Rany emocjonalne - 5 kroków do wyleczenia

Życie składa się z wielu różnych etapów, które wymagają trudnych decyzji i bolesnych pożegnań. Upływ czasu wiąże się ze zmianami w naszym ciele, które musimy zaakceptować.
Rany emocjonalne - 5 kroków do wyleczenia

Ostatnia aktualizacja: 02 lipca, 2019

Rany emocjonalne muszą zagoić się tak samo jak i te fizyczne, a proces ten również wymaga czasu. Wyleczenie tych ran polega często na odnalezieniu swojego własnego ,,ja”, zawalczeniu o swoją wolność, godność i siłę, a przede wszystkim – szczęście.

Rany emocjonalne to ciężar, z którym każda z nas radzi sobie w samotności i ciszy, a współczesny świat wcale nie ułatwia ich wyleczenia.

W niniejszym artykule chcemy skupić się na ranach emocjonalnych, które dręczą wiele kobiet na całym świecie. Okazuje się bowiem, że pozycja kobiety w społeczeństwie, mimo że lepsza niż jeszcze kilka dekad temu, wciąż nie prezentuje się najlepiej i może być źródłem bólu i cierpienia dla każdej z kobiet.

Kobiety w dzisiejszym świecie mają wprawdzie dostęp do zawodów, które niegdyś zarezerwowane były wyłącznie dla mężczyzn, wciąż jednak na każdym kroku spotykają się z różnymi przejawami dyskryminacji. Ich zdanie jest często lekceważone, a za tę samą pracę otrzymują niższe wynagrodzenie niż ich koledzy.

Co więcej, w dalszym ciągu ciężar odpowiedzialności za rodzinę, dom, a zwłaszcza dzieci, spoczywa na barkach kobiet. Wiele kobiet obciążonych jest ogromną liczbą obowiązków i nie może liczyć na pomoc z żadnej strony.

Nieustannie walcząc o przetrwanie w ,,męskim” świecie i jednocześnie opiekując się wszystkimi wokół, bardzo często zapominamy o sobie.

Taki stan rzeczy sprawia, że raz zadane nam rany emocjonalne, nie mają kiedy się zagoić. Zaniedbujemy siebie i swoje potrzeby, a nasza dusza cierpi, próżno czekając na wyleczenie. Tak dalej być nie może! Poniżej znajdziesz kilka naszych porad i 5 filarów skutecznej walki z ranami emocjonalnymi.

Jak wyleczyć rany emocjonalne kobiety?

kobieta w kosmosie

1. Pogódź się z upływem czasu

Całe nasze życie składa się z różnych faz i etapów, które stawiają przed nami zgoła odmienne wyzwania. Kluczem do szczęścia jest umiejętność pogodzenia się z przemijającym czasem i zrozumienia wynikających z niego zmian.

Przemiana zachodząca w nas z wiekiem to nie kara – to naturalna kolej rzeczy.

  • Życie kobiety jest bardzo silnie związane z jej płodnością. Do pewnego momentu jej ciało funkcjonuje według stałego rytmu, zgodnie z cyklem menstruacyjnym. Później przychodzi czas na kolejny etap – menopauzę.
  • Pamiętaj, że każda z nas jest inna – dotyczy to zarówno naszej fizyczności, jak i sfery emocjonalnej. Niektóre z nas zmagają się z bolesnymi miesiączkami, inne dopada ból emocjonalny, a jeszcze inne bardzo szybko wkraczają w okres menopauzy.
  • Zmiany w naszym ciele są ściśle związane ze zmianami w naszym życiu. Młodość i okres płodności pociągają za sobą wiele wyzwań, uczymy się wówczas na własnych błędach.
  • Z kolei, gdy osiągamy dojrzałość, wkraczamy w zupełnie inną fazę życia. Warto pogodzić się z upływającym czasem, ponieważ nie musi oznaczać on zamknięcia, a wręcz przeciwnie – może być nowym otwarciem.
rany emocjonalne

2. Słuchaj swojego ciała i swojej intuicji

Intuicja to wewnętrzny głos podświadomości pochodzący z życiowego doświadczenia i wiedzy, którym warto się kierować w wielu momentach życia.

