Zbilansowana dieta – 3 przepisy na śniadania
Odpowiednio zbilansowana dieta powinna zawiera ilość posiłków dopasowaną do aktywności i zapotrzebowania kalorycznego, a także zdrowe śniadanie, ponieważ to najważniejszy posiłek dnia.
Prawidłowo przygotowane śniadanie powinno zawierać odpowiednią ilość składników odżywczych i witamin, nie oznacza to jednak, że trzeba jeść wyłącznie nudną owsiankę. Śniadanie można bez problemu dopasować do swojego gustu.
Niezależnie od tego czy musisz przestrzegać specjalnej diety czy też nie lubisz sięgać po nowości, wśród naszych przepisów z pewnością znajdziesz ten, który pozwoli Ci lepiej zacząć dzień! Chcesz wiedzieć jak przygotować optymalny zestaw śniadaniowy? Czytaj dalej!
Zbilansowana dieta a śniadanie
Elisabette Politi, absolwentka Duke University i specjalistka od spraw żywienia, wykazała w swoich badaniach, że spożywając bogate odżywczo śniadanie można przyspieszyć pracę metabolizmu. Jak twierdzi:
“Jeśli pomijamy śniadanie, nasze ciała nie otrzymują żadnych składników odżywczych przez 15 do nawet 20 godzin. Z tego powodu ciało nie odczuwa potrzeby wytwarzania enzymów metabolizujących tłuszcz.”
Kluczowe przy wyborze śniadania w zbilansowanej diecie jest wybieranie żywności będącej źródłem składników odżywczych i witamin. W ten sposób znacznie łatwiej można zaspokoić zarówno swoje podniebienie, jak i potrzeby organizmu generowane przez jego procesy życiowe.
Jakie produkty powinno zawierać zbilansowane śniadanie?
Zbilansowana dieta powinna obejmować produkty z konkretnych grup żywnościowych. Śniadanie nie jest wyjątkiem. Podstawą zdrowego śniadania powinny być następujące grupy żywnościowe:
1. Zboża
Zboża dostarczają organizmowi węglowodanów, składników odżywczych oraz błonnika, czyli substancji, które pomagają lepiej zacząć dzień.
Oczywiście pisząc “węglowodany”, nie mamy na myśli wysoko przetworzonych i dosładzanych płatków śniadaniowych. Sięgaj wyłącznie po naturalne ziarna, takie jak owies lub żyto.
2. Nabiał
Dietetycy od lat podkreślają znaczenie produktów odzwierzęcych w codziennej diecie, dlatego na śniadanie warto wypić kubek mleka, zjeść jogurt lub kawałek sera.
3. Owoce
Porcja owoców do śniadania dostarczy ciału dawki witamin i minerałów, które naładują je energią na resztę dnia. Pamiętaj, że jadanie świeżych owoców pozwala uniknąć takich substancji jak rafinowane cukry i konserwanty, które producenci dodają do gotowych koktajli i dżemów.
Przeczytaj także artykuł: Dieta przyśpieszająca przemianę materii – jak działa?
4. Orzechy
Również orzechy są bardzo wartościowym dodatkiem do porannego posiłku. Niewielka porcja orzechów do śniadania dostarczy tłuszczów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowaniu organizmu. Co więcej, pomoże utrzymać w ryzach poziom cholesterolu.
Zbilansowana dieta – najlepsze śniadania
Wiele osób usprawiedliwia swoje złe nawyki żywieniowe tym, że zdrowa dieta jest kosztowna. To prawda, zdrowa dieta może być droga, ale wcale nie musi! Na rynku jest tyle produktów, że bez problemu znajdziesz pokarmy, które najlepiej odpowiadają Twojemu zapotrzebowaniu energetycznemu oraz zawartości portfela.
Owsianka
Owsianka to jeden z najlepszych sposobów na rozpoczęcie dnia. Dzięki połączeniu zdrowych, pełnowartościowych węglowodanów oraz owoców dostarczysz swojemu ciału nie tylko energię, lecz także witaminy.
Warto też wspomnieć, że owies wspomaga regenerację komórek i zawiera wiele cennych składników odżywczych.
Jak przygotować?
Składniki
- 1 szklanka mleka migdałowego (250 ml)
- 2 szklanki płatków owsianych (210 g)
- 1/2 łyżeczki mielonego siemienia lnianego (7,5 g)
- cynamon (do smaku)
- 1/4 kubka czerwonych owoców (37,5 g)
Przygotowanie
- Wymieszaj mleko migdałowe z płatkami owsianymi i gotuj na niewielkim ogniu.
- Kiedy owsianka będzie gotowa, dodaj siemię lniane i cynamon.
- Na koniec udekoruj danie owocami.
Jogurt grecki
Jogurt grecki to naturalny probiotyk. Jest także doskonałym źródłem białka, dlatego każda zbilansowana dieta nie może się bez niego obejść!
Ponadto, jogurt grecki jest doskonałą bazą dla różnych kulinarnych eksperymentów, dlatego przypadnie do gustu zarówno dorosłym, jak i dzieciom.
Smak jogurtu można podkręcić, dodając do niego orzechy lub świeże owoce. Dzięki zawartym w nim składnikom odżywczym, takie połączenie będzie zastrzykiem zdrowia dla ciała.
Może zainteresuje Cię również: Zdrowe nawyki wspomagające detoks organizmu
Tosty z awokado, pomidorami i serem
Składniki
- 2 kawałki pełnoziarnistego chleba
- 2 łyżki octu balsamicznego (30 ml)
- 1 duży pomidor (albo 2 małe)
- 1 łyżka oliwy z oliwek (16 g)
- sól morska i pieprz czarny (do smaku)
- 1 kubek niskotłuszczowego serka (200 g)
- 1 awokado
Przygotowanie
- Zrób tosty i odłóż na bok.
- Pomidory pokrój na ćwiartki i miksuj w misce z octem balsamicznym, oliwą z oliwek, czarnym pieprzem, oregano i solą morską, aż do uzyskania jednolitej masy o gładkiej konsystencji.
- Sos pomidorowy przełóż do żaroodpornego naczynia i zapiekaj, aż lekko zbrązowieje.
Sposób podania
- Najpierw posmaruj tosty serkiem.
- Następnie wyjmij pomidory z piekarnika i na chwilę odstaw. Poczekaj, aż ostygną do temperatury pokojowej.
- Potem na tosty z serem nałóż pastę pomidorową, a na niej ułóż plasterki awokado.
- Przed jedzeniem dopraw tosty pieprzem i solą.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- ¿Qué son los probióticos y los prebióticos? https://www.mayoclinic.org/es-es/healthy-lifestyle/consumer-health/expert-answers/probiotics/faq-20058065
- Sánchez, J. A., & Serra Majem, L. (2000). Importancia del desayuno en el rendimiento intelectual y en el estado nutricional de los escolares. Revista Española de Nutrición Comunitaria. https://doi.org/10.1016/j.physbeh.2014.11.024
- Moreiras y col., 2013. (2011). Leche desnatada. Consenso de La Sociedad Española de Nutrición Comunitaria.