Stan zapalny – produkty, które go złagodzą

· Sierpień 2, 2015
Miejscowe stosowanie na skórę imbiru pomaga w leczeniu oparzeń. Z kolei spożywając go, możemy zmniejszyć stan zapalny, który występuje po wysiłku fizycznym oraz wszelkiego rodzaju bóle stawów.

Przewlekły stan zapalny może zaburzyć między innymi mechanizmy stymulujące głód oraz pracę hormonów odpowiedzialnych za regulację metabolizmu. Z kolei ostry stan zapalny jest bezpośrednio związany z poszczególnymi chorobami: od trądziku i alergii po zaburzenia jelitowe, choroby neurologiczne, autoimmunologiczne, itp. Można jednak naturalnie neutralizować skutki stanów zapalnych w organizmie poprzez odpowiednią dietę, bogatą w produkty zwalczające wolne rodniki i wywołujące reakcję zapalną toksyny. Poniżej przedstawiamy 8 produktów, które doskonale łagodzą rozmaite procesy zapalne w organizmie.

1. Zwalcz stan zapalny jagodami

Jagody i inne podobne im owoce są niezwykle bogatym źródłem przeciwutleniaczy, które z kolei zwalczają wolne rodniki. Co więcej, doskonale łagodzą również stan zapalny organizmu. Stosując dietę bogatą w tego typu owoce, przyczyniamy się do obniżenia wskaźnika reakcji zapalnych znanego pod nazwą TNF-alfa.

2. Soja

2#:stan-zapalny.jpg

Wszystkie rośliny strączkowe są bogatym źródłem roślinnych związków przeciwzapalnych zwanych fitozwiązkami. Naukowcy wskazują jednak na soję jako na produkt mający największą zdolność do zmniejszenia stanu zapalnego (obniża ona poziom CRP we krwi, czyli białka C-reaktywnego, będącego wskaźnikiem toczącej się w organizmie reakcji zapalnej). Inną zaletą roślin strączkowych jest to, że są one doskonałym zamiennikiem dla mięsa. To właśnie spożywanie mięsa jest najczęstszą przyczyną występowania w organizmie procesów zapalnych.

3. Łosoś

Łosoś jest bogatym źródłem kwasów tłuszczowych omega-3. Pamiętaj o jego regularnym spożywaniu, ponieważ często nasz organizm nie jest w stanie odpowiednio przetwarzać tych kwasów pochodzących z roślinnych źródeł. Są one jednym ze składników zwalczających stan zapalny organizmu.

4. Bazylia

3#:stan-zapalny.jpg

Wiele ziół i przypraw, takich jak na przykład bazylia, zawiera spore ilości filozwiązków o właściwościach antyoksydacyjnych. Rozmaryn, tymianek, kurkuma, oregano czy cynamon są naturalnymi środkami przeciwzapalnymi. Bazylię jednak w odróżnieniu do pozostałych przypraw możemy zjadać na surowo, co sprawia, że najlepiej ze wszystkich ziół łagodzi ona stan zapalny organizmu.

5. Imbir

Ten ostry w smaku korzeń zyskał spore grono miłośników dzięki swoim właściwościom łagodzącym nudności oraz stan zapalny organizmu. Liczne badania wskazują na jego związek z obniżeniem reakcji zapalnej po wysiłku fizycznym oraz łagodzeniem bólu stawów wywołanych przewlekłym stanem zapalnym, osteoporozą i reumatoidalnym zapaleniem stawów. Naukowcy jednak nie zdołali jeszcze ustalić, który ze składników imbiru posiada te cudowne właściwości przeciwzapalne, prawdopodobnie jest nim aktywny składnik rośliny – gingerol.

6. Czereśnie

4#:stan-zapalny.jpg

Owocami, które obok jagód wyróżniają się wśród naturalnych środków zwalczających stan zapalny organizmu, są czereśnie. Te czerwone mięsiste owoce nie tylko są bogatym źródłem antocyjanów (typ fitozwiązków), ale również wydzielają silną dawkę związków przeciwzapalnych. Pamiętaj, że wiśnie zawierają jeszcze wyższe stężenie różnych typów antocyjanów – dlatego też, spożywając je dostarczysz organizmowi podwójnej dawki składników, które zwalczają stan zapalny.

7. Orzechy

Orzechy mają najwyższe stężenie kwasów tłuszczowych omega-3 ze wszystkich roślin, posiadają ponad 10 fitozwiązków o właściwościach antyoksydacyjnych i polifenole, które również pełnią ważną rolę w walce z procesem zapalnym.

8. Herbata

5#:stan-zapalny.jpg

Między posiłkami możesz wykorzystać o walki ze stanem zapalnym rozmaite rodzaje herbat: zieloną, białą, czarną i czerwoną. Zawierają one związki polifenolowe, które znajdują się w liściach herbaty chińskiej (Camellia sinensis) i doskonale zwalczają stan zapalny.