Prawdziwa przyjaciółka - oddasz jej całe swoje serce
Prawdziwa przyjaciółka. Nie łatwo dziś o dobrych ludzi, którzy w naszym życiu będą naprawdę cenni, znaczący, i którzy będą umieli podbić nasze cerce. Jako jednostki każdego dnia potrzebujemy kontaktów z innymi. Prawdziwa przyjaciółka da nam poczucie bezpieczeństwa, wzbogaci nas, rozszerzy nasze horyzonty.
Każdy z nas posiada również potrzebę uznania przez innych, wzajemności i możliwości tworzenia szczęśliwszego, autentycznego życia. W naszym dzisiejszym artykule chcemy zaprosić Cię do refleksji nad tą znaczącą relacją, która, gdy jest udana sprawia, że serce w piersi rośnie.
Prawdziwa przyjaciółka – pozytywna relacja
Każdego dnia obracamy się w różnym towarzystwie, znajdując się w różnych sytuacjach, a to stwarza możliwość poznania wielu nowych ludzi. Kiedy więc mamy do czynienia z nowymi osobami, które los stawia na naszej drodze, powinnyśmy zachowywać rozwagę.
Idealnym rozwiązaniem byłoby zastosowanie filtru, który pozwoliłby nam odsiać jednostki niepożądane, które nie dbają o nasze dobro. Wręcz przeciwnie, skupione raczej na sobie, zduszają w zarodku nasz rozwój osobisty i w żadnym wypadku nie pozwalają nam rozwinąć skrzydeł.
Przeczytaj również artykuł: Toksyczni przyjaciele – Jak ich rozpoznać?
Naszym celem powinno być zatem zdobycie umiejętności współżycia w obopólnym szacunku, niezależnie od tego, jak odmienne zapatrywania ma prawdziwa przyjaciółka. Umiejętność tę jak najbardziej możemy wykorzystać również w naszych rodzinach.
Często bowiem bywa tak, że ze względu na więzy krwi czujemy do siebie jakąś przynależność, ale wspólne kontakty po prostu nam nie wychodzą.
Obracanie się w towarzystwie osób, z którymi mamy pozytywne relacje, pozwoli nam na osobisty rozwój, pozytywnie wpłynie na stan naszego zdrowia, zarówno pod względem fizycznym, jak również emocjonalnym. Jak zatem znaleźć kogoś, kto będzie dla Ciebie jak prawdziwa przyjaciółka?
Istnieją cztery podstawowe elementy, które zawsze powinnaś brać pod uwagę, chcąc zbudować prawdziwą i trwałą przyjaźń. Chciałabyś je poznać? Oto one:
1. Prawdziwa przyjaciółka – budowanie zdrowej relacji
Na czym polega taka zdrowa więź z drugą osobą? Między innymi na tym, że tworzycie relację opartą na szacunku, ale znajduje się w niej miejsce na to, byś mogła być po prostu sobą. To bardzo ważny czynnik, niezależnie od tego czy tworzymy więź z kimś znajomym, czy z członkiem naszej rodziny.
Przeczytaj również artykuł: Przyjaźń – z czasem kochamy bardziej, ale mniej ludzi
- Przywiązanie zbudowane na zaufaniu. To najzdrowsze powiązanie, jakie istnieje pomiędzy dwiema osobami. Nie ma tu miejsca na podejrzliwość czy brak zaufania, zdradę czy zazdrość. O wszystkim można rozmawiać z szacunkiem, można zostać wysłuchanym. Tutaj wszyscy wygrywają i nie ma przegranych.
- Burzliwa relacja. To z kolei jeden z najgorszych i najbardziej szkodliwych typów relacji między przyjaciółmi. Zawsze mamy tu do czynienia z niewidoczną nicią strachu i ze zjawiskiem auto potrzeby.
Istnieje strach przed odrzuceniem, co sprawia, że osoba taka potrzebuje stałej uwagi i uznania płynącego od osób z zewnątrz. Osoba taka z czasem zaczyna kontrolować życie innych, ograniczać ich oczywiste i niezaprzeczalne prawa, a także wolność osobistą.
- Przywiązanie na dystans. Najprościej rzecz ujmując jest to mniej więcej odwrotność tego, co dają burzliwe relacje. W takiej relacji zazwyczaj można odczuć obojętność i brak zainteresowania drugą osobą. Jest to bolesny chłód, który zawsze staje się przyczyną cierpień na poziomie emocjonalnym.
2. Zaspokajanie podstawowych potrzeb osoby, która mieszka w Twoim sercu
Każda osoba ma swoje podstawowe potrzeby. Zaspokajając je pamiętaj jednak, że nie powinnaś dawać komuś wszystkiego, nie otrzymując niczego w zamian. Nie chodzi o to, żebyś była wyliczona na zysk, ale raczej, byś cechowała się rozsądkiem. Prawdziwa przyjaciółka nie powinna być nastawiona wyłącznie na przyjmowanie.
