Osiągnij stan flow i wygraj ze stresem!
Stan flow, nazwa pochodząca z języka angielskiego, to wspaniałe i niezwykle proste podejście do codziennego życia, dzięki któremu jesteśmy w stanie ochronić nasz organizm przed szkodliwym działaniem stresu oraz osiągnąć wewnętrzny spokój, niezbędny do szczęśliwej i spełnionej egzystencji.
Twórcą terminu flow jest Mihály Csikszentmihályi, jeden z najbardziej znanych i rozsławionych specjalistów w dziedzinie psychologii szczęścia.
Dzięki jego licznym książkom i pracom, które kładą nacisk na potrzebę osiągnięcia stanu wewnętrznego spokoju i „optymalne doświadczenia”, milionom ludzi na całym świecie udało się wypracować niesamowitą koncentrację i skupienie, które pozwalają na bezstresowe wykonywanie codziennych obowiązków.
Chcielibyśmy dziś zaprosić cię do refleksji nad zagadnieniem flow – tendencji, która zdobywa coraz to większe grono zwolenników.
Dzięki tej technice będziesz mógł prowadzić spokojniejsze życie i pozbyć się raz na zawsze tego nieprzyjemnego uczucia, gdy stres ściska twój żołądek i bierze kontrolę nad twoim życiem.
Stan flow, czyli wewnętrzna harmonia
Dla Mihály’a Csíkszentmihályi osiągnięcie stanu flow jest prawdziwym szczęściem w życiu. Mowa tu o doświadczeniu autentycznej wewnętrznej harmonii, która pozwala czuć się nam dobrze ze sobą i innymi oraz prawidłowo przetwarzać emocje i napotykane trudności.
Stres jest całkowitym przeciwieństwem stanu flow. Silne stany napięcia sprawiają, że czujemy się uwiązani do serii następujących po sobie wydarzeń.
Ujmując to w inny sposób, nieświadomie stajemy się niewolnikami strachu i własnych lęków, ludzi i sytuacji, za które jesteśmy odpowiedzialni oraz naszych obaw i zmartwień.
Jak stres działa na nasz organizm?
- Stres hamuje nasz wewnętrzny rozwój. W wyniku jego działania popadamy w rutynę i przywiązujemy się do rzeczy, które wydają się być dla nas stałe. Dzień w dzień powtarzamy nasz schemat życia, nie mając odwagi na spełnienie tego, o czym rzeczywiście marzymy.
- Stres utrzymuje nas w przekonaniu, że nigdy nie będziemy w stanie spełnić naszych marzeń, ponieważ brakuje nam czasu do działania.
- Dzień jest zbyt krótki, by zrealizować wszystkie cele i wypełnić wszystkie codzienne obowiązki.
- Stres jest dla naszego mózgu swoistym stanem alarmowym, który przygotowuje organizm do “ucieczki” przed potencjalnym zagrożeniem.
- Życie w ciągłym stresie sprawia, że nasz mózg zapomina to tym, co to jest spokój i wewnętrzna harmonia. Nasz organizm przechodzi w ciągły stan czujności, jest nieustannie spięty, a nasz umysł koncentruje się tylko i wyłącznie na obowiązkach dnia jutrzejszego.
Wszystkie powyższe przykłady stanowią zaprzeczenie koncepcji flow. Poniżej wyjaśniamy na czym polega ta relaksująca technika i w jaki sposób możemy osiągnąć prawdziwą wewnętrzną harmonię.
Przeczytaj koniecznie: Syndrom Wendy – potrzeba usatysfakcjonowania innych
Naucz się czerpać radość z tego, co robisz
Jeden fakt jest niezaprzeczalny: nie każdy z nas może sobie pozwolić na rezygnację ze stresującej pracy lub całkowicie odciąć się od wywierającej presję rodziny. Praca i rodzina to dwa ośrodki, które najczęściej są źródłem silnego stresu, napięcia, lęków, bezsenności, migren, problemów z trawieniem, itp.
Technik zwalczania stresu istnieje mnóstwo: można by wymieniać bez końca. Możemy stosować odpowiednie techniki oddechowe, pójść na relaksujący spacer czy stosować odprężające leki. W ten sposób jednak nigdy nie zwalczymy źródła stresu, lecz jedynie nieco złagodzimy jego objawy.
