8 niezdrowych dla mózgu nawyków

Grudzień 5, 2016
Może się wydawać, że stres nie ma wpływu na kondycję naszego mózgu, w rzeczywistości jednak jest jednym z czynników, które prowadzą do jego przedwczesnego starzenia się. Pamiętaj, że zmniejszenie aktywności komórek mózgowych jest przyczyną zaburzeń koncentracji.

Chcielibyśmy dziś przekazać ci kilka wartościowych informacji na temat pielęgnacji mózgu – jest on bowiem jednym z najdelikatniejszych i najbardziej złożonych organów ludzkiego organizmu.

Stąd też powinniśmy się nauczyć prawidłowo dbać o jego zdrowie i wyeliminować z naszego codziennego życia nawyki, które niekorzystnie wpływają na kondycję komórek mózgowych.

Narząd ten bierze udział w regulacji wielu funkcji w naszym organizmie. Jest odpowiedzialny między innymi za prawidłowe bicie serca, utrzymywanie zdrowego ciśnienia krwi, zachowanie równowagi hormonalnej i tym podobne.

Zachowanie zdrowego mózgu jest równe zachowaniu prawidłowych funkcji poznawczych, dobrej pamięci i odpowiedniemu przetwarzaniu ludzkich emocji – elementów, które sprawiają, że nasza egzystencja jest satysfakcjonująca.

Troska o zdrowie mózgu

Tak samo, jak w przypadku innych części naszego organizmu, powinniśmy odpowiednio zadbać również o mózg. Nasze codzienne nawyki mogą wpływać pozytywnie lub negatywnie na jego zdrowie.

Wielu ekspertów wskazuje na powiązanie między niezdrowymi przyzwyczajeniami a wczesnym starzeniem się mózgu już od najmłodszych lat życia.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) bije na alarm, by ludność na całym świecie zatroszczyła się o zdrowie swojego mózgu i podjęła odpowiednie środki zapobiegawcze przed jego przedwczesnym „zużyciem”.

Poniżej przedstawiamy kilka codziennych nawyków, które w znaczący sposób przyczyniają się do pogorszenia stanu zdrowia i kondycji mózgu.

1.Rezygnacja ze śniadania

Zdrowe śniadanie

Już nie raz pisaliśmy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia i nigdy nie należy z niego rezygnować. Dostarcza ono bowiem organizmowi sporą dawkę substancji odżywczych i energię, potrzebne do prawidłowej realizacji wszystkich funkcji mózgu przez cały dzień.

Dzięki zdrowemu, bogatemu w składniki odżywcze śniadaniu masz organizm będzie w świetnej formie fizycznej i psychicznej przez wiele godzin.

Pomijanie tego ważnego posiłku sprawia, że mózg musi pracować ze zdwojoną siłą, co w porze popołudniowej skutkuje uczuciem ogromnego zmęczenia i złym samopoczuciem.

Przeczytaj koniecznie: Śniadanie, które doda ci mnóstwa energii

2. Nadmierne spożywanie cukru

Nadmierne spożywanie cukru nie tylko jest przyczyną wzrostu masy ciała i rozwoju cukrzycy, ale również ma negatywny wpływ na inne ważne układy naszego organizmu.

W przypadku mózgu nadmiar cukru jest przyczyną wilczych napadów głodu, powiązanych z silnym poczuciem niepokoju, które prowadzą do spożywania ogromnej ilości słodyczy.

Nadmiar cukru prowadzi do osłabienia funkcji samooczyszczania się organizmu, co staje się przyczyną gromadzenia toksyn w krwi i tkankach, a to z kolei prowadzi do osłabienia funkcji poznawczych mózgu.

3. Przebywanie w zanieczyszczonym środowisku

Kobieta z maską na twarzy

Niestety obecnie, za sprawą ogromnego rozwoju przemysłu na całym świecie, wszyscy jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie zanieczyszczonego toksynami powietrza. Czynnik ten jest w dzisiejszych czasach praktycznie nie do uniknięcia.

Pochodzące ze środowiska naturalnego toksyny wnikają do komórek mózgu, zaburzają procesy ich prawidłowego utleniania się, co z kolei przekłada się na osłabienie wydajności tego ważnego dla nas organu.

Chociaż krew jest zaopatrywana w odpowiednią dawkę tlenu i jest w stanie dostarczyć go do tkanek organizmu, nadmiar toksyn niekorzystnie wpływa na zdrowie całego naszego ciała.

