Ryby, których nie należy jeść

Istnieją szkodliwe ryby o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu, w którym odkłada się rtęć, dlatego właśnie zamiast zdrowego posiłku zmieniają się one w produkt szkodliwy dla zdrowia.
Ryby, których nie należy jeść
Eliana Delgado Villanueva

Przejrzane i zatwierdzone przez: dietetyk Eliana Delgado Villanueva.

Napisany przez Katherine Flórez

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Ryba to jeden z najzdrowszych i najsmaczniejszych produktów spożywczych. Dlatego też warto uwzględniać ją w swojej codziennej diecie. Zawiera wiele składników odżywczych i cennych substancji, dlatego też lekarze i specjaliści w dziedzinie żywienia zalecają włączenie ryb do naszej codziennej diety. Okazuje się jednak, że istnieją szkodliwe ryby, jeśli chcemy odpowiednio zadbać o zdrowie.

Jedną z przyczyn, dla których pewne ryby mogą być niebezpieczne, jest zawarta w nich rtęć. Poznaj listę zawierającą szkodliwe ryby, których nie należy jeść.

Rtęć a ryby

Wiele badań naukowych przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat dowiodło, że w organizmach niektórych ryb odkładają się metale ciężkie. Wśród nich znajduje się metylortęć, organiczny związek będący pochodną rtęci. Szkodliwe ryby, których nie należy jeść zawierają duże ilości tej substancji.

Szkodliwe ryby, których nie należy jeść

Ta niebezpieczna substancja bardzo negatywnie wpływa na zdrowie człowieka. Dostaje się do organizmu między innymi, gdy sięgamy po szkodliwe ryby, których nie należy jeść.

Jednak nie tylko rtęć negatywnie wpływa na zdrowie ludzi. Istnieją inne substancje odkładające się w tłuszczu ryb. Są to zanieczyszczenia, które są wchłaniane przez ryby z otoczenia, w którym żyją.

Mięso ryb może zostać zanieczyszczone przez plastik, silne substancje chemiczne oraz inne środki, które z czasem trafiają na nasze stoły w postaci „zdrowego” posiłku. Okazuje się jednak, że składniki takie jak rtęć nie są trawione przez organizm człowieka. Zamiast tego, odkładają się one aż ich stężenie staje się niebezpiecznie wysokie.

Koniecznie zobacz też artykuł:

Toksyczne substancje – 7 najczęściej spożywanych

Szkodliwe ryby, których nie należy jeść

Wziąwszy pod uwagę wyżej opisane informacje odnośnie zanieczyszczenia niektórych ryb, przestawiamy Ci listę zawierającą szkodliwe ryby, których nie należy jeść. Niektóre mogą Cię zaskoczyć.

Czerwony tuńczyk

Jest to jedna z najczęściej spożywanych ryb. Istnieje wiele odmian tuńczyka. W tym konkretnym przypadku mamy na myśli tuńczyka czerwonego. Nie można o nim zapomnieć, gdy chodzi o szkodliwe ryby, których nie należy jeść.

Ostrzeżenie dotyczy zwłaszcza dzieci i kobiet w ciąży. Czerwony tuńczyk spożywany jeden raz w tygodniu to porcja maksymalna i nieprzekraczalna.

Czerwony tuńczyk, szkodliwe ryby, których nie należy jeść

Panga

Panga znajduje się wśród najmniej zdrowych dla człowieka ryb. Pochodzi z Wietnamu i cieszy się ogólną popularnością ze względu na łatwość zdobycia i dużą popularność na rynku.

Najczęściej kupuje się filety z pangi, ponieważ nie zawierają one ości i łatwo jest je jeść. Okazuje się jednak, że produkt ten zawiera niewielką ilość składników spożywczych, między innymi zdrowych kwasów tłuszczowych omega 3

Żarłacz szary

Jeden z najpopularniejszych produktów zwłaszcza na hiszpańskich stołach. Jest często tańszym zamiennikiem włócznika. Niekorzystnym czynnikiem jest jednak zbyt duży rozmiar żarłacza.

Osiągając tak pokaźne rozmiary, ryba zawiera duże złogi metali ciężkich, między innymi rtęci. Dlatego też najlepiej byłoby unikać spożywania tej ryby.

Żarłacz szary - szkodliwe ryby, których nie należy jeść

Makrela

Makrela to ryba bardzo popularna w wielu regionach świata, zwłaszcza w restauracjach. Mimo to, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa makrele za szkodliwe ryby z powodu zagrożenia dla zdrowia, które powodują.

Makrela zawiera wysokie stężenie rtęci, która odkłada się w jej tłuszczu. Dlatego też lepiej byłoby unikać sięgania po ten produkt lub zmniejszyć spożywaną ilość.

Tilapia

Tilapia to ryba niezwykle popularna na naszych stołach. Jest jedną z najczęściej poławianych, sprzedawanych i spożywanych ryb na całym świecie.

Okazuje się jednak, że tilapia znajduje się na liście ryb, których nie należy jeść. W rzeczywistości jest ona jedną z najbardziej szkodliwych dla zdrowia ryb.

Co ciekawe, tilapię czasem porównuje się do boczku z racji wysokiej zawartości tłuszczu. Może się to stać przyczyną pojawienia się podwyższonego cholesterolu LDL, znanego jako „zły cholesterol”.

Tilapia, szkodliwe ryby których nie należy jeść

Z tego właśnie powodu zaleca się zmniejszenie ilości spożywanej tilapii, zwłaszcza jeśli występuje u nas artretyzm lub cierpimy na schorzenia układu sercowo-naczyniowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zobacz też artykuł:

Zdrowe tłuszcze – 10 opcji, których nie pomijaj w diecie

Ryby z rodziny letrowatych

Występujące w tropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego oraz Pacyfiku ryby z rodziny letrowatych, dzięki temu, że są duże, żywią się zazwyczaj mniejszymi rybami. Powoduje to, że ryba ta jest pełna tłuszczu, który staje się idealnym środowiskiem do odkładania się toksycznej rtęci. Z tego powodu ryb z rodziny letrowatych nie należy jeść.

Wziąwszy pod uwagę wysokie stężenie rtęci, najlepiej byłoby unikać spożywania wymienionych powyżej ryb.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Raimann, X., Rodríguez, L., Chávez, P., & Torrejón, C. (2014). Mercurio en pescados y su importancia en la salud. Revista médica de Chile, 142(9), 1174-1180
  • Mori TA., Marine OMEGA 3 fatty acids in the prevention of cardiovascular disease. Fitoterapia, 2017. 123: 51-58.
  • Blesso CN., Fernandez ML., Dietary cholesterol, serum lipids, and heart disease: are eggs working for or against you? Nutrients, 2018.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.