Przyczyna stresujących sytuacji leży bowiem nie w otaczającym nas świecie, lecz w nas samych – w naszym umyśle. Tylko trwała zmiana sposobu myślenia i podejścia do życia jest w stanie uwolnić nas od niszczącej siły stresu.
Naucz się płynąć z prądem i osiągnąć stan flow…
- Technika psychologiczna “flow” narzuca nam nowe podejście do codziennych spraw. Musimy nauczyć się czerpać radość z tego, czym zajmujemy się na co dzień. Należy skupić się na teraźniejszości i zwolnić tempo życia. Narzędziem, które nam w tym pomoże jest umiejętność ustanawiania priorytetów.
- Osoby, które są w stanie osiągnąć stan flow pozytywnie podchodzą do wszystkich spraw i potrafią maksymalnie skoncentrować się na swojej pracy i rzetelnie wykonują swoje obowiązki.
- Ludzie szczęśliwi czerpią radość z tego, co robią, ich organizm jest rozluźniony i nie poddaje się niszczycielskiej sile stresu.
Przeczytaj koniecznie: Szczęście: znajdź je na swój sposób, nie słuchaj innych
Jak osiągnąć stan flow?
Osiągnięcie stanu wewnętrznej harmonii nie jest możliwe z dnia na dzień, jest to ciężka praca nad sobą, która wymaga czasu i sporo wysiłku. Stres i napięcie nie znikną jak za sprawą czarodziejskiej różdżki, do tego potrzeba cierpliwości i samozaparcia.
Technikę flow nie od razu można zastosować we wszystkich obszarach życia. Zaleca się rozpoczęcie od jednego ze źródeł stresu i stopniowe rozszerzanie zasięgu wewnętrznej harmonii. Warto zacząć od zajęć, które powszechnie są uważane za uspokajające i odprężające organizm. Poniżej podajemy kilka przykładów.
- Znajdź sobie hobby zgodne z twoimi zainteresowaniami i codziennie poświęcaj mu chwilę. Na przykład osoby, które lubią malować, poprzez sztukę są w stanie osiągnąć stan harmonii i wewnętrznej satysfakcji.
- Malowanie akwarelami, kolorowanie mandali, szkicowanie węglem… wszystkie te zajęcia mają terapeutyczne działanie i skutecznie koją zszargane nerwy. Poświęcaj na wyciszenie się przynajmniej godzinę dziennie.
- Inną propozycją, która daje spektakularne rezultaty, jest praktykowanie tzw. “flow joga”. Ta odmiana jogi narodziła się w Indiach, następnie podbiła Stany Zjednoczone, a stamtąd rozprzestrzeniała się na cały świat.
Flow joga jest intensywniejsza od yogi klasycznej, jest wzbogacona o dźwięki natury lub mantry, pomaga rozwinąć siłę fizyczną, elastyczność i zachować równowagę organizmu na wielu poziomach.
Flow joga jest aktywnością dodającą energii, której zakończenie stanowi ogólne odprężenie organizmu, podczas którego doświadczamy autentycznej łączności naszego umysłu z każdą komórką ciała.
Stan flow w codziennym życiu
Poprzez wykonywanie aktywności takich jak joga, kolorowanie mandali czy innych odprężających czynności, nasz organizm będzie nabywał coraz to większą zdolność koncentracji i stopniowo będziemy w stanie rozszerzać ten chwilowy stan spokoju na inne obszary naszego życia.
- Kiedy osiągniemy stan flow, jednocześnie będziemy w stanie oddalić się od ludzi i sytuacji, które są dla nas źródłem przykrości i krzywdy. Będziemy w stanie ciągle się rozwijać i nauczymy się ustanawiać nasze życiowe priorytety.
- Naucz się wizualizować swoje życie jako liść na powierzchni wody, który podąża do przodu dzięki delikatnemu i relaksującemu podmuchowi wiatru i sile nurtu.
- Płynący po rzece liść jest przykładem autentycznej równowagi, niczego mu nie brakuje ani niczego nie zbywa.
- Jeśli listek niesie ze sobą zbędny balast, szybko pójdzie na dno. Tak samo jest z naszym życiem, nie powinniśmy brać zbyt dużo odpowiedzialności na swoje barki, bo prędzej czy później utoniemy pod ich ciężarem.
- Stres sprawia, że nie potrafimy płynąć z nurtem i toniemy. Aby osiągnąć stan flow i być w pełni szczęśliwym, musimy pozbyć się zbędnego balastu i nauczyć się być wolnym i czerpać radość z każdego momentu.