Czyste i lśniące krany – 7 naturalnych pomysłów

To zupełnie normalne, że z biegiem czasu krany w twojej kuchni i łazience stają się matowe i wyglądają nieestetycznie. Jeśli chcesz przywrócić im blask, wykorzystaj naturalne środki czyszczące. Wcale nie musisz sięgać po agresywne, chemiczne detergenty ze sklepowych półek.

Krany w twojej kuchni i łazience często bywają wielkimi zapomnianymi podczas codziennych porządków, co staje się przyczyną ich nieestetycznego wyglądu, a na dłuższą metę problemów z prawidłowym przepływem wody.

Co więcej, zaniedbane krany – brudne lub nieszczelne – mogą stać się kanałem dostępu do twojego domu rozmaitych niemile widzianych insektów.

Zwykle nie przywiązujemy należytej uwagi do czyszczenia kranów – przecieramy je szmatką i tyle. A te z kolei wraz z upływem czasu stają się matowe i rdzewieją podczas kontaktu z tzw. „twardą wodą”, która między innymi jest również przyczyną powstawania kamienia.

Na szczęście mamy do swojej dyspozycji szereg naturalnych produktów, które pozostawią łazienkowe i kuchenne krany lśniące i wolne od bakterii. Dziś chcemy się z tobą podzielić ciekawymi i naturalnymi pomysłami na to, jak sprawić, by znów wyglądały jak nowe.

Idealnie czyste krany dzięki cytrynie

Cytryna –

owoc cytrusowy o tysiącu zastosowań w gospodarstwie domowym jest jednym z najlepszych naturalnych produktów do usuwania kamienia i nalotu z chromowanych kranów.

Jak stosować?

 • Przekrój cytrynę na pół i wcieraj jedną połówkę w kran tak długo, aż cała powierzchnia zostanie pokryta sokiem z cytryny.
 • Spłucz letnią wodą i przetrzyj ściereczką.

Ocet biały

Czyszczenie kranu

Antybakteryjne właściwości octu białego i zawarte w nim związki kwasowe skutecznie oczyszczają krany z bakterii i usuwają wszelkiego rodzaju brud.

Jak stosować?

 • Rozpuść ocet w niewielkiej ilości wody i umyj kran powstałym roztworem przy użyciu ściereczki.
 • Powtarzaj czynność co tydzień – dzięki temu zachowasz łazienkowe i kuchenne krany w idealnym stanie.

Przeczytaj koniecznie: Jak utrzymać porządek w domu?

Sól gruboziarnista

Sól gruboziarnista idealnie sprawdza się przy usuwaniu plam i brudu nie tylko z kranów, ale ze wszystkich powierzchni w domu. Doskonałym uzupełnieniem soli jest ocet biały – wzmacnia on jej działanie dzięki swoim właściwościom rozjaśniającym i przeciwbakteryjnym.

Jak stosować?

 • Przygotuj pastę z soli i octu, a następnie nałóż ją na zabrudzoną powierzchnię i pozostaw na 5 minut.
 • Spłucz letnią wodą, a na zakończenie wytrzyj na błysk szmatką.

Mąka

Do nadania błysku kranom z brązu lub mosiądzu zastosuj pastę na bazie mąki i octu. Jej właściwości ułatwiają usuwanie kamienia i nalotu oraz sprawiają, że krany w kuchni i łazience wyglądają nieskazitelnie czysto przez dłuższy czas.

Jak stosować?

 • Skrop trochę mąki łyżką octu białego, a następnie zastosuj pastę do czyszczenia baterii kuchennych i łazienkowych w swoim domu.
 • Pozostaw na 5 minut, po czym spłucz wodą i osusz ściereczką.

Przeczytaj koniecznie: Naturalne środki czyszczące

Słona woda

Czyszczenie kranu słoną wodą

Woda w połączeniu z solą jest bardzo przydatna w usuwaniu niewielkich plam z pasty do zębów i kamienia, które każdego dnia osadzają się na kranach.

Jak stosować?

 • Rozpuść łyżkę soli w połowie szklanki ciepłej wody, a następnie umyj powstałym roztworem krany, używając do tego miękkiej ściereczki.
 • Przecieraj baterie kuchenne i łazienkowe codziennie, a będą one nieskazitelnie czyste i lśniące.

Soda oczyszczona

Ten niezwykle popularny biały proszek służy nie tylko do dezynfekcji, ale również do usuwania wszelkiego rodzaju zabrudzeń, które gromadzą się na kuchennych i łazienkowych powierzchniach.

Regularne stosowanie sody oczyszczonej z wodą lub sokiem z cytryny zmniejsza obecność bakterii i ciemnych plam, które nadają kranom nieestetyczny wygląd.

Jak stosować?

 • Przygotuj pastę z sody oczyszczonej i wody lub soku z cytryny.
 • Czyść krany przy użyciu szczoteczki do zębów.
 • Pozostaw na 10 minut i następnie spłucz wodą.

Przeczytaj koniecznie: Sprzątanie – 12 sposobów na kłopotliwe miejsca

Soda oczyszczona w połączeniu z octem

Kran w roztworze czyszczącym

Połączenie sody oczyszczonej z octem białym to mieszanka, która doskonale sprawdza się w czyszczeniu baterii kuchennych i łazienkowych. Właściwości obydwu składników skutecznie usuwają brud, działają przeciwgrzybicznie oraz usuwają nagromadzony kamień.

W przeciwieństwie do powyższych środków nie będziemy używać do czyszczenia ścierki. Czyszczony obiekt należy zanurzyć na kilka godzin w roztworze.

Czego potrzebujesz?

 • 1/3 szklanki sody oczyszczonej (40 g)
 • 1 szklankę octu białego (250 ml)
 • 1 plastikową torebkę
 • 1 gumowy przewód

Jak stosować?

 • Kiedy skompletujesz wszystkie potrzebne elementy, w dużym naczyniu zmieszaj sodę oczyszczoną z octem i odstaw na kilka sekund, zanim przelejesz zawartość do plastikowej torebki, ponieważ roztwór jest musujący.
 • Kiedy bąbelki ustąpią, przelej zawartość do plastikowej torebki. Nałóż ją na kran i dokładnie przymocuj gumowym przewodem.
 • Pozostaw przynajmniej na 3 godziny, a najlepiej na całą noc.
 • Po ściągnięciu plastikowej torebki, dokładnie wyczyść kran szczoteczką – będzie wyglądał jak nowy!

Jak możemy zauważyć, powyższe metody są w 100% naturalne i przy tym bardzo tanie. Pozostawią twoje krany nieskazitelnie czyste, lśniące i wolne od bakterii i grzybów. Wypróbuj ich skuteczność już dziś!

WIĘCEJ DLA CIEBIE