Dieta przyśpieszająca przemianę materii - jak działa?

Jeśli Twój metabolizm jest mocno spowolniony powolny, możesz rozważyć wypróbowanie rozwiązania takiego jak dieta przyśpieszająca przemianę materii. W ten sposób będziesz mogła sprawdzić, czy jest to odpowiednie rozwiązanie dla Ciebie. W naszym dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, z czego konkretnie składa się ta nowa dieta.
Dieta przyśpieszająca przemianę materii - jak działa?
Maricela Jiménez López

Przejrzane i zatwierdzone przez: lekarz Maricela Jiménez López.

Napisany przez Ivan Aranaga Amengual

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Dieta przyśpieszająca przemianę materii została opracowana przez amerykańską dietetyczkę Haylie Pomroy. Jej celem było uzyskanie lepszych wyników w kwestiach takich jak zrzucanie wagi, możliwość jedzenia większych ilości pożywienia oraz ogólnie rzecz biorąc lepsze i zdrowsze odżywianie się.

Jeśli spędziłaś większość swojego życia przerzucając się z jednej diety na drugą i nie przy tym osiągając żadnego z postawionych sobie celów, to być może dieta przyśpieszająca przemianę materii będzie tym, czego szukasz.

Jest to szczególnie istotna kwestia, jeśli musiałaś wcześniej zmniejszać proporcje swoich posiłków. A do tego jeszcze dochodzi konieczność żmudnego liczenia kalorii, gramów zjedzonego tłuszczu lub każdego kęsa posiłku, który jesz, aby osiągnąć idealną wagę.

W naszym dzisiejszym artykule omówimy wszystko na temat tego, czym jest słynna dieta szybkiej przemiany materii (ang. “Fast Metabolism Diet”). Ta nowoczesna metoda dietetyczna pomoże Ci stracić do 10 kilogramów masy ciała w ciągu zaledwie 28 dni.

Jak działa opisywana dalej dieta przyśpieszająca przemianę materii? Chodzi tutaj w uproszczeniu o jedzenie określonych produktów i składników odżywczych w określonych momentach. Takie postępowanie pozwoli skutecznie stymulować i reaktywować Twój uśpiony lub spowolniony metabolizm.

Czym jest dieta przyśpieszająca przemianę materii?

Wspomniana nieco wcześniej dietetyczka Haylie Pomroy zaprojektowała idealny, zdrowy i urozmaicony plan żywieniowy. Jej celem było osiągnięcie efektu takiego, aby żywność nie była wrogiem, jeśli chodzi o utratę wagi. Zamiast tego stała się ona pewnego rodzaju “lekarstwem” i źródłem energii potrzebnej do przyspieszenia spowolnionej przemiany materii.

W oparciu o opracowaną przez siebie metodę odżywiania Haylie Pomroy napisała książkę zatytułowaną “The Fast Metabolism Diet“, która przyniosła jej zaszczytne miejsce na liście bestsellerów opublikowanej przez New York Timesa.

Autorka stwierdza na jej stronach bez ogródek:

“Będziesz mogła dużo jeść i nadal będziesz w stanie tracić na wadze. To, czego nie będziesz musiała za to zrobić, to liczenie każdego jednego grama posiłku, wartości kalorycznej lub zawartości tłuszczów, które spożywasz. “

Haylie Pomroy zapewnia nas również, że Twoje dotychczasowe przyzwyczajenia i nawyki ulegną całkowitej zmianie. A wszystko dlatego, że stosując opracowaną przez nią dietę będziesz nieustannie zmieniać to, co jesz przez cały tydzień.

Wszystko to zgodnie z prostym schematem żywieniowym, który został specjalnie opracowany pod kątem wywołania precyzyjnie zdefiniowanym zmian fizjologicznych, które pomogą Ci przyspieszyć naturalne procesy przemiany materii.

W jaki sposób działa opisywana dieta?

Zasadniczo dieta przyśpieszająca przemianę materii składa się z trzech podstawowych faz. Są one rozłożone na przestrzeni całego tygodnia od poniedziałku do niedzieli. W celu zapewnienia optymalnych rezultatów muszą być powtarzane przez cztery kolejne tygodnie.

Poniżej zaprezentujemy Ci poszczególne etapy, na bazie których opracowana została dieta przyśpieszająca przemianę materii Haylie Pomroy:

 • Faza pierwsza (poniedziałek i wtorek). Ogólnie rzecz biorąc musisz w jej trakcie jeść duże ilości owoców i węglowodanów.
 • Faza druga (środa i czwartek). Musisz jeść spore ilości białka pochodzenia zwierzęcego i warzyw o właściwościach zasadowych.
 • Faza trzecia (piątek, sobota i niedziela). Oprócz połączenia produktów i składników z obu powyższych faz, należy dodać do swojego jadłospisu większe ilości zdrowych tłuszczów i olejów.

Pamiętaj, że powinnaś powtarzać ten plan żywieniowy przez 28 kolejnych dni, aby zobaczyć efekty jego stosowania.

Czy należy dodatkowo uprawiać ćwiczenia fizyczne?

Musisz bezwzględnie uprawiać aktywność fizyczną w trakcie trwania każdej z tych faz. Możesz podzielić ją na trzy etapy w następujący sposób. Najpierw rozpocznij od treningu typu cardio. Następnie przerzuć się na ćwiczenia beztlenowe. Na koniec zastosuj dowolny rodzaj aktywności fizycznej, która powoduje rozluźnienie mięśni i relaks całego ciała.

Bez wątpienia pomoże Ci to w osiągnięciu bardziej aktywnego i zdrowego metabolizmu. A to z kolei przełoży się na zwiększenie skuteczności odchudzania.

