Rzucamy palenie! Pomocny herbaciano-owocowy napój

W miarę możliwości staraj się zmieniać nawyki, które znajdują swoje połączenie z samym paleniem papierosów. Staraj się panować nad rozdrażnieniem, żeby nie sprawiło, że po raz kolejny wrócisz do nałogu.
Rzucamy palenie! Pomocny herbaciano-owocowy napój
Valeria Sabater

Napisane i zweryfikowane przez psycholog Valeria Sabater.

Ostatnia aktualizacja: 24 września, 2022

Z pewnością przyznasz, że rzucić palenie, to niełatwa rzecz. Choć wiele osób w ramach noworocznych postanowień decyduje się rzucić palenie, to najczęściej po niedługim czasie sięga po kolejnego papierosa. Żeby zerwać z tym nałogiem potrzeba silnej woli, determinacji, a także wsparcia rodziny i przyjaciół w walce z syndromem odstawienia.

Chyba najważniejszą kwestią w zrywaniu z nałogiem jest odkrycie metody, która będzie najodpowiedniejsza dla samego palacza. Niektórzy próbują sposobów takich jak plastry nikotynowe, e-papierosy, a nawet hipnoza.

Niezależnie od tego jakie okażą się Twoje potrzeby, warto dołączyć do arsenału naturalne rozwiązania, które działają wspomagająco, gdy ktoś postanawia rzucić palenie. Choć same w sobie nie sprawią, że ktoś przestanie sięgać po papierosy, to skutecznie pomagają w zwalczaniu tak zwanego syndromu odstawienia.

Z tego powodu w dalszej części tego artykułu chcemy się z Tobą podzielić przepisem na taki wspomagający napój. Ten smaczny napar z herbaty i owoców pomoże Ci się zrelaksować, gdy pojawią się pierwsze symptomy odstawienia.

3 niezwykle ważne kroki, które pomogą Ci rzucić palenie

Kobieta łamie papierosa

Ile razy próbowałaś rzucić palenie? Być może podchodziłaś do tego już wiele razy. Jednakże nasze ciało nie zdoła zapanować nad tym poważnym uzależnieniem, jeżeli najpierw nie przygotujemy się do tej walki psychicznie.

Żeby odpowiednio przygotować nasz umysł, niezbędne jest zdobycie ważnych informacji na temat każdego etapu zrywania z nałogiem. Powinnaś wiedzieć czego się spodziewać na danym etapie, jakie trudności mogą się nadarzyć i z jakich pomocy skorzystać, by ostatecznie osiągnąć upragniony cel.

Zwróć więc szczególną uwagę na trzy podane poniżej rady. Mogą Ci się okazać niezwykle przydatne.

Rzucając palenie ciesz się z codziennych małych sukcesów

Na nic się zda oświadczanie: “postanowiłam, że nie sięgnę po papierosa przez najbliższy miesiąc”. Każdy taki wybrany przez Ciebie przedział czasowy zawsze zaczyna się zaledwie od jednego dnia. Lepiej więc postanów, że nie zapalisz przez najbliższe 24 godziny. Stawiaj sobie realistyczne cele!

Przeczytaj również artykuł: Palenie tytoniu znacznie skraca Twoje życie

Walcz krok po kroku. Skup się na “tu i teraz”, zwracaj uwagę na to jak się czujesz w danym momencie, a nie na wygórowanych celach takich jak niepalenie przez miesiąc. Twoim celem jest walka ze złym nawykiem, lepiej więc skupić się na celach krótkoterminowych!

Co zazwyczaj sprawia, że sięgasz po papierosa?

Zawsze dochodzi do momentów krytycznych, w których najbardziej będziesz potrzebowała papierosa. Często są to sytuacje możliwe do przewidzenia, w których palacz potrzebuje uspokoić swoje emocje i właśnie wtedy sięga po papierosa. Oto niektóre z nich:

  • Nad ranem, tuż po przebudzeniu.
  • Podczas picia kawy.
  • W trakcie przerwy w pracy.
  • W czasie wolnym.
  • W towarzystwie innych palaczy.

Rzucając palenie utrzymuj etapy bez papierosa

Nikotyna utrzymuje się w organizmie od 3 do 5 dni. Tak więc jest to czas prawdziwej walki i sprawdzianu Twojej silnej woli i determinacji. W tym szczególnym przedziale czasowym na pewno przyjdzie Ci się zmierzyć z:

  • Niepokojem.
  • Stanami obniżonego nastroju występującymi w ciągu całego dnia.

Nikotyna ma bezpośredni wpływ na wytwarzanie przez mózg serotoniny – hormonu szczęścia, który pozwala nam się zrelaksować. Kiedy więc przestajemy dostarczać nikotynę do organizmu, pojawia się niedobór serotoniny w mózgu, a co za tym idzie, czujemy się podenerwowani i pobudzeni, trudno osiągnąć stan ukojenia czy relaksu.