Niektóre z nas przyzwyczaiły się do ,,wyciszania” tego wewnętrznego głosu, stawiając potrzeby innych ludzi przed swoimi. To błąd, przez który bardzo trudno wyleczyć raz powstałe rany emocjonalne.

Jeśli chcesz zagoić swoje rany emocjonalne i rozkwitnąć na nowo jako kobieta, musisz nauczyć się słuchać swojej intuicji i odczytywać sygnały wysyłane przez ciało i umysł. Zadbaj o swoje potrzeby, nie ignoruj ich. Tylko wtedy będziesz mogła zawalczyć o szczęście.

3. Sama dla siebie jesteś całością

Kobieta, która czuje się niekompletna i bezwartościowa tylko dlatego, że nie znalazła swojej drugiej połówki, wpada w pułapkę, z której bardzo trudno wyjść i wyleczyć rany emocjonalne.

Pamiętaj, że o Twojej wartości świadczy to, jakim jesteś człowiekiem, a nie to, czy przy Twoim boku jest ktoś jeszcze.

  • Jeśli Twoje szczęście zależy od kogoś innego, oznacza to, że straciłaś kontrolę nad swoim życiem.
  • Dojrzała osoba nie potrzebuje do szczęścia nikogo więcej niż samej siebie. Samotność nie przekreśla szczęśliwego życia, jeśli tylko umiesz odpowiednio z niej skorzystać.
  • Nigdy nie trać nadziei – miłość potrafi zapukać do drzwi nawet w najbardziej niespodziewanym momencie. Jeśli pochłonie Cię obsesja poszukiwania drugiej połówki, możesz przegapić szansę na prawdziwe szczęście.

Bądź sobą i nie pozwól, by rany emocjonalne powstrzymywały Cię przed rozwojem osobistym. To Ty jesteś dla siebie całością i najważniejszą osobą w życiu.

4. Troszcz się o siebie, nie zważając na opinie innych

Dbanie o swoje potrzeby to nie egoizm – to całkiem normalne i zdrowe postępowanie, którego czasami musimy uczyć się na nowo. Nie obwiniaj się, jeśli postawisz swoje potrzeby na pierwszym miejscu i zdarzy Ci się zaniedbać coś innego. Każdy z nas ma prawo do odpoczynku i ucieczki.

  • Zdarza się, że ktoś obraża się na nas i złości, gdy nie chcemy spełnić jakiejś jego prośby. Nie daj się jednak wpędzić w poczucie winy. Jeśli postąpiłaś w zgodzie z samą sobą, wszystko jest w porządku. Może to być także znak, że nie warto przejmować się kimś, kto nie potrafi tego zrozumieć.
  • Nie zwracaj uwagi na ludzi, którzy nazwą Cię ,,egoistką” tylko dlatego, że jasno określiłaś swoje zasady i granice. Nie daj sobą manipulować.
kobiety w kręgu i ich rany emocjonalne

Polecamy przeczytać również: Przemoc emocjonalna – jej skutki dla organizmu

5. Wylecz rany emocjonalne i poskładaj się na nowo

Jeśli chcesz wyleczyć rany emocjonalne i rozkwitnąć na nowo jako kobieta, musisz pozbierać te kawałki, z których kiedyś składało się Twoje życie i spróbować poukładać je w inny sposób. Dotyczy to również złych rzeczy, które także powinny znaleźć miejsce w Twoim sercu, byś mogła czerpać z nich naukę na przyszłość.

Udając, że dawne problemy czy negatywne emocje zniknęły, narażasz się na to, że w Twoim wnętrzu pozostaną pewne puste miejsca i nie będziesz czuła się kompletna. Zapełnij tę pustkę, doszukując się w każdym wydarzeniu pewnych pozytywnych cech, z których możesz zbudować się na nowo.

Rany emocjonalne, a później także blizny, to świadectwo walki i zwycięstwa. Mówią one o Twojej odwadze i determinacji, nie można więc pozbyć się ich na zawsze. Każda kobieta posiada niemalże mistyczną zdolność leczenia swoich ran emocjonalnych i zaczynania na nowo. Ty także możesz być szczęśliwa.


Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.