Słoik szczęścia - Twoje dzieci go pokochają!

Słoik szczęścia to nie tylko modny gadżet, ale i świetny sposób na wyrażenie emocji i wspólną zabawę z dziećmi.
Słoik szczęścia - Twoje dzieci go pokochają!

Ostatnia aktualizacja: 19 listopada, 2017

Słoik szczęścia to w ostatnim czasie bardzo popularny pomysł na prezent typu ,,zrób to sam”. Nie należy jednak patrzeć na to tylko jak na przemijająca modę, ale raczej wykorzystać ten świetny sposób na okazywanie emocji i szansę na spędzenie czasu z najbliższymi.

Mawia się czasami, że szczęście jest kruche i delikatne niczym szkło. Równocześnie jednak warto zwrócić uwagę, że szkło chroni wiele cennych przedmiotów, błyszczy i odbija światło. Jest to doskonała metafora nie tylko szczęścia, ale i rodziny. Koniecznie czytaj dalej i dowiedz się, czym jest słoik szczęścia i jak go wykorzystać.

Okazywanie emocji nie zawsze jest proste, zwłaszcza, gdy przytłacza nas nadmiar stresu i obowiązków. Warto jednak wiedzieć, że naszej miłości i pozytywnej energii potrzebują szczególnie nasze dzieci. Bez tego nie są w stanie dorastać w poczuciu bezpieczeństwa, stabilności i miłości.

Jednym ze sposobów na spędzenie czasu wspólnie z rodziną i jednoczesne pokazanie sobie nawzajem, jak bardzo się o siebie troszczymy, jest przygotowanie tak zwanego słoika szczęścia.

Słoik szczęścia to swego rodzaju technika motywacyjna. Przynosi ona niezwykłe efekty w przypadku małych grup – sprawdzi się więc zarówno w pracy, jak i w szkole, przedszkolu czy – co najważniejsze – w rodzinie.

Cel takie zadania jest prosty  – okazanie sobie nawzajem pozytywnych emocji i troski, a także dbałość o dobre samopoczucie wszystkich członków grupy. Wszystko, co musisz wiedzieć o słoiku szczęścia znajdziesz w dalszej części naszego artykułu.

1. Trening inteligencji emocjonalnej

W codziennym pędzie nie zawsze mamy szansę i czas, by mówić naszym najbliższym, jak wiele dla nas znaczą i jak bardzo się o nich troszczymy. Dotyczy to zarówno naszych relacji z partnerem, jak i z dziećmi czy rodzicami.

Okazywanie sobie uczuć wymaga pracy nad inteligencją emocjonalną, w przeciwnym wypadku może się bowiem zdarzyć, że zabraknie nam słów czy sposobów, by udowodnić, jak bardzo kogoś kochamy. Tutaj z pomocą przychodzi nam właśnie słoik szczęścia.

Słoik z karteczkami, słoik szczęścia

Zarówno na etapie jego przygotowania, jak i korzystania z niego na co dzień, możemy trenować naszą inteligencję emocjonalną i uczyć się łatwiej i lepiej okazywać emocje. Oto kilka przykładowych zdań, które powinny znaleźć się w słoiku na skrawkach papieru:

  • Jestem z Ciebie dumny/a.
  • Uwielbiam Twój uśmiech.
  • Jesteś niezwykły/a.
  • Jesteś dla mnie niezwykle ważny/a.
  • Dziękuję za to, co dla mnie robisz.
  • Myślę o Tobie przez cały dzień i nie mogę doczekać się aż wrócisz z pracy/szkoły.
  • Przepraszam, że sprawiłam/em Ci przykrość.
  • Nie chciałem/am Cię urazić, przepraszam, że poniosły mnie emocje.

2. Słoik szczęścia jako metoda wychowawcza

Słoik szczęścia może być doskonałą strategią wychowawczą. Odpowiednio wprowadzony do życia rodziny może bowiem nauczyć dzieci wielu ważnych rzeczy. Dodatkowo wpłynie pozytywnie na ich samoocenę, samoświadomość i pozwoli dostrzec emocjonalny wymiar różnych codziennych sytuacji.

