Skórka banana - 5 niecodziennych sposobów na jej wykorzystanie
Większość z nas już na samą myśl o bananie wpada w dobry humor. Owoc ten stanowi bowiem bardzo cenne źródło odżywczych składników i w dodatku jest niesamowicie słodki. Niewielu z nas jednak wie, że równie cenna jak pyszny kremowy miąższ jest również skórka banana.
Przez wiele lat banany były niesłusznie uważane za tuczący, pełen cukru i pustych kalorii niezalecany element diety. To krzywdzące przekonanie w ostatnim czasie uległo jednak drastycznej zmianie. Dziś owoc ten stanowi jedną z najcenniejszych podwalin zdrowej i zbilansowanej diety.
Bardzo ciekawy jest fakt, że skórka bananów jest równie cenna w witaminy i antyoksydanty jak reszta owocu. Sposobów na jej zastosowanie i wykorzystanie w codziennym życiu jest wiele. Poznaj dziś z nami pięć najpopularniejszych z nich, które pomogą ci naturalnie złagodzić objawy rozmaitych dolegliwości.
1. Skórka banana – niezawodny sposób na zaparcia
Chociaż banan powszechnie uważany jest za produkt, który w naturalny sposób pomaga zwalczyć zaparcia, jego skórka okazuje się jeszcze skuteczniejsza!
To w niej gromadzi się ogromna ilość cennego błonnika pokarmowego, który bardzo korzystnie wpływa na funkcjonowanie jelita grubego.
Błonnik pokarmowy naturalnie reguluje pracę jelit oraz stymuluje wydalanie gromadzących się w jelitach zbędnych produktów przemiany materii. Bardzo często, zwłaszcza u kobiet, prawidłowe funkcje jelit ulegają zaburzeniu i pojawiają się uporczywe zaparcia. W takim momencie warto sięgnąć po banana – całego, wraz ze skórką.
Proponowane przez nas remedium na zaparcia łączy w sobie odżywczą moc skórki banana z niesamowitymi właściwościami owsa. Zapewniamy, że na efekty nie trzeba długo czekać!
Składniki
- 1 banan razem ze skórką
- 3 łyżki płatków owsianych (30 g)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania
- Obierz banana ze skórki, pokrój go na kawałki i wrzuć je do blendera.
- Do słodkiego miąższu dodaj również kawałek dokładnie umytej skórki banana, 3 łyżki płatków owsianych oraz szklankę wody.
- Miksuj wszystkie składniki tak długo, aż otrzymasz jednolity, kremowy napój. Wypij koktajl zaraz po przygotowaniu.
- Pij koktajl o poranku, najlepiej na pusty żołądek, przez okres dwóch lub trzech tygodni. Skórka banana potrafi zdziałać cuda!
Przeczytaj koniecznie: Jak mieć zdrowe jelita? Kilka faktów
2. Skórka banana łagodzi objawy depresji
W skórce banana znajduje się cenny kwas o nazwie tryptofan, który oprócz tego, że pomaga zwalczyć bezsenność, doskonale łagodzi także przykre objawy depresji.
Co więcej, stymuluje on produkcję serotoniny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za dobre samopoczucie i pogodne nastawienie do życia.
Poznaj przepis na pyszny napar, po który warto sięgać zawsze, gdy dopada cię smutek i przygnębienie.
Składniki
- 1 szklanka wody (200 ml)
- Skórka jednego banan
- 1 łyżka miodu (25 g)
Sposób przygotowania
- Zagotuj 200 ml wody. Gdy woda zacznie bulgotać dodaj do niej skórkę banana.
- Następnie pozostaw na wolnym ogniu jeszcze przez 3 minuty. Po upływie tego czasu, zdejmij garnek z ognia.
- Odstaw wywar na 10-15 minut, przelej przez sitko i osłodź łyżką miodu.
- Pij napój w celach profilaktycznych kilka razy w tygodniu lub zawsze, gdy odczujesz pierwsze objawy depresji lub melancholii.
3. Domowy sposób na brodawki
Zawarte w skórce banana związki aktywne stanowią doskonałe naturalne remedium na brodawki. Dodatkowo w połączeniu z bakteriobójczymi mocami octu jabłkowego, ten domowy lek skutecznie usunie ze skóry nawet najbardziej oporne brodawki.
