Mała łazienka? – poznaj 13 ciekawych pomysłów na jej zagospodarowanie!
Obecnie łazienka jest jednym z najważniejszych pomieszczeń w naszych domach. Nie jest ona wyłącznie miejscem do załatwiania fizjologicznych potrzeb organizmu, ale również scenerią do codziennego relaksu, prywatności i spokoju.
Jeśli łazienka jest duża, z łatwością możemy w niej pomieścić rozmaite przedmioty dekoracyjne, dzięki którym staje się ona wygodniejsza i przytulniejsza. Jeśli jednak przestrzeń jest ograniczona, często nie mamy pomysłów na to, jak urządzić łazienkę aby jednocześnie była funkcjonalna i przytulna.
Na szczęście istnieje kilka ciekawych sztuczek, dzięki którym nawet najmniejszy kącik nabierze eleganckiego i nowoczesnego charakteru. Chcemy ci dziś przedstawić 13 ciekawych pomysłów na gustowną aranżację małej łazienki. Przeczytaj koniecznie!
Aby łazienka wyglądała na większą: drzwi ze szklaną wstawką
Drzwi ze szklaną wstawką mają dwie ogromne zalety: są eleganckie oraz umożliwiają wnikanie światła do łazienki, dzięki czemu optycznie powiększa się jej powierzchnia.
Lustra niewielkich wymiarów
Małe lustro w drewnianej ramce jest doskonałą dekoracją wnętrz, która nie zajmuje dużo miejsca. Zawieszone na ścianie optycznie dodaje małej łazience metrów kwadratowych.
Wiele luster jest również niezwykle funkcjonalnych i oferuje w swej zabudowie miejsce do przechowywania różnych produktów codziennego użytku.
Narożny prysznic, a mała łazienka
Aby maksymalnie wykorzystać przestrzeń w małej łazience, zaleca się montaż narożnego prysznica.
Wcale nie potrzeba dużych przestrzeni, aby móc się cieszyć przytulną i ładną łazienką – wystarczy odpowiednio rozlokować prysznic, ubikację i umywalkę.
Neutralne kolory
Kolor łazienki odgrywa ogromną rolę w naszym codziennym życiu. To od niego zależy, czy będzie ona elegancka, nieformalna, wesoła, itp. Najlepszym wyborem okazują się kolory neutralne, takie jak beże, odcienie szarości czy niebieskiego. Dodatkowo sprawiają one, że łazienka wygląda na większą niż jest w rzeczywistości.
Mozaika na ścianie
Doskonałym rozwiązaniem na oryginalną aranżację małej łazienki okazuje się również oryginalna mozaika na ścianie. Może ona posłużyć za piękne tło dla uchwytów i półek na kosmetyki oraz przedmioty codziennego użytku.
Przeczytaj koniecznie: Oszczędność miejsca w łazience – 19 sposobów
Półki wbudowane w ścianę
Często narzekamy na brak miejsca do przechowywania ręczników i różnych kosmetyków. Dobrym rozwiązaniem tego problemu stanowią półki wbudowane w ścianę. A dzięki drewnianemu wykończeniu nabiorą wyjątkowo interesującego wyglądu.
Wbudowane w ścianę półki jednocześnie oszczędzają miejsce oraz tworzą idealną przestrzeń do przechowywania rozmaitych przedmiotów.
Funkcjonalna łazienka: wiszące półki
Jeśli nie masz możliwości wbudowania półek w ścianę, możesz również postawić na wiszące półki. Co prawda zajmują one nieco więcej miejsca, ale są także doskonałym miejscem dla kosmetyków i innych łazienkowych przedmiotów.
Półka pod umywalką
Już niewielka półka pod umywalką daje mnóstwo dodatkowego miejsca, szczególnie w małej łazience. Możesz w niej przechowywać ręczniki, kosmetyki lub środki czystości. Po prostu jest ona niezastąpiona!