Przeczytaj również artykuł: Przyjaźń – gdy ją tracisz, boli jak rozstanie
- Każda z nas potrzebuje szacunku i doceniania.
- Potrzebujemy wzajemności. Jeżeli darzę Cię ciepłymi uczuciami i pomagam Ci każdego dnia, chciałabym móc liczyć na to samo z Twojej strony.
- Potrzebujemy obracać się w towarzystwie osób godnych zaufania.
- Potrzebujemy po prostu być sobą, bez lęku, że ktoś nas oceni czy będzie nas za to karcił.
- Potrzebujemy mieć u swego boku osoby, które zawsze będą gotowe nas wspierać, przytulić, będą gotowe podzielić się z nami swoją mądrością, nowymi perspektywami, sytuacjami, wspólną nauką…
3. Zdolność naprawiania i pomocy w rozwoju
Pomyślmy przez moment o relacji, która jest typowa dla par. To bardzo elastyczne i nieustannie zmieniające się powiązania, które każdego dnia musimy na nowo odbudowywać posługując się tak wysublimowanymi narzędziami jak negocjacje, ustalenia, przebaczanie i proszenie o przebaczenie.
- W każdej przyjaźni zdarzają się wzloty i upadki. Zwłaszcza w takich niełatwych sytuacjach pamiętaj, że prawdziwa przyjaciółka gotowa jest odbudowywać relacje wspólnymi siłami, zamiast zawzięcie stawiać mury niezrozumienia.
- Istnieje też na tym świecie wiele osób, które nie potrafią ustępować, zrozumieć czy zdobyć się na tak potrzebną każdemu z nas empatię. Osoby takie nie posiadają odpowiedniej wiedzy potrzebnej do budowania pozytywnych relacji.
- Aby dana osoba mogła się rozwijać, niezbędnym elementem jest branie na siebie pełnej odpowiedzialności za popełniane przez nas błędy. Tylko w taki sposób można je później analizować w celu wyciągnięcia niezbędnych lekcji na przyszłość. Podobnie rzecz ma się z tworzonymi przez nas relacjami.
Każda trudność czy niedopowiedzenie, które może się przytrafić, nie powinno stanowić problemu, ale raczej okazję do zrozumienia tej drugiej strony. Prawdziwa przyjaciółka okazuje szczere uczucia i dobrą wolę odbudowywania tego, co czasem ulega zniszczeniu, albo załagadzania drobnych niedociągnięć.
Przeczytaj również artykuł: Inteligencja emocjonalna – sprawdź czy ją masz!
Tak właśnie buduje się prawdziwą, autentyczną relację, która przez długie lata będzie spajać Waszą przyjaźń. Prawdziwa przyjaciółka bardziej ceni głęboką więź, niż płytką powierzchowną imitację.
4. Autentyczność pozytywnych relacji
Autentyczne osoby stanowią prawdziwe filary cennych i znaczących relacji. Na takie osoby zawsze warto znaleźć miejsce w naszym sercu. Dlaczego? Czym się charakteryzuje osoba autentyczna? Oto kilka ciekawych szczegółów:
- Tworzą wspólną przestrzeń, ale szanują przy tym Twoją prywatność. Rozumieją, że Ty też potrzebujesz miejsca na swoje prywatne sprawy.
- Osoby autentyczne nie kłamią, ani nie udają kogoś, kim w rzeczywistości nie są. Zawsze charakteryzują się szczerością i potrafią wczuć się w cudze położenie.
- Osoba autentyczna to taka, która daje się poznać taką, jaka jest. Nie dostosowuje się do nikogo, po prostu jest sobą. Jest to osoba o dojrzałej osobowości, która jest połączona ze swoją przeszłością i widzi teraźniejszość wolną od wszelkich złudzeń.
Życie z osobą autentyczną jest łatwiejsze i przynosi więcej satysfakcji. Takie osoby stale nas uczą i pozwalają też uczyć siebie. Związek z taką osobą wzbogaca obopólnie. Jest w nim miejsce na wzajemne zrozumienie, różnice w poglądach i na doznawanie radości z tego, co jest nam wspólne.
Osoby zamieszkujące najgłębsze zakamarki Twego serca zasługują na to, byś wiedziała jak się z nimi obchodzić i jak o nie dbać.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Pereyra, M. (2012). Relaciones humanas positivas: el arte de llevarse bien con los demás. Gema Editores. ISBN: 978-607-7730-74-3.
- Krishnamurti. (2012). Relacionarse con el mundo, con uno mismo y con los demás. Kaidós.
- Andrade Salazar, José Alonso. (2013). Relaciones tóxicas de pareja. https://www.researchgate.net/publication/264549862_Relaciones_Toxicas_de_pareja_-_Foreign_partner_Toxic