Ciąża i stany emocjonalne przyszłej mamy

· Maj 2, 2019
Rozwój emocjonalny dziecka zaczyna się już w łonie matki, dlatego ważne jest, by już wtedy pielęgnować i wzmacniać więź z nowym członkiem rodziny. Dziecko, choć znajduje się jeszcze w brzuchu, powinno czuć się kochane i chciane.

Ciąża jest wielkim przeżyciem dla każdej kobiety. To okres wielkiej radości, ale też czas wypełniony niepokojem i obawami. Dla niektórych jest zaskoczeniem, podczas gdy inni wyczekują tego momentu z niecierpliwością i nadzieją. Jedne kobiety przeżywają ją w samotności, inne natomiast dzielą te szczególne chwile z najbliższymi i ukochanym partnerem.

Tak czy inaczej, ciąża należy do najbardziej znaczących i osobistych okresów w życiu każdej kobiety. Jest to proces, podczas którego dochodzi do wielu zmian w organizmie na podłożu fizycznym, ale i psychicznym. Towarzyszy jej mieszanka uczuć wypełniona szczęściem, radością, nadzieją, ale też lękiem i niepokojem.

W ostatnich latach dzięki ruchom zainicjowanym między innymi przez Vivette Glover specjalistki od psychobiologii okołoporodowe z Imperial College w Londynie, coraz bardziej koncentruje się uwagę na więzi, jaka tworzy się między przyszłą mamą a dzieckiem, gdy to jeszcze znajduje się w jej łonie.

Badania pokazują, jak stany emocjonalne matki wpływają na dziecko jeszcze w łonie kobiety. W dzisiejszym artykule znajdziesz kilka wskazówek na temat edukacji emocjonalnej i bliskości jeszcze przed narodzinami.

Ciąża, a stany emocjonalne

Błogosławiony stan i stres

Zwykle, kiedy partnerzy dowiadują się, że zostaną rodzicami, zaczynają tworzyć listę niezbędnych rzeczy i planować przyszłość w taki sposób, by nowemu członkowi rodziny niczego nie zabrakło. Zaczyna się od kupowania ubranek, łóżeczka, wózka, remontu pokoju dziecięcego, a kończy na snuciu marzeń, planów i oczekiwań.

Oczywiście niewątpliwie w pierwszej kolejności najistotniejszym aspektem, ważniejszym niż to czy dziecko będzie miało najpiękniejsze ubranka, jest zadbanie o zdrowie przyszłej mamy i dziecka oraz jej najbliższych. Co zatem z emocjami kobiety, której rola niedługo całkowicie się zmieni?

Kobieta w ciąży

Stres wrogiem numer jeden

 • ważne jest to jak przyszła mama przeżywa ciążę. Stres, niepokój, problemy w związku lub każda inna negatywna emocja oddziałuje bezpośrednio na płód
 • doktor Glover przez pięć lat przeprowadzała badania na kobietach przeżywających ciążę w silnie stresującym środowisku i późniejsze tego skutki w rozwoju dziecka do czwartego roku życia
 • dzieci matek, które podczas ciąży narażone były na silne czynniki stresogenne wykazywały więcej problemów z nadpobudliwością

Łożysko nie jest niezawodną ochroną dla płodu

 • do niedawna uważano, że łożysko chroni płód przed wszelkimi czynnikami zewnętrznymi, zwłaszcza przed hormonami związanymi ze stresem i lękiem. Do takich związków należy hormon CRH
 • umiarkowany poziom stresu nie przynosi poważnych konsekwencji, ale silne zestresowanie kobiety przez okres trwania całej ciąży może doprowadzić do przenikania hormonu i w rezultacie oddziaływania na płód

Emocje i łono matki

Skoro unikamy palenia papierosów, rezygnujemy ze spożywania alkoholu, zdrowo się odżywiamy i staramy nie narażać na zagrożenia czyhające ze strony środowiska, dlaczego nie zadbać również o nasze emocje?

Jak najbardziej wskazane jest również wzmocnienie więzi z dzieckiem, tak by czuło się ono chciane, kochane i mile widziane już od samego początku.

Może wydawać się to mało znaczącym szczegółem, jednak pamiętajmy, że emocje to tak naprawdę mieszanka wybuchowa substancji chemicznych, która oddziałuje nie tylko na przyszłą mamę, ale i na potomka.

W związku z tym w ostatnich latach poświęcono więcej uwagi na edukację emocjonalną przyszłych matek, która realizowana jest na wiele różnych sposobów, a niżej znajdziesz kilka prostych przykładów.

Kobieta w ciąży

Naucz się cieszyć chwilą i czerp radość ze wzrostu nowego życia w Twoim łonie

 • negatywne emocje, lęk i stres powodują, że zaczynamy żyć coraz szybciej zapominając o tym, co jest tu i teraz. W takich chwilach ucieka ten piękny moment, a ciąża nie jest przeżywana świadomie.
 • To właśnie ten czas powinien być przeznaczony na całkowite odłączenie się od rzeczywistości i połączenie z dzieckiem
 • zwolnij tempo, zapewnij sobie spokój i nie obawiaj się o jutro. Posiadanie dziecka jest wielkim darem, który powinien być dostrzeżony jeszcze w czasie ciąży

Zbawienny wpływ masażu i komunikacji

 • coś tak prostego, jak masaż brzucha przy użyciu kremu lub olejku pozwala nawiązać kontakt z jeszcze nienarodzonym dzieckiem
 • ciesz się błogosławionym stanem razem ze swoim partnerem i mów do nienarodzonego dziecka ciepłym tonem. Głos, ciepło i dotyk generują pozytywne emocje i wyzwolenie endorfin u przyszłej matki, a tym samym oddziałują one również na płód

Joga i ciąża

 • istnieje wiele ośrodków, które przyszłym mamom oferują zajęcia, gdzie edukacja emocjonalna jest połączona z ćwiczeniami jogi
 • joga zaadaptowana dla kobiet w ciąży gwarantuje relaks, spokój, odzyskanie równowagi wewnętrznej oraz pomaga odprężyć umysł i ciało
Matka z dzieckiem

Biorąc pod uwagę, że każda kobieta ten cudowny okres przeżywa w indywidualny sposób, bez względu na to ważne jest, by zadbać o swoje emocje tak samo, jak dbamy o zdrowie fizyczne. Wszystko to, co odczuwa przyszła mama zarówno pozytywne, jak i negatywne emocje wpływa również na płód.

Utrzymywanie się przez długi czas negatywnych uczuć takich jak lęk czy niepokój w każdej chwili może znacznie oddziaływać na dziecko.

Warto o tym pamiętać, ponieważ rozwój emocjonalny maleństwa nie zaczyna się w momencie przyjścia na świat. Zaczyna się jeszcze, wtedy gdy znajduje się w brzuchu mamy. Dlatego ciąża to niezwykle ważny moment, kiedy to kobieta szczególnie powinna zadbać o swoje dobre samopoczucie.