Zespół jelita drażliwego – oto 5 ziół na jego złagodzenie

Zespół jelita drażliwego, znany również w medycynie pod skrótem IBS, jest wyjątkowo nieprzyjemnym zaburzeniem funkcjonowania układu pokarmowego, powodującym ból brzucha i zmiany w rytmie jelit. Dowiedz się, jak złagodzić jego objawy dzięki informacjom zawartym w tym artykule!

Zespół jelita drażliwego (oznaczany także skrótem IBS od angielskiego terminu „Irritable Bowel Syndrome”) jest zaburzeniem funkcjonowania układu pokarmowego o chronicznym charakterze, prowadzącym niejednokrotnie do silnych epizodów bólu brzucha i wyraźnych zmianach w ruchach robaczkowych jelit.

Zespół jelita drażliwego w obecnych czasach najczęściej występuje wśród osób młodych, jednak można spotkać ją także u osób, które dawno już osiągnęły wiek dojrzałości, a nawet tych, które można już określić mianem ludzi starszych.

W przeciwieństwie do innych zaburzeń funkcjonowania układu pokarmowego, zespół jelita drażliwego nie powoduje zmian morfologicznych ani nie zakłóca skuteczności procesów metabolicznych realizowanych przez jelita osoby chorej.

Nie występuje też żaden czynnik o charakterze infekcji bakteryjnej lub wirusowej, który jednoznacznie wyjaśniałby przyczyny tej choroby.

I chociaż zespół jelita drażliwego nie ma jeszcze sprecyzowanej dokładnej przyczyny występowania zaburzenia, to wiadomo już, że jego rozwój związany jest z nieprawidłowymi nawykami żywieniowymi, stresem i niespokojnym stylem życia, pełnym napięcia nerwowego, pośpiechu i nerwowości.

Zdrowie tkwi w jelitach

Ogólnie rzecz ujmując osoba dotknięta tą chorobą cierpi na chroniczną niestrawność, uczucie sytości i nadmierne gromadzenie się gazów w jelitach. Jednakże objawy te można utrzymywać pod kontrolą, zwłaszcza gdy poprawi się swoje codzienne nawyki, a w szczególności stosowaną przez siebie dietę.

Oprócz tego można rozważyć także zażywanie niektórych ziół o właściwościach leczniczych, które pomagają w leczeniu tej choroby wpływając korzystnie na stan i funkcjonowanie jelit osoby chorej.

W naszym dzisiejszym artykule zamierzamy zaprezentować właśnie pięć z najlepszych pod tym względem ziół. Możesz śmiało je zastosować za każdym razem, gdy wystąpią u Ciebie dolegliwości powodowane przez tę chorobę.

1. Tymianek znakomicie łagodzi zespół jelita drażliwego

Tymianek jest jednym z najpopularniejszych ziół o właściwościach leczniczych. Był wykorzystywany jako naturalny dodatek w celu złagodzenia dolegliwości powodowanych przez zespół jelita drażliwego i do leczenia wielu innych problemów zdrowotnych już od czasów starożytnych.

Ma on właściwości przeciwzapalne i przeciwskurczowe, które pomagają kontrolować ból i obrzęk wywołany przez to uciążliwe schorzenie.

Tymianek

Ponadto jego cechy stymulujące proces eliminowania toksyn będących produktami przemiany materii, a odkładających się w przewodzie pokarmowych są niezwykle cenne w wypadku choroby będącej tematem niniejszego artykułu.

Tymianek zapewnia również bardzo skuteczną ochronę przed wszelkiego rodzaju infekcjami bakteryjnymi i wirusowymi.

Niezbędne składniki:

 • 1 łyżeczka do herbaty tymianku (ok. 5 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Procedura przygotowania opisywanego naparu:

 • Doprowadź wodę do wrzenia.
 • Kiedy się zagotuje, dodaj do niej łyżeczkę tymianku i dobrze zamieszaj.
 • Przykryj mieszaninę, ustaw siłę grzania na niski poziom, następnie ogrzewaj tak naczynie przez 2 minuty, a następnie zdejmij je z ognia.
 • Kiedy napar schłodzi się do temperatury pokojowej, przecedź go przez sitko i wypij.
 • Powtarzaj ten proces dwa razy dziennie.

2. Waleriana

Waleriana słynie ze swojego działania uspokajającego i redukującego poziom stresu. Jest to również roślina lecznicza o wielu cennych zaletach, która może złagodzić praktycznie wszystkie objawy i dolegliwości wywołane przez zespół jelita drażliwego.

