Żel na błyskawiczne tamowanie krwawienia

· Październik 9, 2015
Jeśli jego stosowanie zostanie zatwierdzone, żel mógłby natychmiastowo zatrzymać krwawienie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne w czasie mniejszym niż 10 sekund, co byłoby przełomem dla świata chirurgii.

17 – letni Joe Landolina był świeżo przyjętym studentem nowojorskiego Uniwersytetu, gdy okazało się, że prawdopodobnie dokonał odkrycia, które może uratować życie wielu milionom ludzi na świecie. Landolina od początku deklarował, że to, co tak naprawdę go interesuje to inżynieria tkankowa (zwana również medycyną regeneracyjną). Udało mu się stworzyć żel, który natychmiastowo zatrzymuje krwawienie zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne w czasie mniejszym niż 10 sekund. Czy żel ten okaże się przyszłym lekiem stosowanym we wszystkich salach operacyjnych świata?

Produkt o nazwie Veti-gel powstał początkowo jako projekt, gdy Joe był jeszcze na pierwszym semestrze studiów. Jego pomysł wygrał uniwersytecki konkurs, dzięki czemu wraz ze swoim wspólnikiem Isaac Miller otrzymali dostateczną ilość pieniędzy na otworzenie własnej firmy — Suneris.

Dziś Joe Landolina jest magistrem inżynierii biomedycznej i wraz z 10-cioma innymi osobami jest w pełni przygotowany do zarządzania własną firmą. Wystarczy jedynie ruszyć z projektem, który w przyszłości może okazać się kluczem do ratowania ludzkiego życia na oddziałach intensywnej terapii na całym świecie.

Żel został już przetestowany w klinikach weterynaryjnych, a w kolejce czeka 1600 następnych, które oczekują na próbki produktu.

Cudowny żel – z czego został wykonany?

Żel wymyślony przez młodego studenta zawiera analog macierzy komórkowej (ECM) pochodzenia roślinnego. Macierz komórkowa jest to mieszanina, którą wytwarzają komórki, zawierająca białka i cukry. Wypełnia ona przestrzeń między komórkami, stanowi składową tkanek i je zespala.

Po zastosowaniu żelu na ranę, jego cząsteczki rozpadają się jak klocki LEGO i mają zdolność rekonstrukcji istniejącego ECM. Również może być stosowany na skórę w różnych częściach ciała.

Krótko mówiąc, żel ten działa na zasadzie dokładania kopii tego, co już istnieje. Błyskawicznie adaptuje się do właściwości obszaru, na jaki został zastosowany. Ponadto, jak twierdzi Landolina w momencie zastosowania, organizm również rozpoczyna procesy gojenia.

Żel na gojenie ran

Żel najpierw zostanie dokładnie przetestowany przez kliniki weterynaryjne. W ten sposób zostaną udowodnione jego zdolności zatrzymywania krwawienia w kilka sekund.

Następnie, produkt trafi na tereny wojskowe Stanów Zjednoczonych, gdzie dojdzie do ostatecznych prób i ewentualnej zgody na to, by żel został wprowadzony na rynek i do użytku chirurgicznego.

Landolina do projektu odnosi się bardzo optymistycznie i twierdzi, że Veti-gel na rynku pojawi się nie później niż do końca następnego roku. Będzie nową nadzieją ratującą życie i zdrowie w pogotowiach ratunkowych, izbach przyjęć i na salach chirurgicznych całego świata.

Żel będzie w stanie zatamować krwawienie przy operacjach naczyniowych uszkodzonej wątroby stopnia czwartego. Zabieg ten jest bardzo skomplikowany, a dodatkowym utrudnieniem jest ciężkie do zatrzymania krwawienie. Dzięki temu żelowi chirurdzy będą mogli zastopować je w mniej niż minutę, co jest kluczem do udanej operacji.

Szybkie tamowanie krwawienia to nie jedyna jego zaleta. Okazuje się, że żel zastosowany na oparzenia daje bardzo pozytywne rezultaty, a oprócz tego przyspiesza gojenie się ran.

Cały czas firma Suneris przeprowadza badania, aby jak najlepiej i jak najszybciej poznać wszystkie jego korzystne właściwości. Chociaż produkt ten nie został jeszcze wprowadzony na rynek, wyniki przeprowadzonych badań są bardzo obiecujące, zwłaszcza biorąc pod uwagę procesy tamowania krwawienia.

Uważa się, że jest to nadzieja dla medycyny, ale i dla wielu klinik weterynaryjnych. Twórcy Veti-gelu nie ustalili jeszcze, jaka może być jego cena i warunki sprzedaży jednak to, co jest najważniejsze to, że być może to wielki krok do przodu w medycynie i procesie ratowania ludzkiego życia.

Zastosowanie pieprzu cayenne na tamowanie krwawienia

Pieprz cayenne na tamowanie krwawienia

Poza wspomnianym żelem istnieją również naturalne alternatywy, które pomogą nam poradzić sobie z krwawieniem w domu. Jednym z nich i chyba najbardziej efektywnym jest czerwona papryka lub pieprz cayenne. Przyprawy te są bardzo korzystne i już Indianie wykorzystywali ich lecznicze właściwości.

Użycie ich jest bardzo proste. Odrobinę przyprawy rozprowadzamy w miejscu zranienia. Odczekujemy 15-20 sekund do momentu aż krwawienie ustanie. Należy pamiętać, że używamy ich przy niewielkich skaleczeniach, przecięciach i na niewielkie krwawiące rany.