Migreny - jak błyskawicznie się ich pozbyć?

Opisane w tym artykule sposoby cechują się bardzo wysoką skutecznością w zapobieganiu migreny, a także łagodzeniu objawów tej powszechnie występującej dolegliwości.
Migreny - jak błyskawicznie się ich pozbyć?

Ostatnia aktualizacja: 24 sierpnia, 2022

Migreny stały się ostatnimi czasy bardzo powszechnie spotykanymi chorobami. Różnią się one od typowego bólu głowy tym, że są one bardzo intensywne i długotrwałe, na dodatek typowe leki przeciwbólowe nie są w ich przypadku skutecznym rozwiązaniem.

W pierwszej fazie migreny niektórzy ludzie doświadczają zjawiska określanego jako aura, które obejmuje zmiany w widzeniu i wizualny efekt pulsacji z jednej strony głowy. Mogą one wystąpić w każdym wieku i u osób dowolnej płci.

Jednak znacząco zwiększa się ryzyko wystąpienia tych dolegliwości w przypadku kobiet w wieku powyżej 45 lat.

Głównym powodem występowania migreny jest nietypowa reakcja mózgu na bodźce zewnętrzne oraz wewnętrzne.

Mogą do nich należeć na przykład brak dostarczania do organizmu odpowiednich dawek kofeiny (w przypadku uzależnienia), uboczne skutki przebywania w otoczeniu pełnym dymu papierosowego i różnego rodzaju inne stymulanty.

W niektórych przypadkach migrenom mogą dodatkowo towarzyszyć nudności, wymioty i niezdolność do wykonywania codziennych czynności.

Do tej pory znane i stosowane powszechnie terapie farmakologiczne obejmowały odpowiednio dobrane środki przeciwbólowe i przeciwzapalne działające na ściśle określone obszary mózgu.

Ból głowy

Niemniej jednak niektóre z nich nie są w pełni skuteczne, a inne wykazują silne negatywne skutki uboczne. Na szczęście istnieją również w pełni naturalne rozwiązania, które cechują się właściwościami łagodzenia objawów migreny.

Dodatkowo przyśpieszają regenerację mózgu po przebytej chorobie i pozwalają uzyskać nieco większą odporność na te wyjątkowo dokuczliwe dolegliwości.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować Ci zestaw sposobów radzenia sobie z migrenami opartych wyłącznie o składniki naturalne. Co więcej, każdą z opisanych przez nas metod możesz bez najmniejszych przeszkód wypróbować w domowym zaciszu.

Napar z rumianku na złagodzenie migreny

Rumianek jest rośliną cechującą się właściwościami relaksującymi i przeciwzapalnymi. Dzięki temu skutecznie przyczynia się do zredukowania pulsującego bólu głowy, który jest charakterystyczny dla migreny.

Napar z rumianku

Składniki

  • 1 łyżka stołowa kwiatów rumianku (ok. 10 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania opisywanego środka

  • Zagotuj szklankę wody i dodaj do niej kwiaty rumianku.
  • Zdejmij naczynie z ognia i odstaw na 10 minut do wystygnięcia.
  • Ostrożnie odcedź pozostałości rumianku i następnie pij tak uzyskany napar do trzech razy dziennie.

Ocet jabłkowy

Ocet jabłkowy jest doskonałym sposobem na zatrzymanie migreny, szczególnie w przypadku, gdy jest ona spowodowana przez nadmierny stres i napięcie mięśni.

Zawiera on w swoim składzie liczne przeciwutleniacze i niezbędne minerały, które aktywują układ krążenia i działają jako skuteczne środki zwiotczające mięśnie.

Składniki

  • 1 łyżka stołowa octu jabłkowego (10 ml).
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania opisywanego środka

  • Rozpuść łyżkę octu jabłkowego w szklance wody i wypij tak uzyskany napój zaraz po wystąpieniu pierwszych objawów migreny.
  • Nie pij jednak go więcej niż 2 szklanki dziennie.

Różowa sól himalajska

Różowa sól himalajska zawiera ponad 80 niezbędnych minerałów i jest nazywana nie bez powodu “białym złotem”. Pozwala ona uzyskać równowagę poziomu elektrolitów w Twoim organizmie i przyśpiesza proces jego regeneracji, kiedy jesteś zmęczony psychicznie lub fizycznie.

Różowa sól himalajska

W połączeniu z odrobiną soku z cytryny różowa sól himalajska stanowi znane od setek lat naturalne lekarstwo, które pozwala wręcz błyskawicznie zredukować wszystkie najbardziej nieprzyjemne objawy charakterystyczne dla migreny.

Choć nie ma dowodów naukowych potwierdzających skuteczność tego rozwiązania, to jednak wszyscy ci, którzy go wypróbowali, przysięgają na wszystkie świętości, że efekt złagodzenia bólu po wypiciu różowej soli himalajskiej z cytryną jest w stanie złagodzić dotkliwy ból już po pierwszych 10 minutach.