4. Brak odpowiedniej ilości snu

Ludzie w każdym wieku nie wysypiają się wystarczająco. Brak odpowiedniej ilości snu jest jednym z nawyków, które znacząco wpływają na zdrowie mózgu.

Organizm ludzki potrzebuje przynajmniej 8 godzin nieprzerwanego snu na dobę. To właśnie podczas nocnego odpoczynku mózg jest w stanie przeprowadzać szereg funkcji naprawczych, które podczas dziennej aktywności są niemożliwe do realizacji.

Kiedy dobrze się nie wysypiamy, komórki mózgu nie są w stanie się zregenerować, a zatem następuje ich przedwczesne starzenie się. Co więcej, skutki braku odpowiedniej ilości snu nasz organizm odczuwa natychmiast.

Objawiają się one spadkiem koncentracji, złym samopoczuciem oraz ogólnym zmęczeniem organizmu i spadkiem formy zarówno psychicznej, jak i fizycznej.

Przeczytaj koniecznie: Ile godzin snu potrzebujesz?

5. Palenie tytoniu

Szkodliwe dla zdrowia palenie tytoniu

Zarówno palacze, jak i osoby przebywające w zadymionych przestrzeniach są narażone na zwiększone ryzyko osłabienia funkcji poznawczych mózgu i rozwój chorób z tym związanych.

Zawarte w tytoniu toksyny w znaczący sposób przyczyniają się do zmniejszenia masy mózgu oraz ograniczają dostęp tlenu, który jest odpowiedzialny za regenerację komórek mózgowych.

Wielu naukowców i ekspertów zgodnie twierdzi, że palenie tytoniu jest jednym z niezdrowych codziennych nawyków, które zwiększają ryzyko zachorowania na demencję i chorobę Alzheimera.

6. Stresujący tryb życia

Stres jest bardzo niebezpiecznym dla naszego organizmu stanem. Jeśli nie potrafimy nad nim zapanować, jego negatywne działanie może prowadzić do rozwoju chorób na tle fizycznym i psychicznym.

Badania naukowe wskazują również na to, że stres jest bezpośrednio powiązany z przedwczesnym starzeniem się komórek mózgu i pogorszeniem funkcji tego witalnego organu.

Kiedy jesteśmy poddani działaniu silnego stresu, aktywność mózgu spada i pojawiają się poważne problemy z koncentracją. Wiele przypadków udaru mózgu wykazało bezpośrednie powiązanie z chronicznymi stanami silnego stresu.

7. Nadmierne spożywanie alkoholu

Nadmierne spożywanie napojów alkoholowych powoduje wielkie spustoszenie w najważniejszych narządach naszego organizmu. Szczególnie dotkliwie odbija się na pracy układu nerwowego, wątroby i serca.

Dostarczone wraz z alkoholem substancje toksyczne krążą po organizmie wraz z krwią, docierając między innymi do mózgu. Nietrudno odgadnąć, że negatywnie wpływają one na pracę komórek mózgowych oraz poważnie zaburzają pracę całego narządu.

Co więcej, alkoholizm jest bezpośrednio powiązany z przedwczesną śmiercią neuronów oraz w znaczący sposób osłabia szybkość transmisji impulsów nerwowych, odpowiedzialnych za szybką i sprawną pracę mózgu.

Przeczytaj koniecznie: Miesiąc bez alkoholu i cukru – efekty

8. Przejadanie się

Hamburger frytki

Dostarczanie organizmowi zbyt dużej ilości jedzenia, szczególnie produktów o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru, powoduje, że ściany tętnic stają się coraz twardsze. To z kolei staje się przyczyną poważnych problemów z krążeniem krwi i zaburzeń pracy mózgu.

Kiedy naczynia krwionośne tracą elastyczność, organizm nie jest w stanie prawidłowo oczyszczać się i zaczyna gromadzić w krwi i tkankach liczne toksyny, które następnie stają się przyczyną wielu różnych chorób.

Przeczytaj koniecznie: Hamburgery – czy wiesz, co jesz?

Powyższe nawyki goszczą również w twoim życiu? Jeśli odpowiedź jest twierdząca, powinnaś czym prędzej wprowadzić zmiany w swoim życiu i prawidłowo zadbać o siebie. Jeśli w porę nie zareagujesz, zmiany mogą być już nieodwracalne i nigdy nie odzyskasz dawnej sprawności umysłowej.

Staraj się prowadzić zdrowy tryb życia i zadbaj o odpowiednią ilość zajęć, które stymulują pracę mózgu i pomagają wzmocnić jego funkcje.

WIĘCEJ DLA CIEBIE