Dieta przyszłej mamy – co jeść w ciąży?

19 kwietnia, 2019
Ciąża to czas, w którym z pewnych produktów należy zrezygnować, a po inne sięgać jak najczęściej.

Każda ciężarna kobieta powinna wiedzieć, że żywienie pełni kluczową rolę przez te dziewięć wyjątkowych miesięcy. Ale czy dieta przyszłej mamy to naprawdę jedzenie za dwoje? Jeśli tak – co w rzeczywistości oznacza to przysłowie?

Przekonasz się sama, że bliscy będą zwracali Ci uwagę na to, że powinnaś jeść więcej. Ale tak naprawdę nie chodzi tu o ilość a o jakość pożywienia. Jedzenie zbyt dużych porcji może tylko przysporzyć Ci wielu problemów. Dieta przyszłej mamy absolutnie nie powinna polegać na podwójnych dokładkach.

Pamiętaj przede wszystkim o tym, że wartość odżywcza produktów, które jesz jest kluczowa. Po pierwsze, powinnaś jeść mniej słodkich przekąsek lub zrezygnować z nich całkowicie. Po drugie, ogranicz spożycie tłustych potraw.

Oba typy dań mają w sobie mnóstwo kalorii których nie potrzebujesz, a niewiele witamin, białka i minerałów, które wpływają korzystnie na zdrowie Twoje i dziecka.

W okresie ciąży dobrze jest zmienić styl życia na lepszy. Dieta przyszłej mamy powinna być zdrowa i zbilansowana. Skup się też na regularnych ćwiczeniach. Spacery to idealny wybór dla ciężarnych kobiet. Ten rodzaj aktywności poprawia krążenie krwi i wspomaga spalanie tłuszczu i kalorii.

Zalecamy jednak, byś najpierw skonsultowała się z lekarzem. Specjalista zaleci Ci najlepszy typ ćwiczeń.

Dieta przyszłej mamy: co jeść, czego unikać?

Unikaj surowych ryb

Sushi jest teraz bardzo modne. W sklepach znajdziesz mnóstwo odmian tego dania.

Są także kraje, w których w tradycyjnej kuchni używa się surowych ryb do wielu przepisów – za przykład może posłużyć tu choćby peruwiańskie ceviche. I choć surowe ryby są bardzo zdrowe i zawierają dużo białka, lekarze nie zalecają ciężarnym kobietom jedzenia ich.

Staraj się nie jeść surowych ryb – mogą one zawierać pasożyty.

Ryby użyte do przygotowania tych potraw mogą zawierać larwy anisakis – pasożyta, który powoduje stany zapalne i różnorodne schorzenia.

I choć produkty trafiające do sklepów są starannie przetwarzane i sprawdzane, aby zapobiec tego rodzaju sytuacjom, nie ma nigdy całkowitej pewności. A więc unikanie jedzenia surowych ryb w ciąży to dobry sposób na zapobieganie komplikacjom.

Zrezygnuj z niepasteryzowanego mleka i miękkich serów

Jak zapewne już wiesz, tego typu produkty są ryzykowne. Mogą zawierać bakterie i pasożyty.

Źródeł wapnia jest mnóstwo. Skup się na tych roślinnych. Zapewnią Ci one odpowiednią dawkę tego składnika, potrzebną zarówno Tobie, jak i maleństwu, a przy tym nie niosą ze sobą ryzyka powikłań.

Przeczytaj koniecznie: Produkty pochodzenia roślinnego bogate w wapń

Dieta przyszłej mamy to 5 posiłków dziennie

Podrażnienie żołądka i mdłości to bardzo częste nieprzyjemności towarzyszące ciąży. Wiele kobiet zaczyna odczuwać sytość bardzo wcześnie. Przestają one wtedy jeść i nie kończą posiłku, nie zdając sobie sprawy z tego, że dostarczają sobie i dziecku zbyt mało składników odżywczych.

Dieta przyszłej mamy musi być dostosowana do nieco odmienionego metabolizmu.

W związku z tym, sugerujemy by Twoja dieta przyszłej mamy była oparta na jedzeniu niewielkich posiłków co 3 godziny. W ten sposób dostarczysz sobie i maleństwu wszystkich niezbędnych składników. Nie będziesz jednak musiała mierzyć się z nieprzyjemnymi efektami przejedzenia.

Jedz więcej pełnych ziaren

Dieta przyszłej mamy musi uwzględniać kwestię energii. Jako że teraz w Twoim organizmie rozwija się maleństwo, Twoje trawienie nieco się komplikuje.

Szukaj zdrowych źródeł węglowodanów.

Dlatego właśnie ważne są źródła węglowodanów które powoli uwalniają energię. Tego typu produkty sprawią, że zasoby sił będą uwalniane stopniowo i równomiernie z biegiem czasu. Będziesz więc czuła się pełna energii przez dłuższy czas. Kolejną zaletą jest to, że składniki odżywcze nie zamieniają się w tłuszcz. Ponadto takie węglowodany przyspieszają metabolizm.

Dowiedz się więcej: Spacery – sposób na zbędne kilogramy!

Pilnuj pięciu porcji owoców

Owoce to Twoi najlepsi przyjaciele. Po pierwsze, zapewniają one te same korzyści co wspomniane wyżej pełne ziarna. Po drugie, dostarczają Ci cukrów w zdrowej formie oraz dawki bezcennych witamin.

Mówiąc „zdrowy cukier” mamy na myśli cukier, który pozwala Ci na utrzymanie energii na odpowiednim poziomie a jednocześnie jest łatwy do strawienia.

Jedz jak najwięcej surowych owoców!

Niezdrowy cukier jest z kolei bardzo trudno strawić. Zamienia się on w tłuszcz i szkodzi Twojemu zdrowiu.

Dieta przyszłej mamy powinna opierać się o tłuszcze roślinne

Tłuszcze zwierzęce podnoszą poziom cholesterolu. Sprawiają, że czujesz się gorzej a Twój organizm jest słabszy. Z kolei tłuszcze roślinne działają odwrotnie, przyczyniając się do poprawy Twojego zdrowia.Zamień tłuszcze zwierzęce na zdrowe tłuszcze roślinne.
W związku z tym, najlepsze co możesz zrobić to włączenie do swojej diety produktów takich jak oliwa z oliwek, olej z awokado i niskotłuszczowy jogurt naturalny.

Z pomocą tych prostych wskazówek będziesz wiedziała co dokładnie jeść w ciąży, a czego za wszelką cenę unikać. Pamiętaj zawsze o tym, że dieta przyszłej mamy powinna wspomagać trawienie. Po drugie, Twój jadłospis musi być pełen produktów bogatych w witaminy i minerały, których potrzebujesz i Ty, i dziecko.

Jeśli jednak masz jakiekolwiek pytania i wątpliwości, koniecznie porozmawiaj z lekarzem. Specjalista pomoże Ci dobrać dietę do indywidualnych potrzeb.

  • Muñoza, E. B., & Del Moral, A. O. (2007). Embarazo. FMC Formacion Medica Continuada En Atencion Primaria. https://doi.org/10.1016/S1134-2072(07)71605-5

  • Ministerio de Salud de la Nación. (2013). Nutrición y Embarazo. Ministerio de Salud de La Nación. https://doi.org/10.2310/6670.2008.00008

  • Obesidad y Embarazo. (2011). Progresos de Obstetricia y Ginecologia. https://doi.org/10.1016/j.pog.2011.11.001