Ryby, których nie należy jeść – 6 rodzajów

Istnieją ryby o bardzo wysokiej zawartości tłuszczu, w którym odkłada się rtęć, dlatego właśnie zamiast zdrowego posiłku zmieniają się one w produkt szkodliwy dla zdrowia.

Ryba to jeden z najzdrowszych i najsmaczniejszych produktów spożywczych. Dlatego też warto uwzględniać je w swojej codziennej diecie. Zawiera wiele składników odżywczych i cennych substancji, dlatego też lekarze i specjaliści w dziedzinie żywienia zalecają włączenie ryb do naszej codziennej diety. Okazuje się jednak, że istnieją ryby, których nie należy jeść, jeśli chcemy odpowiednio zadbać o zdrowie.

Jedną z przyczyn, dla których pewne ryby mogą być niebezpieczne, jest zawarta w nich rtęć. Poznaj listę zawierającą ryby, których nie należy jeść.

Rtęć a ryby

Wiele badań naukowych przeprowadzonych na przestrzeni ostatnich lat dowiodło, że w organizmach niektórych ryb odkładają się metale ciężkie. Wśród nich znajduje się metylortęć, organiczny związek będący pochodną rtęci. Ryby, których nie należy jeść zawierają duże ilości tej substancji.

Ryby w lodzie

Bardzo negatywnie wpływa ona na zdrowie ludzi. Dostaje się do naszego organizmu między innymi, gdy sięgamy po ryby, których nie należy jeść.

Nie tylko rtęć jednak negatywnie wpływa na zdrowie ludzi. Istnieją również inne substancje odkładające się w tłuszczu ryb. Są to zanieczyszczenia, które są wchłaniane przez ryby z otoczenia, w którym żyje.

Mięso ryb może zostać zanieczyszczone przez plastik, silne substancje chemiczne oraz inne środki, które z czasem trafiają na nasze stoły w postaci „zdrowego” posiłku. Okazuje się jednak, że składniki takie jak rtęć nie są rozkładane przez ciało ludzkie. Zamiast tego, odkładają się one aż ich stężenie staje się niebezpiecznie wysokie.

Koniecznie zobacz też artykuł: Toksyczne substancje – 7 najczęściej spożywanych

Ryby, których nie należy jeść

Wziąwszy pod uwagę wyżej opisane informacje odnośnie zanieczyszczenia niektórych ryb, przestawiamy Ci listę zawierającą ryby, których nie należy jeść. Niektóre mogą Cię zaskoczyć.

Czerwony tuńczyk

Jest to jedna z najczęściej spożywanych ryb. Istnieje wiele odmian tuńczyka. W tym konkretnym przypadku mamy na myśli tuńczyka czerwonego. Są to ryby, których nie należy jeść.

Ostrzeżenie dotyczy zwłaszcza dzieci i kobiet w ciąży. Jeden raz w tygodniu to porcja maksymalna i nieprzekraczalna.

Czerwony tuńczyk, Ryby, których nie należy jeść

Panga

Panga znajduje się wśród najmniej zdrowych dla człowieka ryb. Pochodzi z Wietnamu i cieszy się ogólną popularnością ze względu na łatwość zdobycia i dużą popularność na rynku.

Najczęściej kupuje się filety z pangi, ponieważ nie zawierają one ości i łatwo jest je zjeść. Okazuje się jednak, że produkt ten zawiera niewielką ilość składników spożywczych, między innymi zdrowych kwasów tłuszczowych Omega 3

Żarłacz szary

Jeden z najpopularniejszych produktów zwłaszcza na hiszpańskich stołach. Jest często tańszym środkiem zastępującym włócznika. Niekorzystnym czynnikiem jest jednak zbyt duży rozmiar żarłacza.

Osiągając tak pokaźne rozmiary, ryba zawiera duże złogi metali ciężkich, między innymi rtęci. Dlatego też najlepiej byłoby unikać spożywania tego produktu.

Żarłacz szary - ryby, których nie należy jeść

Makrela

Makrela to ryba bardzo popularna w wielu regionach świata, zwłaszcza w restauracjach. Mimo to, Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uważa makrele za ryby, których nie należy jeść z powodu zagrożenia dla zdrowia.

Makrela zawiera wysokie stężenie rtęci, która odkłada się w ich tłuszczu. Dlatego też lepiej byłoby unikać sięgania po ten produkt lub zmniejszyć spożywaną ilość.

Tilapia

Tilapia to ryba niezwykle popularna na naszych stołach. Jest jedną z najczęściej poławianych, sprzedawanych i spożywanych ryb na całym świecie.

Okazuje się jednak, że tilapia znajduje się na liście ryb, których nie należy jeść. W rzeczywistości jest ona jedną z najbardziej szkodliwych dla zdrowia ludzkiego ryb.

Co ciekawe, tilapię czasem porównuje się do boczku z racji wysokiej zawartości tłuszczu. Może się to stać przyczyną pojawienia się podwyższonego cholesterolu LDL, znanego jako „zły cholesterol”.

Tilapia, ryby których nie należy jeść

Z tego właśnie powodu zaleca się zmniejszenie ilości spożywanej tilapii, zwłaszcza jeśli występuje u nas artretyzm lub schorzenia układu sercowo – naczyniowego.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Koniecznie zobacz też artykuł: Mózg – 7 witamin, które zapewniają mu zdrowie

Ryby z rodziny letrowatych

Występujące w tropikalnych wodach Oceanu Indyjskiego oraz Pacyfiku ryby z rodziny letrowatych, dzięki temu, że są duże, żywią się zazwyczaj mniejszymi rybami. Czynnik te sprawia, że ryba jest pełna tłuszczu, który staje się idealnym środowiskiem do odkładania się toksycznej rtęci. Sprawia to, że letrowatych nie należy jeść.

Wziąwszy pod uwagę wysokie stężenie tego pierwiastka, najlepiej byłoby unikać ich spożywania.

Kategorie: Zdrowe nawyki Tagi:
WIĘCEJ DLA CIEBIE