Krwawienie z nosa - poznaj jego przyczyny

Kiedy krwawienie pochodzi z tylniej części przegrody, nie ma sie czego obawiać. Wystarczy zatkać sobie nos palcami i pochylić się do przodu.
Krwawienie z nosa - poznaj jego przyczyny
Elisa Morales Lupayante

Przejrzane i zatwierdzone przez: pedagog wychowania fizycznego i dietetyk Elisa Morales Lupayante.

Napisany przez Elena Martínez Blasco

Ostatnia aktualizacja: 11 października, 2022

Krwawienie z nosa (z łac. epistaxis) może być wywołane wieloma przyczynami: zwykły nieżyt nosa czy nadmierna suchość. Trzeba jednak wziąć pod uwagę inne, bardziej niebezpieczne dolegliwości, takie jak nadciśnienie tętnicze. Jeżeli krwawienie z nosa występuje u Ciebie wyjątkowo często, warto skonsultować się z lekarzem.

W dzisiejszym artykule opowiemy Ci o możliwych przyczynach tej przypadłości.

Skąd bierze się krwawienie z nosa?

Niektórym osobom przydarza się to dość często. Krwawienie pochodzi z naczyń krwionośnych znajdujących się wewnątrz nosa. Zazwyczaj krwawi tylko jedna z dziurek, ale zdarzają się przypadki, że krew wypływa przez obie.

Jeżeli krwawi z tylnej części przegrody, to nie jest to nic groźnego. Może być wywołane zbyt suchym otoczeniem lub alergicznym nieżytem nosa.

Przyczyną może być też zbyt wysokie ciśnienie tętnicze. Nasz organizm jest nadzwyczaj inteligentny. W momencie, gdy wykrywa nadciśnienie, stara się je naturalnie zredukować powodując właśnie to małe krwawienie.

Krwawienie z nosa u chłopca

Poniżej omówimy inne możliwe przyczyny.

Inne, dużo poważniejsze dolegliwości

Pamiętaj, że to Twój lekarz pierwszego kontaktu lub laryngolog powinni postawić diagnozę. Warto jednak, żebyś wiedziała, że krwawienie z nosa jest związane z poniższymi chorobami:

  • Niewydolność wątroby
  • Nowotwory (również te złośliwe).
  • Białaczka.

Jak powinno się reagować?

Jak tylko zauważysz, że krwawi Ci z nosa, od razu go zatkaj i pochyl się do przodu. To bardzo ważne, żeby nie odchylać głowy do tyłu – mimo tego, że mówiono nam tak wiele razy. Nie powinnaś się też kłaść! Sprawimy tylko, że krew spłynie nam do gardła i nie będziemy wiedzieli, kiedy krwawienie ustąpi.

Odczekujemy kilka minut. Jeżeli nie pomogło, udajemy się do lekarza.

Zazwyczaj jednak krwawienie ustępuje. W ciągu najbliższych godzin unikaj wysiłku fizycznego i leków przeciwzakrzepowych (takich jak aspiryna). Pamiętaj też, żeby zbyt mocno nie wydmuchiwać nosa.

Zanim zdecydujesz, czy pójść do lekarza, weź pod uwagę również inne symptomy.

Brak witaminy C

Bardzo częstą przyczyną krwawień z nosa może być brak witaminy C w naszym organizmie. To właśnie ona wzmacnia tkanki w nosie.

Możemy ją znaleźć w następujących produktach:

  • Owoce cytrusowe, a zwłaszcza cytryna wraz ze skórką (koniecznie ekologiczna!)
  • Porzeczki.
  • Papryka.
  • Pietruszka.
  • Kiwi.
  • Brokuły.
  • Truskawki.
Limonki

Możesz też kupić witaminę C w tabletkach. Nie martw się – spożywana w nadmiarze jest eliminowana razem z moczem.

Sole mineralne Schüsslera na krwawienie z nosa

Sole Schüsslera są naturalnym źródłem minerałów. Nie mają przeciwwskazań ani skutków ubocznych.

Istnieje dwanaście różnych odmian, które odpowiadają tym zawartym w naszym organizmie. Nie tylko dostarczają naszemu ciało tego, czego potrzebuje, ale też tam gdzie tego potrzebujeKażda z nich spełnia inną funkcję. W naszym przypadku najlepiej sprawdzą się następujące:

  • Fosforan wapnia (Calcium Phosphoricum).
  • Siarczan potasu (Kalium Sulphuricum).
  • Fosforan żelaza (Ferrum Phosphoricum).

Jako że jest to lek homeopatyczny, wkładamy go pod język 3 razy dziennie. Nigdy nie wolno łączyć tego typu leków z posiłkami ani z silnymi i miętowymi smakami (gumy do żucia, pasta do zębów itp.). Pierwsza dawka rano, druga po południu, a trzecia późnym wieczorem. Terapia powinna trwać miesiąc.

Specjalistami w tej dziedzinie są lekarze naturopaci. Oni najlepiej zdefiniują potrzebne leczenie i długość jego trwania.


Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.


  • Ayerbe A, García E. El escaramujo: propiedades y uso terapeutico. Medicina naturista. 2010; 4(1), 44-52.
  • Cruz O, Montoya N, Vega X, Montoya S. Epistaxis. Estado actual. Revista Cubana de Otorrinolaringología y Cirugía de Cabeza y Cuello. 2013; 1(2): 59-77.
  • Martín-Bailón M, López-Mesa P, Dios-Loureiro C. Manejo de epistaxis en pacientes con terapia antitrombótica. Revista ORL. 2020;12(2):11-18.

Ten tekst jest oferowany wyłącznie w celach informacyjnych i nie zastępuje konsultacji z profesjonalistą. W przypadku wątpliwości skonsultuj się ze swoim specjalistą.