Rozwój dziecka - 4 produkty toksyczne i niebezpieczne

Istnieją produkty, które uważa się za toksyczne i niebezpieczne podczas pierwszych miesięcy życia dziecka. Istnieją też cztery rodzaje pokarmu, który należy podawać, aby zapobiegać chorobom.
Rozwój dziecka - 4 produkty toksyczne i niebezpieczne
Elisa Morales Lupayante

Napisane i zweryfikowane przez pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Rozwój dziecka to zagadnienie, które jak najbardziej powinno nas interesować. To od nas bowiem zależy, czy nasz maluszek będzie dobrze odżywiony, zdrowy i zadowolony.

Proces dojrzewania układu pokarmowego dziecka sprawia, że nie jest ono w stanie podczas pierwszych miesięcy swojego życia strawić wszystkich produktów spożywczych.

Ponadto, w pierwszych miesiącach życia mleko matki zaspokaja wszystkie potrzeby żywieniowe noworodka.

Z czasem, rozwój dziecka sprawia, że chce ono spróbować wszystkich rodzajów pożywienia, jakie pojawiają się na naszych talerzach, dlatego też krok po kroku pozwalamy mu spróbować. O czym jednak należy pamiętać to fakt, że nie wszystko jest dla dziecka dobre, zdrowe i pożyteczne.

Istnieje nawet grupa produktów, które można uznać za toksyczne i niebezpieczne dla malca.

Te właśnie produkty powinny zostać wyeliminowane z diety maluszka dla jego zdrowia i rozwoju. Zamiast nich, należy włączyć do jego odżywiania pokarm bogaty w wapń, który wspomoże budowanie jego kości i wzmacnianie ich.

Korzystnie wpłynie to na całe jego ciało oraz na delikatny, formujący się dopiero układ nerwowy.

Jeżeli czujesz, że nie masz jeszcze dostatecznej wiedzy na temat tego, jakie pokarmy są niebezpieczne dla Twojego dziecka, nie martw się. Podamy Ci 4 najważniejsze, których należy unikać aby zapobiegać chorobom.

Rozwój dziecka – 4 produkty toksyczne i niebezpieczne

Zapoznaj się z listą produktów, których nigdy nie należy podawać dziecku. Usuwając je z jego jadłospisu zadbasz o zdrowie i dobre samopoczucie maluszka.

1. Soki owocowe i napoje gazowane

Oczywiście, soki są wykonane z owoców. Nie oznacza to jednak, że są zdrowe, wolne od cukru i całkowicie zdrowe. Błonnik, jaki zawierają świeże owoce prawie całkowicie traci się w procesie produkcji soków. Wartości odżywcze są natomiast zastępowane przez cukier.

Puszkowane napoje gazowane nie są zdrowe dla dziecka

W przypadku niektórych dzieci soki owocowe mogą również wywoływać biegunkę – w zależności od stanu ich żołądka oraz sposobu odżywiania. Tak czy inaczej warto ograniczyć ich spożycie do minimum.

Nie daj się oszukać zapewnieniami w stylu, że soki zawierają witaminę C oraz inne witaminy, których potrzebują Twoje dzieci. Amerykańska Akademia Pediatrii zaleca dzieciom poniżej 6. miesiąca życia picie jedynie mleka matki bądź – w razie potrzeby – specjalnie przygotowanego mleka dla niemowląt.

Dzieci w wieku od 6 do 12 miesięcy mogą otrzymywać niewielkie ilości wody, nadal jednak mleko matki powinno być głównym pokarmem malucha.

2. Kiełbasy i wędliny

Żywność twarda, lepka, sypka bądź w dużych kawałkach może być dla dzieci niebezpieczna. Z łatwością może bowiem doprowadzić do zakrztuszenia (wyobraź sobie na przykład malca połykającego kawałek surowej marchewki).

Dlatego właśnie nie należy dawać najmłodszym pożywienia takiego jak kiełbasa, duże kawałki mięsa czy sera, całe winogrona, prażona kukurydza, surowe, twarde warzywa. Tym bardziej nie dawaj dziecku orzechów ani nasion.

Kiełbasa to niezdrowy produkt dla dziecka

Gdy już zaczniesz podawać dziecku pożywienie, które może łapać palcami, upewnij się, że wszystko jest pocięte na małe kawałeczki. Bardzo ważne, żeby utrzymywać restrykcyjną dietę, starannie dobierając podawane produkty. Najlepiej, żeby była lekkostrawna i zróżnicowana.

Może zainteresuje Cię również artykuł: Słoik szczęścia – Twoje dzieci go pokochają!

3. Choć może wydaje się to oczywiste – nie dawaj dziecku cukru

Podawanie dziecku słodyczy i produktów zawierających duże ilości cukru może wywołać wahania poziomu glukozy we krwi oraz świadczy o wielkiej nieodpowiedzialności rodziców, którzy podają tę substancję niczego nieświadomym malcom.

Pamiętaj, że podniebienie dziecka ulega nieustannym zmianom i nadal się kształtuje. Słodki smak jest jednak czymś, co pociąga dzieci, ponieważ przypomina smakiem mleko matki. Dziecko odruchowo więc będzie go poszukiwać.

Dziecko je, sposób żywienia dziecka

Cukier jest substancją szkodliwą i nie zaleca się go dzieciom. Rozwój dziecka jest ściśle związany z tym, co spożywa, więc należy unikać podawania mu słodyczy, cukierków, napojów gazowanych, deserów, słodkich koktajli i innych tego typu pokarmów. Mogą one wywoływać zaburzenia snu a także poważne choroby.

Koniecznie zajrzyj też do artykułu: Cukier – 6 oznak, że spożywasz go za dużo

Cukier w niewielkich ilościach nie wyrządza dużych szkód osobom dorosłym. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku zagadnienia, jakim jest rozwój dziecka i jego odżywianie, nie potrzebuje ono tej substancji.

Najważniejsze dla dziecka jest:

Jeżeli dodajemy do diety najmłodszych cukier biały, może się pojawić zwiększona tolerancja na tę substancję, a co za tym idzie – również zapotrzebowanie na nią. Z czasem mogą się pojawić zaburzenia zdolności poznawczych, niechęć do sięgania po owoce i warzywa, problemy z uzębieniem takie jak próchnica, zapalenie dziąseł, kamień nazębny.

4. Słodkie desery i przekąski – z galaretką włącznie

Większość galaretek wykonana jest prawie w całości z cukru, barwników i sztucznych konserwantów. Żelatyna sama w sobie stanowi niewielką część tego deseru.

Jeżeli zdecydujesz się samodzielnie przygotować galaretkę w domu, wykorzystując do tego naturalny sok owocowy, oszczędzisz sobie i dziecku sztucznych konserwantów. Nadal jednak jest to sok owocowy i cukier. Wcześniejszy punkt wyjaśnił Ci już, dlaczego warto unikać tego środka.

Galaretka nie jest zdrowa dla dziecka

Oczywiście, to prawda, że galaretka jest dla dziecka bardzo łatwa do połknięcia. Istnieją jednak zdrowe alternatywy, którymi doskonale możesz ją zastąpić. Maluszkowi na pewno będzie to smakować, a przy tym spełni wymagające normy zdrowego odżywiania:

  • Upiecz jabłko, następnie zrób z niego puree i posyp odrobiną cynamonu.
  • Deser ten jest naturalnie słodki, a przy tym zawiera błonnik, witaminy i wspaniałą, kremową konsystencję.

Obrazek tytułowy dzięki uprzejmości © wikiHow.com


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.



Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.