Pestki winogron — dlaczego warto jej jeść?

Dzięki bogactwu w antyoksydanty pestki winogron mogą pomóc w zatrzymaniu uszkodzenia komórek i w ten sposób zapobiec rozwojowi wielu nowotworów, w tym raka piersi, skóry czy prostaty.
Pestki winogron — dlaczego warto jej jeść?

Napisany przez Carolina Betancourth

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Któż z nas nie lubi winogron? Są cudownie słodkie i chrupiące! Jest jednak jedno ale… pestki winogron. Wielu z nas je wypluwa, a obecnie nawet można kupić specjalną odmianę winogron bezpestkowych. W przeciwieństwie do samego miąższu pestki rzeczywiście nie mają zbyt przyjemnego smaku.

Dziś wiemy już, że ta część owocu, która najczęściej ląduje w koszu, niesie ze sobą najwięcej dobroczynnych dla nas właściwości. Wszystko to dzięki dużemu stężeniu składników odżywczych, które w nich znajdziemy. Pestki winogron są więc fantastycznym uzupełnieniem diety!

Co więcej, również firmy kosmetyczne i farmaceutyczne chętnie po nie sięgają i wykorzystują je do produkcji lekarstw i kosmetyków. Ponadto liczne badania dowodzą, że ten naturalny produkt kryje w sobie naprawdę wielką moc.

To tylko kilka z jego zalet, w dalszej części artykułu znajdziesz ich o wiele więcej!

Pestki winogron — nie rezygnuj z nich!

Specjaliści zdecydowanie zalecają spożywanie pestek w ich naturalnej postaci, jako że mimo lekko gorzkiego smaku dostarczą organizmowi wielu cennych składników. Te z kolei wspomagają pracę wielu narządów wewnętrznych.

Wypluwasz pestki winogron? Poznaj siedem powodów, dla których nie warto tego robić. Od dziś z pewnością już nie wyrzucisz ani jednej z nich!

1. Pestki winogron są bogate w przeciwutleniacze

Pestki winogron są bogate w związki zwane polifenolami, proantocyjanidami i tokoferolami. Należą one więc do grupy silnych przeciwutleniaczy. Ponadto mają one zdolność do ochrony organizmu przed uszkodzeniami oksydacyjnymi spowodowanymi działaniem wolnym rodników.

Również dostarczają sporej ilości witaminy C i beta-karotenu, które neutralizują szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych, mających bezpośredni wpływ na nasze zdrowie.

2. Pomagają w oczyszczaniu krwi

Erytrocyty - czerowne komórki krwi

Dzięki składnikom odżywczym i wysokiej zawartości antyoksydantów pestki winogron mają zdolność do oczyszczania krwi ze zbędnych składników, resztek medykamentów i innych szkodliwych elementów, które mogą się w niej gromadzić.

Z tego powodu są polecane tym osobom, które są szczególnie narażone na rozwój chorób serca. Pestki te pobudzają między innymi krążenie krwi i zapobiegają tworzeniu się skrzepów.

3. Pomagają w profilaktyce antynowotworowej

Również dzięki wysokiemu stężeniu antyoksydantów winogrona znajdują się na liście produktów przeciwdziałającym występowaniu raka piersi, prostaty czy skóry.

Jedzenie pestek winogron może spowolnić działanie wolnych rodników i zatrzymać uszkodzenie komórek. Zmiany te są jednym z głównych powodów rozwoju zmian nowotworowych w organizmie.

4. Redukuje szkodliwy wpływ palenia papierosów

Szkielet pali papierosa

Zarówno osoby palące czynnie, jak i biernie skorzystają z właściwości pestek winogron. Nasionka te mają również zdolność do zmniejszania szkodliwych skutków, jakie wywołują toksyczne związki znajdujące się w papierosach.

Dzięki właściwościom oczyszczającym krew większość nagromadzonych toksycznych substancji zostaje wyeliminowana, chroniąc niejako nasz organizm.

5. Działają przeciwbakteryjnie i przeciwzapalnie

Pestki winogron posiadają między innymi właściwości przeciwbakteryjne, które mogą pomóc w profilaktyce i leczeniu wszelkiego rodzaju infekcji.

Oprócz tego właściwości przeciwzapalne zwalczają stany zapalne występujące w organizmie. Ponadto mogą okazać się skuteczne również w walce z następującymi schorzeniami:

6. Zapobiegają przedwczesnemu starzeniu

Zmarszczki wokół oka

Właściwość tę przypisuje się głównie przeciwutleniaczowi OPC – najsilniejszemu odkrytemu antyoksydantowi. Hamuje on działanie cząsteczek i zapobiega zjawisku przedwczesnego starzenia się skóry, narządów, tkanek i komórek.

Ze względu na tę zdolność pestki winogron powinny być spożywane z należytą regularnością, co umożliwi utrzymanie młodego wyglądu, a także zapobiegnie pojawianiu się przedwczesnych zmarszczek na całym ciele.

7. Ochrona dla płuc

Dzięki swoim przeciwbakteryjnym, przeciwhistaminowym i przeciwalergicznym właściwościom pestki winogron wzmacniają płuca, a także chronią je przed wieloma infekcjami i chorobami, które mogą pogorszyć ich funkcjonowanie.

Dzięki zdolnościom do wzmacniania układu odpornościowego, pestki te niwelują prawdopodobieństwo zachorowania na grypę, przeziębienia, a także na inne dolegliwości związane z układem oddechowym.

Jak spożywać pestki winogron?

Winogorno z pestkami

Pestki winogron najlepiej spożywać w naturalnej postaci, czyli razem z całymi winogronami. W różnych sklepach zielarskich i ze zdrową żywnością dostępne są kapsułki lub wyciągi z pestek winogron, które można również uwzględnić w codziennej diecie.

Maksymalna dawka produktu wynosi 300 mg na dobę, jednak jeżeli są spożywane w naturalnej postaci, ilość ta nie obowiązuje. Najlepiej spożywać pestki winogron jako dodatek do:

  • koktajli mlecznych
  • zup
  • deserów

Nie wahaj się po nie sięgnąć! Ich smak może nie należy do najprzyjemniejszych, ale jest do zniesienia. Znając teraz wszystkie korzystne właściwości, jakie oferują Twojemu ciału, zacznij z nich korzystać już dziś!


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.