Cukier – 6 oznak, że spożywasz go za dużo

· Grudzień 7, 2016
Oznaki spożywania zbyt dużej ilości cukru są podobne do tych wywoływanych przez uzależnienie od narkotyków. Co gorsza, cukier dodawany jest do większości żywności.

Pierwszą rzeczą, o jakiej poinformuje Cię dietetyk lub profesjonalny trener, to prawdopodobnie to, że za dużo przesiadujesz w biurze, i że cukier powinien być unikany w Twojej diecie. To trucizna dla Twojego zdrowia.

Poza powodowaniem nadwagi, cukier posiada negatywny wpływ na inne aspekty. Twoja krew zawiera wysoce wrażliwe elementy.

Czasami jednak możesz nie zdawać sobie sprawy z negatywnych skutków, które mogą się pojawić, jeśli cukier spożywany jest w nadmiernej ilości. Być może jedyne niebezpieczeństwo, które kojarzysz z cukrem to cukrzyca i jeśli na nią nie cierpisz, to wydaje Ci się, że cukier jak spożywasz mieści się w „zdrowej” normie.

To prawda, że cukrzyca jest jednym z symptomów związanych ze spożywaniem nadmiernej ilości cukru. Jednak zanim sięgniesz ekstremum, pojawia się seria skutków ubocznych, które mogą utrudniać Ci wykonywanie codziennych obowiązków, w sposób, w jaki być sobie tego życzył.

Może się jednak zdarzyć, że nigdy nie zdasz sobie sprawy z tego związku, ponieważ konsumpcja cukru jest naturalna w naszej kulturze.

Cukier spożywany w zbyt dużej ilości – symptomy

1. Ogólne zmęczenie

Ból głowy

Efekt, jaki wywołuje przypomina trochę narkotyk stymulujący. Na początku odczuwasz duży przypływ energii, jednak szybko spada on poniżej normalnego poziomu.

Zatem po początkowym skoku, doświadczasz nagłego spadku energii. Ogólna reakcja na tego rodzaju zmęczenie to picie napojów gazowanych lub innych stymulantów, które są również bogate w cukier. Błędne koło zaczyna się więc od nowa.w

Dlatego proponujemy picie kawy ze słodzikami bez cukru, lub inne produkty pomagające przywrócić energię.

2. Ciągła ochota na jedzenie słodyczy

Jak wspomnieliśmy wcześniej, mówimy o substancji, która wywołuje efekty podobne do tych wywoływanych przez narkotyk. Zatem jeśli łapiesz się na tym, że masz cały czas ochotę na jedzenie słodyczy, może to być znak, że spożywasz za dużo cukru. Być może już się od niego uzależniłeś w pewien sposób.

Przyczyna leży w pochodzeniu naszego gatunku. Potrzebujemy glukozy, aby przetrwać. Im więcej jemy, tym bardziej nasz mózg mówi nam, by gromadzić na zapas.

Dlatego cukier dodawany jest nawet do produktów, o których nigdy byś nie pomyślał, np. słone przekąski czy nawet mięso.

3. Huśtawka nastrojów

Huśtawka nastrojów

Jak powiedzieliśmy, im więcej jesz, tym bardziej tego pragniesz. Oznacza to, że jeśli zjadłeś coś słodkiego, jesteś w lepszym nastroju. Z drugiej strony, jeśli tego nie otrzymujesz, zaczynasz być drażliwy.

Zabawne jest, że Twój nastrój uzależniony jest od jakiegoś jedzenia. Wszystko, co zostało komercyjnie przetworzone, zawiera glukozę, co oznacza, że tego typu huśtawka może pojawić się wraz z konsumpcją jakiegokolwiek jedzenia.

4. Przybierasz na wadze

Jak tylko Twój mózg otrzyma wystarczającą ilość cukru, by sprawnie funkcjonować, to co pozostaje, jest traktowane w procesie metabolizmu jako tłuszcz. Ponieważ trzustka nie jest w stanie wydzielić wystarczająco dużo insuliny, aby to strawić, Twoja wątroba kataloguje to jako tłuszcz.

Nie panikuj – nadal możesz jadać kilka owoców dziennie oraz stracić wagę. Glukoza zawarta w w owocach nie jest tak szkodliwa, jak ta dodawana do ciast i żywności przetworzonej.

5. Twoja skóra cierpi, jeśli jadasz za dużo cukru

Trawienie cukru wymaga obecności insuliny. To potężna substancja, która pojawia się w Twoim ciele, kiedy jadasz za dużo cukru. Wiele ludzi jest na jej punkcie bardzo wrażliwa, w rezultacie ich skóra zaczyna być sucha oraz łuszczy się.

To prawda, że możesz kupić mnóstwo kosmetyków na suchą skórę, my jednak sugerujemy, że zanim się do tego posuniesz, ogranicz spożycie cukru i zobacz czy to było właśnie powodem.

6. Twoje ciśnienie krwi jest wyższe

Ciśnienie krwi

Bez wątpienia słyszałeś o tym, że sól nie jest dobra na ciśnienie, lecz wiedziałeś o tym, że cukier jest nawet gorszy? Badania wykazują, że ponieważ cukier jest trudniej poddawany przemianie materii, serce poddawane jest większej presji. To w efekcie podnosi Twoje ciśnienie krwi.

Problemy, które pojawiają się w efekcie tego zjawiska są dzisiaj bardzo powszechne. Rzadko jednak ludzie dostrzegają ten związek.

Istnieje mnóstwo rzeczy, które powodują wysokie ciśnienie, jest jednak jasne, że będąc nieświadomym tego, co się jada, ryzykujemy pojawienie się wielu skutków ubocznych.