Wpływ księżyca na ludzi – Kilka faktów

Wpływ księżyca na ludzi – Kilka faktów
Isbelia Esther Farías López

Napisane i zweryfikowane przez filozof Isbelia Esther Farías López.

Ostatnia aktualizacja: 09 sierpnia, 2022

Księżyc jest naturalnym satelitą Ziemi. Zapewnia nam niesamowity widok i skrywają się za nim tysiące opowieści. I dlatego zapewne chcesz się dowiedzieć, co sprawia, że wpływ księżyca ma tak duże znaczenie dla ludzkiej wyobraźni?

Mówi się, że przypływy i odpływy morskich fal są zależne od księżyca, ale ziemski satelita ma również pewien wpływ na nasze zachowanie. Nasz nastrój i nasze decyzje mogą zmieniać się w ten sam sposób, w jaki zmieniają się fazy księżyca.

Uważa się również, że księżyc wpływa na nasz sen, zwłaszcza gdy jest to pełnia. W tej fazie ludzie zwykle mają trudności z zasypianiem lub źle śpią. W dzisiejszym artykule dowiesz się jaki jest wpływ księżyca na ludzi.

Najbardziej popularne wierzenia

Przez tysiące lat panowało przekonanie, że księżyc ma pewien wpływ na zachowanie człowieka. Uważa się, że jego energia jest tak potężna, że może zmienić nasze życie. Również od czasów starożytnych uważano, że księżyc ma wpływ na fale, rośliny, zwierzęta i ludzkie emocje.

Do dziś nie ma ostatecznego dowodu, który wspierałby ten zbiór istniejących wierzeń. Jednak nie powstrzymało to ludzi od dalszego dzielenia się swoimi przekonaniami i planowania swoich działań zgodnie z fazami księżyca.

Wpływ księżyca

Fazy lunarne a wpływ księżyca

Księżyc w nowiu

Ta faza trwa około 3 dni. Mówi się, że jest to najlepsza faza do detoksykacji organizmu. Ta faza jest uważana za czas na rozpoczęcie nowych rzeczy. Z tego powodu idealnie nadaje się do rozpoczynania nowych zajęć, do zmiany nawyków, których nie lubisz, a które nie przynoszą Ci korzyści. Jest to również idealny czas na wyciszenie i introspekcję.

Pierwsza kwadra

Podczas tej fazy satelita jest tylko w połowie widoczny. Mówi się, że ta faza to dobrobyt, zdrowie i witalność. Jeśli chcesz rozpocząć nowy projekt, założyć własną firmę lub po prostu zacząć regularnie trenować, to jest najlepszy czas.

Uważa się, że w pierwszej kwarcie księżyc daje ludziom pozytywną energię i że wpływa na nasze działania w ten sam sposób. Często słyszy się również, że podczas tej fazy dobrze jest ścinać włosy, aby rosły szybciej, były mocniejsze i bardziej lśniące.

wpływ księżyca

Pełnia księżyca

Jest to faza, w której księżyc jest całkowicie okrągły i promieniujący światłem odbitym od Słońca. To powoduje zmiany zachowań u ludzi. Możemy ulegać huśtawce emocjonalnej i doświadczać zarówno lekkich, jak i nagłych zmian

w-7-naturalnym-metodom/” target=”_blank” rel=”noopener”>nastroju.

Pełnia księżyca kojarzy się z euforią i eks

Ubywający garbaty księżyc

Ubywający garbaty Księżyc reprezentuje “śmierć” ciała niebieskiego. Jest to ostatnia faza, zanim cykl zaczyna się od nowa. Mówi się, że jest to czas podejmowania decyzji i dojrzewania. Uważa się również, że problemy i negatywne stany psychiczne będą się zmniejszać podczas tej fazy księżycowej.

Wpływ księżyca garbaty księżyc

Wpływ księżyca – 4 najpopularniejsze mity z nim związane

1. Sprzyja płodności

Mówi się, że podczas pełni księżyca jest bardziej prawdopodobne, że można zajść w ciążę. Zwłaszcza jeśli śpisz w świetle pełni księżyca. Istnieje również przekonanie, że księżyc w ogóle sprzyja płodności kobiet.

2. Większa namiętność podczas pełni

Zjawisko to znane jest ze zwiększania pasji i zmysłowości pomiędzy partnerami. Ten naturalny satelita zawsze był romantycznym symbolem dla ludzi.

3. Zawarcie związku małżeńskiego w pierwszej kwadrze

Zgodnie z przekonaniem, małżeństwo w pierwszym kwartale sprzyja związkowi. Innymi słowy, ta data sprawi, że małżeństwo będzie pomyślne i trwałe. Wynika to z przekonania, że wszystko, co pojawia się w tej fazie “wzrostu”, ma pozytywny wpływ na inne obszary naszego życia.

4. Krwawy księżyc

Kiedy księżyc ma czerwonawy odcień, uważa się go za pełen “krwi”.

wpływ księżyca krwawy księżyc

Jak mówi mit, w tych chwilach energia, którą wydziela, jest niebezpieczna dla ludzi, ponieważ wydobywa urazy i nienawiść, które w sobie skrywasz.  • Foster R, Roenneberg T. Human Responses to the Geophysical Daily, Annual and Lunar Cycles. Current Biology. 2008; 18(17): R784-R794.
  • Turányi C, Rónai K, Zoller R, et al. Association between lunar phase and sleep characteristics. Sleep Med. 2014; 15(11): 1411-16.
  • Chakraborty U, Ghosh T. A study on the physical fitness index, heart rate and blood pressure in different phases of lunar month on male human subjects. Int J Biometeorol. 2013; 57(5): 769-774.
  • Yousfi N, Arbi Mejri M, Kasmi S, et al. Does the moon cycle affect the physical endurance, balance, reaction-time, mood state and well-being in trained athletes? J Sports Med Phys Fitness. 2020; 60(1):125-131.
  • McLay R, Daylo A, Hammer P. No effect of lunar cycle on psychiatric admissions or emergency evaluations. Mil Med. 2006; 171(12): 1239-42.