaniałą rodzinę, miej dzieci, wybuduj lub kup piękny dom…

Cóż, wiele z tych filozofii ujawnia nam to, że szczęście w życiu nie jest wartością uniwersalną, która pasuje do nas wszystkich. Każda osoba musi odnaleźć własny sens życia, a także to, co daje jej prawdziwe szczęście i poczucie satysfakcji.

Jest więc całkiem możliwe, że to co satysfakcjonuje mnie lub Ciebie i pozwoli nam się spełnić zarówno zawodowo, jak i prywatnie, prawdopodobnie nie będzie zupełnie odpowiednie dla kogoś innego.

Perfekcja

Ludzie powinni szanować się nawzajem, aby ułatwić sobie to trudne zadanie jakim jest znalezienie tej istotnej i osobistej ścieżki do prawdziwego dobrego samopoczucia. I o takie właśnie podstawowe zagadnienia opiera się taoizm.

Cały wszechświat podporządkuje Ci się, gdy tylko pokój zawładnie Twoim umysłem

Jestem pewien, że mówisz w wielu przypadkach, że Twoje życie jest zbyt zagmatwane, zbyt stresujące i pochłaniające dosłownie wszystko, jak czarna dziura.

Masz przecież tak wiele rzeczy do zrobienia, tak wiele obowiązków, że nie jesteś w stanie znaleźć ani chwili spokoju dla siebie pośród tak wielkiego hałasu, tak bardzo silnego zewnętrznego nacisku ze strony innych ludzi i swoich zadań… Ale kolejne zasady życia opartego o taoizm mówią o konieczności znalezienia równowagi psychicznej.

Pokój i harmonia nie są wbrew powszechnemu mniemaniu związane tylko z tym, co Cię otacza. W końcu są ludzie, którzy potrafią doświadczyć spokoju oraz relaksu w zatłoczonym mieście pełnym nerwowego ruchu i zgiełku. Ten pokój znajduje się w Twoim umyśle. Niekiedy tylko jest bardzo dobrze ukryty.

Relaks dla umysłu

Dlatego też jeśli jesteś w stanie trenować i relaksować swój umysł, cały wszechświat zostanie zsynchronizowany z Twoją własną równowagą i harmonią.

Oczywiście nie dosłownie, jest to jedynie przenośnia, która jednak doskonale opisuje uczucie jakie Cię wtedy ogarnia. Uzyskujesz po prostu pewność, że wszystko idzie z Tobą ręka w rękę. Możesz osiągnąć ten stan umysłu poprzez medytację. Warto spróbować, żeby się przekonać, jak wspaniałe są to przeżycia.

Ćwicz cnoty związane z subiektywnie pojmowaną “doskonałością”

Cnoty będące doskonałością, zgodnie z filozofią prezentowaną przez taoizm, są w rzeczywistości zasadami pełnej harmonii egzystencjalnej. Jest to szereg wymiarów, które pozwalają kształtować Twoje życie tak, aby stało się ono o wiele bardziej znaczące, pełne szacunku i pokory dla cudów tego świata.

Wspomniane powyżej wymiary mogą na przykład obejmować następujące aspekty życia codziennego, które zawsze warto wyćwiczyć w sobie:

  • Szczerość. Staraj się być każdego dnia uczciwym wobec siebie i innych ludzi wokół siebie.
  • Życzliwość. Bycie życzliwym jest łatwe i można dzięki temu naprawdę wiele rzeczy osiągnąć. Na przykład szacunek, bycie cenionym przez innych i na dodatek wdrożyć w życie zasadę wzbogacania się od innych ludzi, która sprawia, że czujesz się spełniony i kompletny.
  • Trzecią zasadą doskonałości jest wsparcie. To kolejny element, który tworzy te zasady życia promowane przez taoizm. Chodzi tutaj o tę trudną do opisania spójność między ludźmi, gdzie oferowanie wsparcia innym pomaga osiągnąć zbiorowy dobrobyt.

Opróżnij swój umysł ze wszystkich zbędnych rzeczy

Często taoizm spotyka się z argumentacją, że najtrudniejszą ze wszystkich do zrozumienia jest idea, że musimy pozbyć się wszelkiego rodzaju interesów, pragnień i ambicji z naszego umysłu. Niektórzy ludzie mogą uznać to za sprzeczność.

A co z pokonywaniem i osiąganiem różnych celów, jeśli porzucę moje dotychczasowe zainteresowania i aspiracje?

Radość

Cóż, tak naprawdę taoizm sugeruje, że powinieneś otworzyć się na nowe doświadczenia bez żadnego oporu z Twojej strony. Oznacza to, że czasami jesteś tak mocno skoncentrowany na danej idei lub celu, że z tego powodu przelatują Ci przez palce liczne inne możliwości.

Poza tym czasami otwierają się przed nami inne, nowe drzwi, które mogą być bardziej interesujące i lepiej pasujące do naszych potrzeb.

Podsumowując nasze dzisiejsze rozważania należy po prostu zapamiętać, że opisane powyżej cztery zasady życia mogą pomóc nam myśleć spokojnie. Czasami zmiana nastawienia myślenia wystarczy, aby osiągnąć dobre samopoczucie i odnaleźć wewnętrzny spokój, którego tak bardzo nam wszystkim potrzeba.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Oldstone-Moore, J. (2003). Taoism: Origins, beliefs, practices, holy texts, sacred places. Oxford University Press, USA.
  • Zhang, G., & Veenhoven, R. (2008). Ancient Chinese philosophical advice: can it help us find happiness today?. Journal of happiness studies, 9(3), 425-443.
  • Little, S., Eichman, S., Shipper, K., & Ebrey, P. B. (2000). Taoism and the Arts of China. Univ of California Press.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.