Krem warzywny o właściwościach łagodzących ból
Krem warzywny to danie należące do powszechnie znanych. Choć istnieje wiele sposobów na przygotowanie tego dania, to nie zmienia to faktu, że krem warzywny stanowi doskonały sposób na zmniejszenie odczuwanego bólu, zarówno odczuwanego w kościach, mięśniach, jak i stawach.
Chroniczny ból jest źródłem trudnych do opisania cierpień. Wiele osób, których dotyczy ten problem szybko uzależnia się od przyjmowania medycznych środków przeciwbólowych, które na dłuższą metę powodują powstawanie skutków ubocznych.
W tym artykule omówimy nieco temat właściwości przeciwbólowych, jakie zawiera w sobie krem warzywny.
Krem warzywny, a naturalne produkty przeciwbólowe
Dzięki swym naturalnym składnikom niektóre produkty żywnościowe cieszą się właściwościami leczniczymi.
Przeczytaj również podobny artykuł: Krem czosnkowy dla Zdrowia Serca
Posiadając na ten temat odpowiednią wiedzę, możemy to odpowiednio wykorzystać, gdy zmagamy się z określonymi problemami zdrowotnymi.
Żeby skutecznie walczyć z bólem, trzeba wykorzystać odpowiednie połączenie, które pozwala zgromadzić więcej cech pożądanych cech z wybieranych przez nas warzyw. Produkty te możemy podzielić ze względu na zastosowanie:
- Przeciwbólowe: gdy chcemy pokonać uporczywy ból poszczególnych części ciała.
- Przeciwzapalne: ograniczają stany zapalne, które z kolei mogą być rezultatem długo utrzymującego się bólu.
Przeczytaj również podobny artykuł: Bóle mięśni – pozbądź się ich bez środków przeciwbólowych
Produkty żywnościowe, o których powiemy w dalszej części tego artykułu, nie tylko cieszą się tymi właściwościami, ale w odpowiednim połączeniu dodatkowo wzmacniają swoje zdrowotne działanie.
Brokuły
Brokuł stanowi bogate źródło potasu, minerału, który stanowi doskonałą pomoc w zwalczaniu stanów zapalnych. Podobnie jak zawarty w brokułach magnez, który bierze udział łagodzeniu bólu i zmniejszaniu stanów zapalnych.
Przeczytaj również podobny artykuł: Brokuły i ich niesamowite korzyści dla zdrowia
Jest doskonałym produktem żywnościowym, zalecanym również ze względu na swoje właściwości przydatne w zwalczaniu nowotworów.
Cebula
Cebula charakteryzuje się właściwościami przeciwzapalnymi i jest silnym diuretykiem, który pomaga w zwalczaniu jakiegokolwiek zatrzymania płynów w organizmie.
Czosnek
Czosnek zawiera w sobie składniki, które wykazują doskonałe działanie przeciwbólowe, dzięki zawartości kapsaicyny. Czosnek jest więc świetnym rozwiązaniem, gdy życie uprzykrza Ci ból głowy, mięśni, a nawet ból zęba.
Przeczytaj również podobny artykuł: Czosnek i miód na pusty żołądek – niesamowite korzyści
Kurkuma
Kurkuma zawiera tak wiele wspaniałych właściwości, że praktycznie nigdy nie powinno jej zabraknąć w naszej kuchni.
- Antyoksydanty
- Działanie antyrakowe
- Działanie antywirusowe
- Działanie przeciwzapalne
- Działanie przeciwbólowe
- Ulepsza funkcjonowanie wątroby i woreczka żółciowego
Przeczytaj również podobny artykuł: Przeciwzapalny napój z kurkumy i mleka migdałowego
Jest doskonałym suplementem diety, który pomaga w zwalczaniu wielu chorób. W kuchni możemy jej używać jako silnego żółtego naturalnego barwnika, który dodaje delikatnego smaku potrawom serwowanym na naszych talerzach.
Czarny pieprz
Czarny pieprz zawiera w sobie piperynę, która aktywuje receptory odpowiedzialne za zwalczanie bólu, a ponadto wzmacnia właściwości kurkuminy zawartej w kurkumie.
Przeczytaj również podobny artykuł: Zespół jelita drażliwego – oto 5 ziół na jego złagodzenie
Chili
Chili, czy też pieprz cayenne, podobnie jak czosnek zawiera kapsaicynę, która pomaga w zwalczaniu bólu. Jednakże jest to przyprawa należąca do pikantnych, którą powinnyśmy wprowadzać do diety stopniowo, aby nie dokuczały nam trudności żołądkowe.