O czym należy pamiętać podczas stosowania diety przyśpieszającej przemianę materii?

Poniżej prezentujemy kilka najważniejszych zaleceń. Musisz ich przestrzegać, jeśli chcesz, by dieta przyśpieszająca przemianę materii była naprawdę skuteczna.

Szybki metabolizm

Jedz posiłki pięć razy na dobę

Podstawowe posiłki to śniadanie, obiad i kolacja. Powinnaś także uwzględnić dwie przekąski między głównymi posiłkami, jedną rano i drugą po południu.

Zjedz coś co dwie lub najpóźniej co cztery godziny

Powinnaś odczekać co najmniej dwie godziny między posiłkami, ale maksymalnie nie dłużej, niż cztery godziny. Oczywiście ta zasada nie ma zastosowania, gdy śpisz.

Zjedz śniadanie zaraz po przebudzeniu

Musisz zjeść śniadanie w ciągu pierwszej godziny po przebudzeniu. Nie można za żadną cenę pominąć tego posiłku. Jest ono wręcz niezbędne, jeśli chodzi o szybką aktywację metabolizmu. Dieta przyśpieszająca przemianę materii opiera swoją skuteczność właśnie na śniadaniu.

Kontynuuj stosowanie tej diety przez cztery tygodnie

Musisz przynajmniej cztery tygodnie stosować opisywaną w tym artykule dietę przyśpieszającą przemianę materii. Twój organizm będzie potrzebował nieco czasu na zmianę sposobu funkcjonowania procesów metabolicznych. A okres przystosowania się do nowych zasad trwa co najmniej 28 dni.

 

Przestrzegaj ściśle zasad każdej z faz i zalecanie w niej jedzenie

Musisz ściśle przestrzegać kolejności każdego etapu tego planu żywieniowego i produktów, które spożywasz. Nie mieszaj faz, nie zmieniaj ich elementów ani nie zamieniaj kolejności. To jedyny sposób, który pozwoli Ci ujrzeć oczekiwane rezultaty.

Powiedz “tak” dla żywności ekologicznej oraz naturalnej i “nie” dla mięs przetworzonych metodami przemysłowymi.

Kobieta spożywająca sałatkę

 

Produkty całkowicie zakazane

Podobnie jak w przypadku większości zdrowych programów żywieniowych, tak samo i dieta przyśpieszająca przemianę materii zabrania kategorycznie spożywania niektórych pokarmów i produktów, takich jak:

 • Nabiał
 • Kukurydza
 • Pszenica (dozwolone są jedynie kiełki pszenicy)
 • Soja
 • Alkohol
 • Cukry rafinowane
 • Kofeina
 • Soki słodzone
 • Produkty “lekkie”
 • Suszone owoce
 • Sztuczne słodziki

Pamiętaj także o tym, aby unikać fast foodów i śmieciowego jedzenia. Jest to o tyle istotne, że tego typu produkty zawierają spore ilości niezdrowych tłuszczów, wszelkiego rodzaju cukrów i mąkę rafinowaną, które są następnie odkładane w naszych ciałach w postaci tkanki tłuszczowej i złogów.

Korzyści, jakie dieta przyśpieszająca przemianę materii oferuje naszemu zdrowiu

Haylie Pomroy wyjaśnia, że ta dieta oparta na dostarczaniu naszemu organizmowi zdrowych produktów i składników spożywczych żywności ma na celu pomóc między innymi nadnerczom, zmniejszyć obciążenia, jakim poddawana jest nasza wątroba i jednocześnie korzystnie wpłynąć na kondycję tarczycy.

Stosowanie tej diety powoduje przyśpieszone wytwarzanie hormonów trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4), które są odpowiedzialne za szybki metabolizm.

Autorka tej diety dodaje również, że opracowana przez nią dieta przyśpieszająca przemianę materii pomaga także zmniejszyć poziom stresu. A co za tym idzie obniża się w naszym organizmie poziom kortyzolu. Hormon ten jest odpowiedzialny między innymi za zapasy tłuszczu na naszym brzuchu.

Haylie Pomroy wyjaśnia również, że za pomocą jej metody można również zmniejszyć ryzyko wystąpienia wielu komplikacji zdrowych, takich jak na przykład:

 • Choroby układu sercowo-naczyniowego
 • Problemy hormonalne
 • Hipercholesterolemia
 • Cukrzyca
 • Artretyzm
 • Nietolerancja glutenu
 • Bezpłodność
 • Zaburzenia tarczycy

Jak widać na powyższych przykładach, jest to naprawdę interesująca metoda odżywiania się. Możesz uwzględnić w swojej rutynie dnia codziennego, a bez wątpienia już po miesiącu ujrzysz tego efekty.

Sugerujemy porozmawiać także z lekarzem przed rozpoczęciem stosowania tego planu żywieniowego. Pamiętaj także o tym, że aby dieta przyśpieszająca przemianę materii była wystarczająco skuteczna, potrzebujesz konsekwencji, wytrwałości i dobrego planu uprawiania aktywności fizycznej.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


 • McGuinness, O.P., and Shiota, M. (2017). Carbohydrate metabolism. In The Clinical Chemistry of Laboratory Animals, Third Edition, (CRC Press), pp. 745–776.
 • Horowitz, J.F., and Klein, S. (2000). Lipid metabolism during endurance exercise. In American Journal of Clinical Nutrition, p.
 • Mullur, R., Liu, Y.-Y., and Brent, G.A. (2014). Thyroid Hormone Regulation of Metabolism. Physiological Reviews 94, 355–382.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.