Przyjrzyj się dokładnie swojemu ciału, wylicz wszystkie nieestetyczne brodawki, których chciałabyś się pozbyć i do dzieła!
Składniki
- Skórka jednego banana
- 1 łyżka octu jabłkowego (10 ml)
Sposób przygotowania
- Odetnij kawałek dokładnie umytej skórki banana, a następnie zanurz ją w łyżce octu jabłkowego.
- Stosuj ten leczniczy okład bezpośrednio na brodawkę. Przymocuj go do skóry za pomocą plastra lub taśmy i pozostaw na całą noc. Powtarzaj zabieg tak długo, aż brodawka całkowicie zniknie.
Przeczytaj koniecznie: Brodawki – 10 naturalnych sposobów
4. Słodkie rozwiązanie na ból głowy
Wysokie stężenie potasu w skórce banana doskonale przyczynia się do skutecznego leczenia sporadycznych bólów głowy.
Co więcej, silne właściwości antyoksydacyjne naturalnie poprawiają krążenie krwi, dzięki czemu do naszego organizmu dociera więcej tlenu. A im więcej tlenu w komórkach, tym mniejsze ryzyko wystąpienia bólu głowy.
Poznaj przepis na niezawodny naturalny środek na ból głowy.
Składniki
- Skórka jednego banana
- ½ łyżeczki cynamonu (2 g)
- 1 szklanka wody (200 ml)
Sposób przygotowania
- Wlej 200 ml wody do garnka i dodaj do niej skórkę banana. Gdy dojdzie do wrzenia, zmniejsz ogień i gotuj jeszcze przez około 3 minuty.
- Po upływie tego czasu, usuń wywar z ognia i dodaj do niego odrobinę cynamonu.
- Przecedź wywar. Pij go zawsze po pierwszym, najwcześniejszym sygnale zbliżającego się bólu głowy.
5. Sposób na retencję płynów w organizmie
Zawarte w skórce banana składniki mineralne doskonale kontrolują stany zapalne organizmu, dzięki czemu są w stanie naturalnie i skutecznie zwalczać nadmierne zatrzymywanie wody w tkankach organizmu.
Dzięki ich absorbcji następuje wyrównanie poziomu elektrolitów w organizmie. Fakt ten wpływa na sprawniejsze funkcjonowanie układu krążenia oraz układu limfatycznego.
Przygotuj leczniczy wywar ze skórki banana, a znów poczujesz się lekka i zgrabna.
Składniki
- 3 skórki banana
- 2 szklanki wody (500 ml)
Sposób przygotowania
- Do garnka wlej pół litra wody i dodaj 3 skórki banana. Doprowadź do wrzenia a następnie gotuj jeszcze przez 5 minut.
- Po upływie tego czasu odstaw wywar do ostudzenia.
- Pij wywar z bananowych skórek 2 lub 3 razy dziennie.
Teraz, gdy znasz już cenne zastosowania bananowych skórek, masz okazję w pełni wykorzystywać niesamowite właściwości tych tropikalnych owoców. Sięgaj po nie jak najczęściej, ponieważ stanowią one prawdziwą skarbnicę zdrowia, pięknego wyglądu i dobrego humoru!
Przeczytaj koniecznie: Jeden banan dziennie – w czym może ci pomóc?
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Tee, T. P., & Hassan, H. (2011). Antidepressant-Like Activity of Banana Peel Extract in Mice. American Medical Journal. https://doi.org/10.3844/amjsp.2011.59.64
-
Kapadia, S., Pudakalkatti, P., & Shivanaikar, S. (2015). Detection of antimicrobial activity of banana peel (Musa paradisiaca L.) on Porphyromonas gingivalis and Aggregatibacter actinomycetemcomitans: An in vitro study. Contemporary Clinical Dentistry. https://doi.org/10.4103/0976-237X.169864
-
Phuaklee, P., Ruangnoo, S., & Itharat, A. (2012). Anti-inflammatory and antioxidant activities of extracts from Musa sapientum peel. Journal of the Medical Association of Thailand = Chotmaihet Thangphaet.