Progesteron – niski poziom, komplikacje i przyczyny
Progesteron jest to kobiety hormon seksualny produkowany przez jajniki podczas owulacji. Bierze on główną rolę w regulowaniu cyklu menstruacyjnego i w trakcie rozwoju ciąży.
Pomimo tego, że jest odpowiedzialny głównie za Twój miesięczny cykl . Jego najważniejszą funkcją jest zwiększanie grubości powłoki tkankowej macicy, przygotowując ją na możliwość zapłodnienia jajeczka. Jeżeli się to nie stanie, to poziom tego hormonu spada bardzo wyraźnie, a zarazem rozpoczyna się menstruacja.
Progesteron jest kluczowy w rozwoju kobiecych piersi i w przygotowaniu ich do okresu karmienia; jest on uzupełnieniem dla niektórych efektów estrogenu. Obok testosteronu, jest on najważniejszym hormonem wśród hormonów produkowanych przez nadnercza.
Progesteron jest typowym hormonem kobiecym, aczkolwiek męskie ciało również wykorzystuje jego niewielkie ilości w procesie produkowania nasienia. Jak widzisz, jest to bardzo niezwykły i ważny hormon w ciele człowieka.
Jeżeli należysz do kobiet, które mają niski poziom progesteronu, to powinnaś mieć świadomość, do jakich konsekwencji może to prowadzić.
Niski progesteron – dlaczego powinnam się nim martwić?
Przede wszystkim progesteron jest wyjątkowo ważny w okresie reprodukcyjnym naszego życia. Jeżeli poziom tego hormonu jest niewystarczająco wysoki, to może prowadzić do sytuacji, że kobieta będzie miała problem z zajściem w ciążę i jej utrzymaniem.
W momencie, gdy tkanka w macicy nie jest wystarczająco gruba i silna może skutkować tym, że nie będzie w stanie utrzymać zapłodnionej komórki jajowej. Objawami typowymi dla kobiet posiadających niski progesteron, a jednocześnie niebędących w ciąży to przykładowo:
- Bóle głowy i migreny
- Nagłe zmiany nastroju, depresja, niepokój
- Niski popęd seksualny
- Uderzenia gorąca
- Nieregularny cykl menstruacyjny
W trakcie trwania ciąży niski poziom progesteronu może oznaczać zwiększone ryzyko poronienia. Wywołane jest to tym, że macica nie jest wystarczająco silna i przygotowana.
Objawami zbyt niskiego poziomu tego hormonu w trakcie trwania ciąży są przykładowo:
- Bóle w podbrzuszu
- Ciągła nadwrażliwość piersi
- Niekończące się zmęczenie
- Stale utrzymujący się niski poziom cukru we krwi
- Suchość pochwy
Ponadto progesteron w zbyt niskim stężeniu może być również objawem zatrucia krwi lub ciąży pozamacicznej, która często prowadzi do śmierci płodu i poronienia.
Z drugiej strony w chwili, gdy poziom progesteronu się obniża, to poziom estrogenu zazwyczaj idzie do góry. Może to prowadzić do występowania problemów zdrowotnych i występowania szeregu objawów. Przykładowo:
- Przybieranie na wadze
- Utrata popędu seksualnego
- Nieregularne cykle menstruacyjne i krwawienia
- Włókniaki i gruczolistość macicy
- Problemy z woreczkiem żółciowym
- Problemy z tarczycą
Progesteron – jakie są prawidłowe poziomy tego hormonu?
Badanie poziomu progesteronu może pomóc Twojemu ginekologowi w ustaleniu informacji o tym, czy posiadasz jego wystarczający poziom w swoim indywidualnym przypadku. Jedyne czego wymaga badanie to próbka krwi, której pobranie nie wymaga absolutnie żadnego uprzedniego przygotowania przez osobę badaną.
Wyniki tego testu mogą dać Ci wskazówkę tego, co dzieje się w Twoim ciele – możliwe, że nawet znajdziesz odpowiedź na pytanie, dlaczego nie możesz zajść w ciążę. Test ten jest również wykorzystywany w monitorowaniu różnych terapii hormonalnych i dba o Twoje zdrowie w momencie, gdy ciąża jest czymkolwiek zagrożona.