Oliwa z oliwek
Oliwa z oliwek virgen extra, wraz z olejem kokosowym, stanowi najlepszą opcję tłuszczu do naszej kłótni, ponieważ doskonale się sprawują w wysokich temperaturach.
Inne oleje roślinne natomiast wraz ze wzrostem temperatury zmieniają swoje właściwości i stają się szkodliwe dla zdrowia. Ponadto doskonale się nadaje do łączenia z kurkumą i czarnym pieprzem. Mieszanka ta zapobiega i eliminuje ból w sposób naturalny.
Przeczytaj również podobny artykuł: Oliwa z oliwek – 6 sposobów, aby włosy wyglądały lepiej
Sól morska
Jeśli chodzi o wybór soli, zawsze rekomendujemy stosowanie soli morskiej. Inne sole stanowią produkty, które na skutek rafinacji tracą swoje naturalne właściwości. Sól morska natomiast stanowi bogate źródło soli mineralnych i oligoelementów.
Niezależnie jednak od rodzaju używanej przez nas soli, zawsze powinnyśmy stosować ją w sposób zrównoważony.
Krem warzywny
Składniki
- 1 brokuł
- 1 cebula
- 1 litr wody
- 1 czosnek
- 1 łyżeczka sproszkowanej kurkumy (5 g)
- 1 łyżeczka czarnego mielonego pieprzu (5 g)
- 1 szczypta pieprzu cayenne
- Oliwa z oliwek
- Sól morska
Przeczytaj również podobny artykuł: Sól – poznaj 8 zastosowań, o których nie wiedziałeś!
Sposób przygotowania
- Po pierwsze należy dokładnie umyć i pokroić brokuł i cebulę na małe kawałki. Umieszczamy je w rondlu z wodą.
- Następnie dokładamy nieobrany czosnek.
- Wstawiamy garnek na ogień i pozostawiamy na jakieś 30 minut.
- Na kilka minut przed zakończeniem gotowania, dodajemy wszystkie niezbędne przyprawy, a także oliwę z oliwek i sól morską.
- Po zakończeniu gotowania za pomocą blendera miksujemy zupę aż otrzymamy krem warzywny o jednolitej konsystencji.
- Możemy jeść na gorąco albo pozostawić do ostygnięcia i pić na chłodno, zwłaszcza w gorące dni.
Kiedy dotyka nas mocniejszy ból, krem warzywny należy pić wielokrotnie w ciągu dnia, poza innymi posiłkami, tak długo, jak to będzie potrzebne.
Wszystkie cytowane źródła zostały gruntownie przeanalizowane przez nasz zespół w celu zapewnienia ich jakości, wiarygodności, aktualności i ważności. Bibliografia tego artykułu została uznana za wiarygodną i dokładną pod względem naukowym lub akademickim.
-
Finley, J. W., Ip, C., Lisk, D. J., Davis, C. D., Hintze, K. J., & Whanger, P. D. (2001). Cancer-protective properties of high-selenium broccoli. Journal of agricultural and food chemistry, 49(5), 2679-2683.
-
Fusco, B. M., & Giacovazzo, M. (1997). Peppers and pain. Drugs, 53(6), 909-914.
-
Hwang, J. H., & Lim, S. B. (2015). Antioxidant and anticancer activities of broccoli by-products from different cultivars and maturity stages at harvest. Preventive nutrition and food science, 20(1), 8.
-
Jurenka, J. S. (2009). Anti-inflammatory properties of curcumin, a major constituent of Curcuma longa: a review of preclinical and clinical research. Alternative medicine review, 14(2).
-
Kempaiah, R. K., & Srinivasan, K. (2004). Influence of dietary curcumin, capsaicin and garlic on the antioxidant status of red blood cells and the liver in high-fat-fed rats. Annals of nutrition and metabolism, 48(5), 314-320.
-
Lobo, R., Prabhu, K. S., Shirwaikar, A., & Shirwaikar, A. (2009). Curcuma zedoaria Rosc.(white turmeric): a review of its chemical, pharmacological and ethnomedicinal properties. Journal of Pharmacy and Pharmacology, 61(1), 13-21.
-
Roldán, E., Sánchez-Moreno, C., de Ancos, B., & Cano, M. P. (2008). Characterisation of onion (Allium cepa L.) by-products as food ingredients with antioxidant and antibrowning properties. Food Chemistry, 108(3), 907-916.
-
Srinivasan, K. (2007). Black pepper and its pungent principle-piperine: a review of diverse physiological effects. Critical reviews in food science and nutrition, 47(8), 735-748.