Składniki

  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • sok z 1/2 cytryny
  • 1 łyżeczka różowej soli himalajskiej (5 g).

Sposób przygotowania opisywanego środka

  • Dodaj różową sól himalajską do szklanki wody, dokładnie wymieszaj do całkowitego rozpuszczenia, a następnie dodaj do niej sok z połówki cytryny.
  • Wypij kilka łyków tak uzyskanego napoju już przy pierwszych oznakach bólu migrenowego.
  • W celach zapobiegawczych możesz tę mieszaninę wypić na czczo do trzech razy w tygodniu.
  • Pij ją jednak tylko raz dziennie, ponieważ nadmiar soli może być szkodliwy dla Twojego zdrowia.

Herbata imbirowa

Korzeń imbiru zawiera substancję czynną o nazwie gingerol, która oprócz cechowania się dość charakterystycznym smakiem działa jednocześnie przeciwzapalnie i jest w pełni naturalnym środkiem przeciwbólowym.

Imbir i cytryna

Substancja ta stanowi silne wsparcie w przypadku konieczności złagodzenia bólów głowy, objawów typowych dla migreny, i innych rodzajów bólów spowodowanych na przykład przez rozwijające się w Twoim organizmie stany zapalne.

Składniki

  • 2 łyżki stołowe tartego korzenia imbiru (20 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)
  • sok z 1/2 cytryny
  • 1 łyżka stołowa miodu (25 g – opcjonalnie)

Sposób przygotowania opisywanego środka

  • Dodaj imbir do szklanki wrzącej wody i odstaw na 10 minut celem jego zaparzenia się i wystygnięcia.
  • Zanim zaczniesz mieszać napar, dodaj do niego sok z połowy cytryny i ewentualnie miód, jeśli chciałbyś nieco dosłodzić napój.
  • Wypij go w całości zanim Twoje bóle migrenowe osiągną wysoką intensywność.

Napar z nagietka lekarskiego

Nagietek lekarski jest znaną od wielu stuleci rośliną o silnych właściwościach przeciwzapalnych. Z tego też powodu już w starożytności stosowana była pod różnymi postaciami do łagodzenia różnego rodzaju dolegliwości i chorób.

Napar z nagietka

Ma ona dodatkowo efekt uspokajający i relaksujący, który ułatwia kontrolowanie bólu i zmęczenia psychicznego spowodowanego przez długotrwałe migreny.

Składniki

  • 3 łyżki stołowe suszonych płatków nagietka lekarskiego (30 g)
  • 1 szklanka wody (250 ml)

Sposób przygotowania opisywanego środka

  • Włóż nagietek do naczynia z wodą i gotuj następnie pod przykryciem przez trzy minuty.
  • Po upływie tego czasu wyłącz kuchenkę i pozwól naparowi ostygnąć przez kilka minut.
  • Przecedź płyn i wypij go w całości. Możesz powtarzać tę procedurę do dwóch razy dziennie.
  • Napar ten jednak nie jest zalecany dla osób uczulonych na stokrotki, chryzantemy albo dowolne rośliny z rodziny Asteraceae (astrowatych) lub z nich się wywodzących.
  • Powinieneś również zachować ostrożność w przypadku zażywania innych leków przeznaczonych do łagodzenia objawów migreny. Jeśli nie masz pewności, zrezygnuj na wszelki wypadek z tego naparu i zasięgnij uprzednio opinii lekarza.

Wybierz jeden z opisanych powyżej sposobów i zastosuj go w praktyce podczas ataku migreny zgodnie ze podanymi przy nim wskazówkami. Pamiętaj jednak, aby nie wykorzystywać jednocześnie kilku z nich, ponieważ ich łączne działanie może (choć nie musi) wywołać niepożądane reakcje.

Jeśli ból nie ustępuje lub się nawet zwiększa, należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem w celu zasięgnięcia fachowej porady.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Malhotra, S., & Singh, A. P. (2003). Medicinal properties of ginger (Zingiber officinale Rosc.). Natural Product Radiance2(6), 296–301. https://doi.org/10.1111/j.1365-294X.2004.02318.x
  • Maghbooli, M., Golipour, F., Moghimi Esfandabadi, A., & Yousefi, M. (2014). Comparison between the efficacy of ginger and sumatriptan in the ablative treatment of the common migraine. Phytotherapy Research28(3), 412–415. https://doi.org/10.1002/ptr.4996
  • Moehlig, R. C. (1931). Migraine. Endocrinology15(1), 11–16. https://doi.org/10.1210/endo-15-1-11
  • Agatonovic-Kustrin, S., Babazadeh Ortakand, D., Morton, D. W., & Yusof, A. P. (2015). Rapid evaluation and comparison of natural products and antioxidant activity in calendula, feverfew, and German chamomile extracts. Journal of Chromatography A1385, 103–110. https://doi.org/10.1016/j.chroma.2015.01.067

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.