Dziewczynka

Pamiętaj, że wzmocnienia pozytywne są zawsze skuteczniejsze od surowych kar. Chwal dziecko za jego osiągnięcia, aby budować jego poczucie własnej wartości i ułatwić mu dojrzewanie w harmonijny sposób. Oto, co Twoje dziecko powinno znaleźć w słoiku, który mu podarujesz:

  • Cieszą mnie Twoje sukcesy w szkole.
  • Jesteś bardzo odpowiedzialny/a.
  • Jestem dumna/y z Twoich osiągnięć.
  • Nie przejmuj się niepowodzeniami.
  • Wiem, że następnym razem pójdzie Ci lepiej.
  • Mama i Tata zawsze będą Cię kochać.

Drugim etapem jest zachęcenie dziecka do stworzenia jego własnego słoika, w którym znajdą się jego odczucia wobec nas, jego rodziców czy też wobec rodzeństwa, dziadków czy przyjaciół.

Na przykładzie dorosłych, dziecko będzie w stanie samo poświęcić chwilę na refleksję nad swoimi odczuciami i stopniowo będzie uczyć się o nich mówić i ubierać je w odpowiednie słowa.

Pobudza to nie tylko kreatywne myślenie, ale i pozytywne nastawienie do świata. To ogromna dawka motywacji oraz poczucie bezpieczeństwa, które zaprocentuje w przyszłości.

3. Szczęście tkwi w szczegółach

Nasze szczęście i dobre samopoczucie bardzo często opiera się na drobnych gestach i życzliwości. Słoik szczęścia powinien być więc miejscem, w którym takie właśnie pozytywne myśli schowamy przed światem. Gdy nadejdzie gorszy moment, zawsze możesz go otworzyć i przypomnieć sobie te lepsze chwile.

Słoik miłości, słoik szczęścia

Na karteczkach schowanych w słoiku znajdziesz pocieszenie i wiele ciepłych słów. Nawet, gdy będzie to tylko proste ,,dziękuję” albo ,,kocham Cię”, na pewno poprawi Ci to humor.

4. Wdzięczność jest ważna

Bardzo często w bliskich relacjach z innymi ludźmi, szczególnie w rodzinie, wiele rzeczy bierzemy za pewnik. Sądzimy, że wszystko jest nam dane raz na zawsze i możemy wręcz oczekiwać od najbliższych, że zachowają się w ten czy inny sposób.

Oczywiście pewien rodzaj przyzwyczajeń i rutyny jest ważny w każdej grupie społecznej, bo pozwala odpowiednio zarządzać wspólnym funkcjonowaniem i jak najwydajniej wykorzystywać czas i zasoby. Kiedy jednak każdą przysługę bierzemy za coś, co nam się należy, wówczas tracimy całą magię bliskości.

Każdy z nas miewa gorsze momenty, a osoba, której starań nie doceniamy, może prędzej czy później dojść do wniosku, że po prostu nie warto się starać. Rodzi to frustrację, rozczarowania i konflikty. Właśnie dlatego tak ważna jest umiejętność okazywania wdzięczności.

Od małego ucz dzieci takich magicznych słów jak ,,dziękuję”. To prosta metoda wychowawcza, która na pewno zaprocentuje na przyszłość.

5. Skupmy się na pozytywach

W naszym codziennym życiu nie brakuje stresu, frustracji i ogromnej liczby obowiązków. Pędzimy więc stale do przodu, zapominając o tym, co powinno być dla nas najważniejsze – nasi najbliżsi i nasze z nimi relacje.

Zamiast wpadać w pułapkę stresu i pośpiechu, warto raz na jakiś czas zatrzymać się i skupić na dobrych rzeczach, które nas otaczają.

Karteczki z życzeniami, i słoik szczęścia
  • Codziennie wrzuć do słoika każdego z domowników karteczkę, na której napiszesz coś pozytywnego.
  • Taka prosta technika pozwoli Ci zmienić nastawienie i odpowiednio poukłada priorytety w Twoim życiu.

Słoik szczęścia to niezwykle przydatny sposób na poukładanie relacji z najbliższymi. Pozwoli Ci spojrzeć na życie z innej perspektywy i wyrobi w Tobie i pozostałych domownikach nawyk okazywania sobie otwarcie emocji.

Zobaczysz, że najwięcej korzyści przyniesie to Twoim dzieciom, które na pewno pokochają tę nową tradycję w Waszym domu! 


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.