Progesteron i jego poziom jest zróżnicowany w czasie trwania okresu menstruacyjnego i osiąga szczyt jeden tydzień przed menstruacją. Może również bardzo różnić się z dnia na dzień.
Poziom progesteronu zazwyczaj zwiększa się znacząco w trakcie trwania ciąży. Czym więcej dzieci kobieta nosi w sobie, (bliźniaki) tym większy poziom progesteronu odnotuje organizm.
Na ogół mężczyźni, dzieci i kobiety po menopauzie posiadają niski poziom tego hormonu, w porównaniu do kobiet w wieku reprodukcyjnym.
W związku z tym wszystkim poziom progesteronu uznawany za „normalny” i „prawidłowy” będzie zależeć od Twojego wieku, płci i innych sytuacji takich jak ciąża czy moment cyklu menstruacyjnego.
Niski progesteron – czy mogę coś z tym zrobić?
Posiadanie niskiego poziomu progesteronu może nie powodować absolutnie żadnych objawów w Twoim przypadku, a Ty nie będziesz wymagała żadnego leczenia.
Jednakże w momencie, gdy będziesz chciała mieć dzieci, terapia hormonalna mającą na celu zwiększenie poziomu progesteronu może być pomocna we wzmocnieniu i przygotowaniu do tego faktu Twojej macicy.
Zwiększy to prawdopodobieństwo osiągnięcia zdrowej ciąży, która będzie trwała tyle czasu, ile tylko będzie wymagane.
Ponadto jakiekolwiek nieregularności w cyklu menstruacyjnym również mogą być rozwiązane,za pomogą terapii hormonalnych. W przypadku ostrych objawów menopauzy terapia hormonalna wymaga podawania zarówno estrogenu, jak i progesteronu.
Najbardziej popularne możliwości leczenia to:
- Kremy i żele do użycia zewnętrznego lub dopochwowego.
- Czopki, które używane są w leczeniu problemów z płodnością.
- Krążki dopochwowe, jako mniej inwazyjne aniżeli lekarstwa doustne.
- Lekarstwa doustne.
Terapie hormonalne mogą być zbawienne w prowadzeniu normalnego, zdrowego życia codziennego, które jest pozbawione jakichkolwiek zbędnych komplikacji. Ponadto terapie te eliminują symptomy takie jak uderzenia gorąca, nocne poty czy suchość pochwy.
Niektóre z kobiet obserwują nawet poprawę nastroju. Jak również terapie te mogą również znacząco minimalizować ryzyko występowania osteoporozy i cukrzycy. Wersje doustne mogą wywoływać efekt uspokajający, co skutkuje lepszym snem i szybszym zasypianiem.
Zapytaj swojego lekarza o najlepsze leczenie progesteronem dla Ciebie
Pamiętaj, że jakiekolwiek leczenie hormonalne powinno być prowadzone przez Twojego lekarza – w bardzo rzadkich przypadkach terapie hormonalne mogą prowadzić do zwiększenia ryzyka występowania wylewów, zatorów żylnych czy problemów dotyczących woreczka żółciowego.
Jeżeli chorujesz na nowotwór piersi lub raka szyjki macicy, to prawdopodobnie terapia hormonalna nie jest najlepszą metodą leczenia w Twoim przypadku.
Podsumowując: Jedyną osobą, która może Ci przyjść z pomocą i odkryć najlepsze podejście w leczeniu jest Twój lekarz!
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Orizaba, B., Alba, G., & Ocharán, M. (2013). Farmacocinética de la progesterona. Revista Del Hospital Juárez de México.
- Maggio, L., & Rouse, D. J. (2014). Progesterone. In Clinical Obstetrics and Gynecology. https://doi.org/10.1097/GRF.0000000000000039
- Jacobsen, B. M., & Horwitz, K. B. (2012). Progesterone receptors, their isoforms and progesterone regulated transcription. Molecular and Cellular Endocrinology. https://doi.org/10.1016/j.mce.2011.09.016
- Mohammed, H., Russell, I. A., Stark, R., Rueda, O. M., Hickey, T. E., Tarulli, G. A., … Carroll, J. S. (2015). Progesterone receptor modulates ERα action in breast cancer. Nature. https://doi.org/10.1038/nature14583