Rzuć palenie stosując napój z herbaty i owoców

Dzbanek napoju

Napój, który chcemy Ci zaprezentować i który skutecznie pomaga, gdy chcesz rzucić palenie zawiera naturalne składniki, które między innymi pomagają stawić czoła trudnościom pojawiającym się w czasie odstawiania papierosów.

Właściwości tego napoju sprawiają też, że organizm łatwiej wydala nikotynę i pomaga łagodzić efekty tak zwanego syndromu odstawienia.

Zwróć uwagę na to, jakich składników użyjemy do przygotowania naszego wspomagającego napoju i jaki efekt wywołują one w naszym ciele:

  • Cytryna i pomarańcza to cytrusy bogate w witaminę C i antyoksydanty, które stanowią nieocenioną pomoc w procesie oczyszczania organizmu z zalegających w nim toksyn, włącznie z oczyszczaniem układu oddechowego. Cytrusy pomagają wydalić nikotynę i zregenerować zniszczenia, jakich dokonał w organizmie dym papierosowy.
  • W naszym napoju znajdzie się marchew. Charakteryzuje się ona właściwościami przeciwzapalnymi i oczyszczającymi. Pomaga ona zalkalizować organizm, podwyższa poziom czerwonych krwinek, co jest niezbędne dla niedotlenionego ciała palacza.
  • Uzależnienie od nikotyny powoduje duże zniszczenia w komórkach i w poszczególnych układach naszego organizmu. Regularne jedzenie winogron przyspiesza regenerację komórek i tkanek naszego ciała dzięki zawartym w nich antyoksydantom, witaminom i resweratolowi.
  • Dopamina jest neuroprzekaźnikiem, którego działanie również jest zmienione pod wpływem przyjmowanej do organizmu nikotyny. Regularne jedzenie korzenia żeń-szenia pomaga kontrolować i przywrócić właściwy poziom dopaminy w organizmie i lepiej walczyć z nałogiem.
  • W naszym wspomagającym napoju nie zabraknie też korzenia imbiru. Ten składnik ma szczególne znaczenie w radzeniu sobie z syndromem odstawienia. Ponadto wspomaga pracę układu trawiennego i redukuje uczucie niepokoju, nudności czy wymioty.

Składniki

  • 1 cytryna
  • 1 pomarańcza
  • 1 marchew
  • 1 łyżeczka imbiru w proszku (5g)
  • 1 łyżeczka żeń-szenia (5g)
  • 15 winogron
  • 1 litr wody
  • 3 kostki lodu

Sposób przygotowania

  • W pierwszej kolejności wyciśnij sok z cytryny i pomarańczy. Zachowaj skórkę z cytryny i pokrój ją na wąskie paski.
  • Następnie przy pomocy blendera uzyskaj sok z marchwi
  • Teraz w blenderze zmiksuj sok z pomarańczy, cytryny, zmiksowaną marchew, żeń-szeń, imbir i winogrona. Dodaj litr wody i miksuj do uzyskania jednolitej konsystencji.
  • Otrzymasz smaczny napój o intensywnym smaku. Przelej go teraz do dzbanka i dodaj pokrojoną skórkę cytryny i kostki lodu.
  • Pijąc ten smaczny orzeźwiający napój wielokrotnie w ciągu dnia, pomożesz organizmowi w procesie oczyszczania i ograniczysz przykry i trudny do zniesienia efekt odstawienia.

Ten prosty przepis pomoże Ci przygotować smaczny napój, pomocny w czasie, gdy postanowisz rzucić nałóg, jakim jest palenie papierosów!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Barnes, J., Dong, C. Y., Mcrobbie, H., Walker, N., Mehta, M., & Stead, L. F. (2010). Hypnotherapy for smoking cessation. Cochrane Database of Systematic Reviews. https://doi.org/10.1002/14651858.CD001008.pub2
  • McEvoy, C. T., Schilling, D., Clay, N., Jackson, K., Go, M. D., Spitale, P., … Spindel, E. R. (2014). Vitamin C supplementation for pregnant smoking women and pulmonary function in their newborn infants: A randomized clinical trial. JAMA – Journal of the American Medical Association. https://doi.org/10.1001/jama.2014.5217
  • Cooperstone, J. L., Goetz, H. J., Riedl, K. M., Harrison, E. H., Schwartz, S. J., & Kopec, R. E. (2017). Relative contribution of α-carotene to postprandial Vitamin A concentrations in healthy humans after carrot consumption. American Journal of Clinical Nutrition. https://doi.org/10.3945/ajcn.116.150821

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.