Toksyczne emocje, które stoją na twojej drodze do szczęścia

· Styczeń 8, 2018
W odpowiednich ilościach lęk i niepokój są potrzebne do przeżycia, ale w nadmiarze stają się jednymi z wielu toksycznych emocji, które mogą zniszczyć nasze zdrowie emocjonalne.

Toksyczne emocje, które stoją na twojej drodze do szczęścia. Istnieje pewien termin nadużywany w dziedzinie psychologii i rozwoju osobistego. Mówimy tu o „toksyczności” i idei, że ludzie i zachowania mogą być toksyczne. Cóż, czasami idee prawidłowo się przekładają na terminologię popkultury, jednak zawsze należy brać pod uwagę kontekst.

Nie istnieją „toksyczni” ludzie. Są tylko ci, którzy nie wiedzą jak zbudować zdrowy, dobry związek oparty na szacunku.

Podobnie, gdy wspominamy toksyczne emocje, mamy na myśli emocje, które sprawiają ból. To one negatywnie wpływają na nasze dobre samopoczucie i budują bariery między nami a szczęściem. Co więcej, poważnie zagrażają naszemu zdrowiu psychicznemu.

Słowo „toksyczny” nie ma zatem żadnej podstawy naukowej. Jest to jednak dobre zilustrowanie tego, co próbujemy przezwyciężyć. To dysfunkcyjne zachowanie, które powoduje ból, nieszczęście i dyskomfort psychiczny.

Dzisiaj chcielibyśmy o tym porozmawiać. Przyjrzymy się podstawowym emocjom, które wpływają na twoją osobistą równowagę i zdolność do prowadzenia szczęśliwego i zdrowego życia.

1. Wstyd

Mówi się, że z upływem czasu wstydzimy się coraz mniej. Tymczasem w rzeczywistości odczuwamy go coraz mocniej, aż do momentu, gdy sięga tak głęboko, jak nigdy byśmy się tego nie spodziewali. Jest w stanie zaburzyć prawie każdą dziedzinę naszego życia.

Jest wiele rodzajów wstydu: wstyd z powodu bycia sobą, noszenia konkretnego rodzaju ubrań, rozmawiania z kimś kto nam się podoba, zadawania pytań, ufania komuś, bycia wrażliwym…

Wstyd a toksyczne emocje

To prawda, że istnieją zasady i ograniczenia interakcji społecznych i codziennych zachowań, których nie przekracza się z powodów moralnych, grzecznościowych i tym podobnych.

Jednakże, jeśli chodzi o rozwój osobisty, wstyd często ogranicza naszą tożsamość i poczucie spełnienia.

Wstyd wiąże się ze strachem i brakiem pewności siebie. Dlatego, aby móc nad nim pracować, dobrze jest zagłębić się w to, czego w sobie nie akceptujesz, lub co sprawia, że czujesz się niekomfortowo.

Przeczytaj również: Samoocena – gdy jest zbyt niska, staje się problemem

2. Niebezpieczne toksyczne emocje: Lęk

Lęk staje się toksyczny, gdy Cię obezwładnia i przekracza granicę tego co jest zdrowe.

  • Jeśli czujesz rodzaj nieustannego zagrożenia, stresu, który nie znika, lub niepokoju, który zżera Cię od wewnątrz, to tu właśnie pojawia się toksyczność. Innymi słowy, lęk staje się negatywną emocją, która wpływa na wszystko.
  • Ciągły lęk nie motywuje Cię do bycia lepszym. W rzeczywistości jedynie Cię zniechęca. Sprawia, że czujesz się zmęczony, przytłoczony i zdekoncentrowany.

3. Udręka

Udręka jest niczym bombą zegarową. Składa się z wielu negatywnych emocji: strachu, poczucia zagrożenia, zrezygnowania, niepewności, frustracji, cierpienia…

Nikt nie może żyć w wiecznej udręce. To jest niczym śmierć za życia, która zamyka możliwość bycia wolnym, szczęśliwym i spełnionym jako osoba.

Udręka czyli toksyczne emocje

Może spodoba Ci się również: Ból emocjonalny – 5 sposobów jak sobie z nim radzić

4. Wieczne niezadowolenie

Czasami niezadowolenie może być silną motywacją, który popycha nas do zmiany, poprawy, parcia do przodu …

  • Jednakże, jeśli niezadowolenie jest chroniczne i nie działa na zasadzie motoru, to choroba ogarnia wszystko.
  • W końcu tracisz cały entuzjazm, energię i motywację do działania. Nawet sie juz nie uśmiechasz.

Bądź ostrożny. Jeśli twoje niezadowolenie jest chroniczne,prawdopodobnie cierpisz na jeden z rodzajów depresji.

5. Zazdrość

Zazdrość nie jest uczuciem właściwym, ani zdrowym. Dodatkowo, jej nieustanne odczuwanie sprawi, że Twoje poczucie własnej wartości znacznie spadnie.

Zazdrość ciągnie Cię w dół, ścieżką która wiedzie prosto w stronę cierpienia. Pragnienie posiadania czegoś, co nie należy do Ciebie, lub czego nie możesz dostać, jest destrukcyjne dla Twojego zdrowia psychicznego.

Brak umiejętności cieszenia się ze szczęścia czy sukcesu innych ludzi, bądź brak szacunku dla innych, mogą bardzo wiele o Tobie powiedzieć. Musisz nauczyć się kochać samego siebie, a także cieszyć się szczęściem innych.

6. Nieustający strach

Gdybyśmy poszukali najprostszej definicji szczęścia, pewnie brzmiałaby: brak odczuwania strachu.

Musimy jednak pamiętać, że strach ma również swój cel: jest nam niezbędny do przetrwania i alarmuje o nadchodzącym niebezpieczeństwie.

Chłopiec siedzący na krawężniku. toksyczne emocje

Ale co jeśli boisz się wszystkiego? Jeśli masz poczucie, że wszystko zawsze pójdzie źle? Że będziesz atakowany, krytykowany, porzucony? W takim wypadku całkowicie odcinasz się od możliwości bycia szczęśliwym.

7. Frustracja

Zdrowa frustracja może motywować do zmian i przezwyciężania problemów.Jednak toksyczna frustracja poprowadzi Cię na skraj Twoich lęków, utraconych marzeń i kapitulacji.
frustracja karmi się niepowodzeniami i rozczarowaniami, niespełnionymi marzeniami i nieosiągniętymi celami.

Dlatego zanim staniesz się zgorzkniałą osobą, naucz się, jak wyciągać wnioski z błędów i niepowodzeń. W ten sposób możesz pójść naprzód, wprowadzić w życie to czego się nauczyłeś, przejąć kontrolę nad swoim życiem i ponownie nastawić się na sukces.

Podsumowując, wszystkie te emocje są nam bardzo dobrze znane. Jednak wszystkie one mogą być pozytywne, o ile umiemy utrzymać je pod kontrolą. Gdy pozwolisz im przejąć stery nad Twoim życiem i zagnieździć się w umyśle, stają się toksyczne.