Domowy jogurt grecki – pyszny przepis

Większość osób chce zachować dobrą formę i kontrolować to, co spożywa na co dzień. Stąd też powiedzenie „Jesteś tym, co jesz”. Jeśli odżywiasz się zdrowo, prawdopodobnie jesteś osobą o generalnie zdrowych nawykach. Dziś możesz dowiedzieć się, jak wykonać pyszny domowy jogurt grecki.
Domowy jogurt grecki – pyszny przepis
Eliana Delgado Villanueva

Napisane i zweryfikowane przez dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Pomoże Ci on zmniejszyć liczbę spożywanych kalorii i węglowodanów. Jogurt to także produkt spożywczy, który pasuje do niemal wszystkiego i może być podawany na śniadanie, jako dodatek lub przekąska.

Jogurt od dawna jest używany na scenie kulinarnej w postaci deseru, ale możesz go używać do wszystkiego – wszystko zależy od Twojego gustu i upodobań. Jest to jeden z najzdrowszych produktów spożywczych, które są zalecane przez dietetyków, jako niezbędny element zbilansowanej diety.

Grecki jogurt powstaje w wyniku fermentacji mleka krowiego lub koziego i musi zawierać 9% lub więcej tłuszczu pochodzącego z mleka, ponieważ jest on dużo bardziej kremowy, gęsty i smaczny, niż tradycyjny jogurt.

Jest on również lepszy niż tradycyjny jogurt naturalny, ponieważ proces fermentacji jest mniej zautomatyzowany i zatrzymuje więcej białka i minerałów. Innymi słowy, jogurt grecki jest zdrowszy i bardziej odżywczy, niż zwykły jogurt.

Chociaż ten rodzaj jogurtu jest dostępny w sklepach (po znacznie wyższej cenie), to są osoby, które wolą go wykonać w domu. To znacznie tańszy i przyjemniejszy sposób na spożywanie jogurtu greckiego.

domowy jogurt grecki

Jest on również lepszy niż tradycyjny jogurt naturalny. Proces fermentacji jest mniej zautomatyzowany i zatrzymuje więcej białka i minerałów. Innymi słowy, jogurt grecki jest zdrowszy i bardziej odżywczy niż jego tradycyjny odpowiednik.

Chociaż ten rodzaj jogurtu jest dostępny w sklepach (po znacznie wyższej cenie), to są osoby, które wolą go wykonać w domu. To znacznie tańszy i przyjemniejszy sposób na spożywanie jogurtu greckiego.

Jak zrobić domowy jogurt grecki

Podczas wytwarzania jogurtu bardzo ważny jest proces fermentacji mleka. Upewnij się, że posiadasz maszynę do robienia jogurtu lub hermetyczny słoik oraz że masz możliwość przechowywania go w ciepłym miejscu, o stałej temperaturze.

Składniki

 • 4 ½ szklanki pełnowartościowego mleka koziego lub krowiego (900 ml)
 • ½ szklanki śmietanki (100 ml)
 • ¼ szklanki jogurtu naturalnego (50 ml)

Instrukcje w przypadku korzystania z maszyny do robienia jogurtu

 • Jeśli posiadasz w domu urządzenie do robienia jogurtu, będzie to o wiele prostsze zadanie. Musisz jedynie dodać do siebie wszystkie składniki i pozwolić im fermentować przez co najmniej osiem godzin.
 • Po upłynięciu tego czasu odcedź zawartość maszyny do oddzielnego pojemnika i wstaw do lodówki na 4 godziny.
przepis na domowy jogurt grecki

Instrukcje w przypadku robienia jogurtu bez użycia maszyny

Przygotowanie domowego jogurtu greckiego w tradycyjny sposób, tak jak robiono to od stuleci, jest niezwykle proste. Wymaga to nieco cierpliwości, ponieważ fermentacja zabiera dużo czasu. Jest to jednak zdecydowanie najzdrowsza forma jogurtu.

 • Aby zacząć, połącz ze sobą wszystkie składniki w garnku, gotuj na średnim ogniu i doprowadź do wrzenia.
 • Idealna temperatura wynosi około 85 ° C (185 ° F). Dobrze byłoby użyć termometru kuchennego, jeśli takowy posiadasz. Jeśli nie masz tego przyrządu, możesz sprawdzić temperaturę palcem, wkładając go do mleka. Jeśli możesz pozostawić palec w mleku przez co najmniej 5 sekund, wtedy temperatura jest odpowienia.
 • Po zagotowaniu pozwól mleku ostygnąć przez około 15 minut.
 • Następnie wlej mieszankę do pojemnika z hermetyczną pokrywką, umieść w ciepłym miejscu i pozwól na fermentację przez 8-10 godzin.
 • Po upływie tego czasu odcedź jogurt do osobnego pojemnika. W tym celu należy użyć gazy lub cienkiego płótna i odcedzić zawartość.
 • Możesz również odcedzić jogurt w lodówce, ponieważ proces ten może trochę potrwać.
 • Na koniec, przelej go do mniejszych słoiczków, aby wydzielić pojedyncze porcje. Pozostała ciecz to serwatka: można ją wypić lub wykorzystać do innych przepisów.
 • Teraz możesz cieszyć się pysznym jogurtem greckim w domu.

Wskazówki

 • Idealnym miejscem do procesu fermentacji jest piekarnik. Można go podgrzać do niskiej temperatury, a następnie wyłączyć i umieścić słoik z jogurtem w środku.
 • Jeśli nie posiadasz słoika z hermetyczną pokrywką możesz po prostu użyć miski, nałożyć na nią ściereczkę i uszczelnić ją plastikową folią spożywczą lub reklamówką.
 • Jeśli chcesz, aby Twój jogurt miał gęstszą konsystencję, dodaj do niego 1 lub 2 łyżki mleka w proszku. Dzięki temu mieszanka uzyska większą gęstość przed fermentacją.
 • Jeśli wolisz niskokaloryczną wersję jogurtu, możesz użyć lżejszych składników, takich jak mleko odtłuszczone i odtłuszczony jogurt naturalny.
 • O wiele łatwiej jest pracować z produktami o pojemności 1 litra.
 • Jeśli używasz mleka koziego, czas procesu fermentacji należy podwoić, do 20-24 godzin.

Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.