Ponadto ma ona właściwości rozkurczowe, stymulujące procesy trawienia i przeciwzapalne. Dzięki temu pozwala redukować ból, likwiduje trudności w trawieniu niektórych produktów spożywczych i łagodzi zaburzenia w funkcjonowaniu jelit.

Niezbędne składniki:

 • 1 łyżeczka do herbaty korzenia waleriany (ok. 5 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Procedura przygotowania opisywanego naparu:

 • Wrzuć wieczorem korzeń waleriany do szklanki wrzącej wody i przykryj spodkiem.
 • Następnego dnia z rana zamieszaj tak uzyskany napar i wypij go.
 • Powtarzaj ten proces aż do ustąpienia objawów zespołu jelita drażliwego.

3. Babka lancetowata

Napar z babki lancetowatej jest znakomitym, w pełni naturalnym lekarstwem dla osób chorujących na zespół jelita drażliwego. Swoją popularność zawdzięcza przede wszystkim skutecznemu zwalczaniu zaparć i łagodzeniu dolegliwości bólowych.

Babka lancetowata

Właściwości przeciwzapalne tej rośliny stymulują także aktywność jelit i redukują wytwarzanie nadmiernych ilości gazów w jelitach, co przekłada się na mniej dokuczliwe wzdęcia.

Niezbędne składniki:

 • 1 szklanka wody (250 ml)
 • 2 łyżeczki do herbaty babki lancetowatej (ok. 20 g)

Procedura przygotowania opisywanego naparu:

 • Zagotuj szklankę wody i dodaj do niej liście babki lancetowatej.
 • Poczekaj około 10 minut, aż ostygnie przez 10 minut, a następnie odcedź i wypij całość.
 • Wypijaj 2 szklanki tego naparu dziennie, przez co najmniej jeden tydzień.

4. Mięta pieprzowa

Liście mięty pieprzowej są jednym z najczęściej stosowanych ziół leczniczych w przypadku różnych problemów ze strony układu pokarmowego. Już w okresie starożytności ludzie odkryli zbawienny wpływ mięty na wszelkie dolegliwości występujące w okolicy brzucha.

Ta roślina cechuje się silnymi właściwościami rozkurczowymi, korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy i na dodatek ma lekkie działanie uspokajające. Przekłada się to na skuteczne redukowanie dolegliwości bólowych oraz nadmiaru gazów wydzielających się w Twoich jelitach.

Niezbędne składniki:

 • 1 łyżka stołowa liści mięty pieprzowej (ok. 10 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Procedura przygotowania opisywanego naparu:

 • Wlej szklankę wody do garnka i dodaj do niego liście mięty, a następnie podgrzewaj całość aż do momentu wrzenia.
 • Niech napar gotuje się przez 5 minut.
 • Odstaw naczynie z ognia, odczekaj do ostygnięcia i wypij.
 • Pij 2 lub 3 szklanki tego naparu w ciągu całego dnia.

5. Anyż

Anyż jest jednym z najczęściej stosowanych w przypadku tej choroby ziół, ponieważ zapewnia długotrwałe uczucie ulgi w przypadku nasilenia się dolegliwości bólowych i zaparć.

Anyż

Aktywne związki zawarte w tej roślinie redukują obrzęk jelit i stymulują ich ruchy perystaltyczne w celu prawidłowego pozbywania się z organizmu odpadów będących produktami przemiany materii.

Niezbędne składniki:

 • 1 łyżka stołowa nasion anyżu (ok. 10 g)
 • 1 szklanka wody (250 ml)

Procedura przygotowania opisywanego naparu:

 • Dodaj łyżkę nasion anyżu do szklanki wody i gotuj całość przez 5 minut.
 • Poczekaj, aż napój lekko się ochłodzi, a następnie wypij go, póki jeszcze jest gorący.
 • Pij co najmniej 2 lub 3 szklanki tego naparu dziennie, a także za każdym razem, gdy zacznie Ci doskwierać zespół jelita drażliwego.

Stosując którekolwiek z zaprezentowanych przez nas powyżej ziół możesz zapewnić sobie naprawdę sprawnie funkcjonujące jelita i zminimalizować dolegliwości wywołane przez zespół jelita drażliwego.

Musisz oczywiście dodatkowo przestrzegać odpowiednio dobranej dla Ciebie przez specjalistę diety, ponieważ ma ona zasadniczy wpływ na rezultaty stosowania tych ziół. Same zioła bez połączenia z dietą najprawdopodobniej przełożą się na efekty dalekie od Twoich oczekiwań.

WIĘCEJ DLA CIEBIE