Rodzynki – 6 powodów, by jeść je z rana

7 kwietnia, 2019
Rodzynki dodawane do śniadania są źródłem energii oraz wielu witamin i minerałów. Dowiedz się jak korzystny wpływ na twój organizm mają rodzynki.

Rodzynki mają bardzo korzystny wpływ na nasze zdrowie i pomagają się pozbyć wielu problemów zdrowotnych, w tym zaparć. Bakalie przechodzą przez proces łagodnego suszenia, podczas którego następuje w nich redukcja zawartości wody, bez szkody dla składników odżywczych.

Rodzynki, suszone figi czy daktyle nie tylko wspaniale smakują, ale są również niezwykle bogatym źródłem energii i przeciwutleniaczy.

Jeśli będziesz je spożywać z rana w umiarkowanych ilościach, twój organizm z pewnością będzie ci wdzięczny. Dowiedz się dlaczego warto jeść rodzynki na śniadanie.

1. Rodzynki obniżają ciśnienie

Rodzynki pomagają obniżyć ciśnienie krwi i wzmacniają serce. Należy jednak pamiętać, że zawierają one wysoki poziom glukozy, dlatego należy je jeść w umiarkowanych ilościach.

Najlepiej jest spożywać do 25 g rodzynek dziennie, czyli niewielką garść. Taka ilość dostarczy również organizmowi mnóstwa potasu, który skutecznie obniża ciśnienie.

Zawarty w rodzynkach błonnik wpływa korzystnie na naczynia krwionośne, poprawiając ich elastyczność.

Dodawaj rodzynki codziennie do śniadania, a z pewnością zauważysz ogólną poprawę zdrowia, gdyż polepszy się funkcjonowanie twojego układu krwionośnego.

2. Są źródłem energii i naturalnym lekiem na anemię

Rodzynki zawierają duża ilość żelaza, które jest konieczne do zapobiegania i leczenia anemii. Są również bogate w miedź i witaminy z grupy B, które pomagają w tworzeniu nowych krwinek.

Rodzynki w słoiku

Co więcej, śniadanie, w skład którego wchodzą rodzynki to źródło energii potrzebnej na rozpoczęcie dnia.

Dzięki węglowodanom zawartym w tych suszonych owocach, nie dopadnie cię głód i osłabienie, które często pojawia się przed południem.

Zobacz także: Śniadanie wegańskie – 6 wartościowych przepisów

3. Pomagają oczyścić organizm

Jeśli chcesz wspomóc organizm w procesie oczyszczania z nagromadzonych toksyn, możesz do tego wykorzystać właśnie rodzynki.

Namocz garść rodzynek w wodzie przez noc, a rano wypij tę wodę na czczo. Taka kuracja bardzo korzystnie wpływa na pracę nerek. Choć nasze ciało ma własny system oczyszczania z toksyn, warto jest je wspomóc takimi naturalnymi sposobami.

Już po kilku dniach zażywania rodzynek w takiej postaci, zauważysz poprawę samopoczucia.

 4. Pomagają walczyć z zaparciami

Jako że rodzynki zawierają dużą ilość błonnika, wchłaniają one wodę w układzie pokarmowym i pęcznieją, dając uczucie sytości. Ten proces z kolei stymuluje pracę układu trawiennego i ułatwia przesuwanie masy kałowej w jelitach.

Miska z rodzynkami

Dzięki temu, jedząc rodzynki łatwo pozbędziesz się problemów z zaparciami. Co ciekawe, rodzynki mogą również pomóc w przypadku biegunki, właśnie ze względu na fakt, że wchłaniają wodę.

Przeczytaj również: Uporczywe zaparcia – 4 lekarstwa na bazie oliwy z oliwek

5. Wzmacniają układ kostny

Te smaczne, suszone owoce są również bogatym źródłem wapnia, dzięki czemu wpływają korzystnie na nasz układ kostny. Zaleca się jeść niewielką ilość rodzynek zmieszanych z jogurtem, najlepiej na śniadanie. W ten sposób dostarczysz organizmowi podwójnej dawki wapnia.

Rodzynki zawierają również bor, niezbędny mikroelement, który wzmacnia kości ponieważ ułatwia on organizmowi przyswajanie wapnia.

Jakby tego było mało, w rodzynkach znajduje się mnóstwo potasu, który pomaga w walce z osteoporozą. Pamiętaj, że im jesteśmy starsi, tym więcej powinniśmy go spożywać.

6. Alkalizują organizm

W zakwaszonym organizmie może występować cały szereg problemów, od przemęczenia aż do trądziku. Nieodpowiedni poziom pH wpływa na wiele aspektów zdrowia, w tym na pracę nerek czy nawet poziom cholesterolu.

Rodzynki na łyżce

Jedząc niewielką ilość rodzynek każdego dnia, dostarczasz organizmowi dużej ilości potasu i magnezu, które wspierają organizm w zachowaniu zrównoważonego poziomu pH.

Skoro już znasz wszystkie zalety jedzenia rodzynek, zacznij je dodawać do śniadania już jutro.

  • POKRZYWA, P., CIEŚLIK, E., & TOPOLSKA, K. (2007). OCENA ZAWARTOŚCI MIKOTOKSYN W WYBRANYCH PRODUKTACH SPOŻYWCZYCH. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość.
  • Gheribi, E. (2011). Związki polifenolowe w owocach i warzywach. Medycyna Rodzinna.
  • Zielińska, M. A., Białecka, A., Pietruszka, B., & Hamułka, J. (2017). Warzywa i owoce jako źródła wybranych substancji bioaktywnych i ich wpływ na funkcje poznawcze u osób starszych. Postepy Hig Med Dosw.