Jeśli łazienka jest mała, to najlepsza będzie wanna narożna
Jeśli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca w swojej łazience, by postawić w niej wannę, nie wahaj się i wybierz ją w wersji rogowej. Dzięki takiemu rozwiązaniu zaoszczędzisz wiele przestrzeni, a przy tym zyskasz luksus codziennego relaksu w odprężającej piany. Co więcej, łazienka z wanną wygląda bardzo elegancko.
Odpowiednie oświetlenie
Odpowiednie oświetlenie to klucz do uzyskania eleganckiej i przytulnej łazienki oraz idealne narzędzie do optycznego powiększenia łazienkowej przestrzeni, szczególnie gdy jest ona niewielka i brak w niej okien.
Łazienka to przecież pomieszczenie, w którym wykonujemy wiele wymagających precyzji czynności, na przykład codzienny makijaż, golenie… Warto zatem zainwestować w dobre i odpowiednie oświetlenie.
Dobrym rozwiązaniem jest montaż kilku oddzielonych od siebie punktów białego światła, zwłaszcza w pobliżu głównego lustra.
Akcesoria
Fakt posiadania niewielkiej wolnej przestrzeni w łazience nie jest powodem do rezygnacji z rozmaitych akcesoriów. Przecież i im można nadać atrakcyjny, oryginalny wygląd. W zależności od ich koloru i zwracających uwagę detali, mogą stać się one idealną dekoracją łazienkowego kącika.
Jeśli kolor ścian twojej łazienki jest jasny, postaraj się wybierać akcesoria w żywych i intensywnych kolorach, które będą się odbijały na ich tle i przyciągały uwagę.
Z kolei jeśli ściany w twojej łazience są ciemne lub intensywnie kolorowe, wybieraj elementy dekoracyjne w jasnych lub neutralnych odcieniach, takich jak biel, czerń czy barwy szarości.
Małe obrazy, dekoracyjne ręczniki a nawet rośliny mogą sprawić, że łazienka stanie się ładna i przytulna.
Półki nad toaletą
W większości łazienek przestrzeń nad ubikacją pozostaje pusta i niewykorzystana. A przecież można by zamontować tam półeczki, w których zmieści się wiele przedmiotów codziennego użytku.
Jeśli chcesz, by twoja łazienka nabrała eleganckiego charakteru i jednocześnie była funkcjonalna i wygodna, warto pomyśleć nad tym oryginalnym rozwiązaniem w postaci półeczek nad ubikacją.
Przeczytaj koniecznie: Czyste i lśniące krany – 7 naturalnych pomysłów
Wanna z siedzeniem
Jedną z wielkich zalet wanien z wygodnym miejscem do siedzenia jest fakt, że zwykle bywają one rogowe, dzięki czemu można je zamontować nawet w małych łazienkach. Jeśli marzysz o codziennym relaksie w pianie lub chcesz, aby twoje dzieci dobrze bawiły się przy kąpieli, taka wanna jest właśnie dla ciebie i twojej rodziny.
Co myślisz o naszych pomysłach? Wystarczy zastosować odpowiednią strategię dekoracyjną, a twoja łazienka – mimo że mała – będzie elegancja i funkcjonalna. Wykorzystaj swoją kreatywność i przekształć swoją łazienkę w ostoję relaksu dla całej rodziny.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
- Hernández, G. O. (2011). El significado de los colores. Editorial Trillas Sa De Cv. Available at: https://biblioteca.uazuay.edu.ec/opac_css/index.php?lvl=notice_display&id=81780. Accessed 09/04/2020.
- Jiménez Domínguez, R. V. (2013). GUÍA PARA UNA EFICIENTE ILUMINACIÓN DOMÉSTICA. Available at: https://www.repositoriodigital.ipn.mx/handle/123456789/18021. Accessed 09/04/2020.
- Küller, R., Ballal, S., Laike, T., Mikellides, B., & Tonello, G. (2006). The impact of light and colour on psychological mood: a cross-cultural study of indoor work environments. Ergonomics, 49(14), 1496-1507. Available at: https://doi.org/10.1080/00140130600858142. Accessed 09/04/2020.